Essenso BM1309 Ekmek Yapma Makinesi


Essenso BM1309


BM1309, Ambalajı ve görüntüsü ile oldukça iri görünüm veren bir EYM olmasına rağmen Breville ile hemen hemen aynıdır. Malzeme kalitesi olarak gerek plastiği gerekse de metal aksamı göz doldurmaktadır.


BM1309 ve aksesuarları


BM1309, diğer EYM'de olmadığı şekilde bir adet dikdörtgen, 1 adet te yuvarlak 2 adet ekmek kazanı ile gelmektedir. Ölçü Kapı, ölçü kaşığı, bıçak çıkarma telinin yanında 2 adet de yoğurma bıçağı gelmektedir.


Kumanda Paneli ve programlar


Essenso, kendisi yurt dışında Çin'e yaptırmış olduğu EYM üzerine Esse markası olan Essenso markasını basmaktadır. BM1309 diğer modeller ile kıyaslandığında gerek malzeme kalitesi gerek işçilik ve gerekse de özellik bakımından iyi yerde görünmektedir.  


Olumlu Yönleri:


Yan tarafları ve üstü şerit halinde plastik, geri kalan kısmı ise fırçalanmış metalden yapılmış. Bazı EYM'lerde duyulan ve maalesef normal kabul edilen gerek ilk fırınlamada gerekse de pişirme esnasında duyulan plastik kokusu BM1309'da mevcut değildi.


Şekil itibarı ile iri görünse de kullanıma başlandığı anda görüntüye rahatlıkla alışılmaktadır.


Dokunmatik panelin kilitlenmesi


Diğer EYM'lerde olmayan bir özellik olarak tuş takımı dokunmatik hatta DEĞMETİK demek daha uygun olacaktır. Cam panel üzerine değerek butonlar aktif hale getirilmektedir. Arzu edilirse tuş kombinasyonu ile panel kilitlenmektedir.


Arkadan aydınlatmalı mavi ışıklı geniş panelde program, tercihler ve kalan sürenin yanında o anda devam etmekte olan süreç yazılmaktadır. Dokunmatik panel modern ve fonksiyonel bir hava vermektedir.


Işıklı Pişirme Haznesi


Kumanda paneli üzerinden kumanda edilebilen ışık sayesinde pişirme haznesi görülebilmektedir. Pratik olarak "Light Lamp" butonuna değildiği anda ışık yanmakta, 1 dk. içinde söndürülmezse otomatik olarak kendisi sönmektedir.


Pause düğmesi ile süreç beklemeye alınmakta, Cycle ile süreç tekrar başlatılabilmektedir.


Diğer ekmek makinelerinin aksine ilk yoğurma süresi kısa tutularak arada uzunca dinlenme süresi konulmuş, arkasından tekrar yoğurmaya geçilerek etki artırılmak istenmiştir.


165 Watt (yoğurma)  + 450 Watt (Pişirme) = 615 Watt (toplam) gücündedir.


600 ve 900 gr. yatay veya dikey ekmek yapmaktadır.


Üst Kapağı çıkarılabilmektedir.


Ara safhalarda ve yoğurmanın son 5 dakikasında malzeme ilavesi için sesli uyarıları mevcuttur.


Enerji kesildiğinde 10 dk. boyunca (dış kutusunda 15 dk. yazıyor) hafızada tutma özelliği vardır.


Beyaz, Tam buğday ve Fransız ekmeğinin yanında kendine has süper hızlı programı (1 saat 38 dk.da ekmek yapmaktadır) mevcuttur. Diğer EYM’nda olduğu gibi reçel, kek, hamur, fırınlama ve sıcak tutma programları vardır. Ayrıca 12 nolu program arzu edilen tanımlama için ayrılmış olup, henüz tarafımdan denenmemiştir.


Maya sönüm yırtığı ve Tepe kümbeti


Essenso markası ile ilgili geçmişte sıkıntılar yaşamış olmama rağmen, BM1309 ile aynı sorunları yaşamadım ve kendi kitapçığından yapmış olduğum temel tarifin de ilk uygulama olmasına karşılık geçer istenilen seviyede olduğu görülmüştür.


Şu an için ülkemizde yaygın olarak satıldığından tanınmaktadır ve Yetkili Servis desteği mevcut gibi görülmektedir.


Olumsuz Yönleri:


Yetersiz Doküman


Elektrik kablosu bu tür bir cihaz için oldukça kısa. Her ne kadar ısıtıcı gibi yüksek enerji harcayan cihazların elektrik kablolarının kaliteli bile olsa kısa olmasını anlarım ancak bu tür bir cihazın elektrik kablosu biraz daha uzun olmalı idi.


Dokunmatik panele sahip BM1309'un kaliteli bir açma-kapama düğmesi ile desteklenmesi daha iyi olurdu.


Ön ve üst tarafta mevcut metal kaplamanın yan taraflarını destekleyen siyah plastik malzemenin daha iyi kalitede olması beklenirdi.


Yurt dışında satılan EYM'lerin kitapçıkları inanılmaz derecede zengin ve gösterişli olabiliyorken ülkemizde bu kitapçıklar maalesef inanılmaz şekilde önemsenmemektedir. Her ne kadar kullanım klavuzu ve tarifler iki ayrı kitapçık halinde verilmiş gibi görünse de maalesef çok yetersizdir. Tarifler kitabında 12 programa karşılık sadece 21 adet tarif yer almıştır ki, yetersizdir.


Her ne kadar 700 ve 900 gram için ölçülerin verilmiş olması takdire şayansa da, ölçülerin bir kısmınının sadece gr. olarak verilmesi, mutlaka tartı kullanılmasını gerektirmektedir.


Sonuç:


Kendi Klasik Beyaz Ekmek tarifinin sonucu.


Yeterli doküman desteği her ne kadar mevcut değilse de, ikinci ekmek kazanı, malzeme ve işçilik kalitesi, servisinin ve parçasının bulunabilmesi özellikle son zamanda düşen fiyatı ile bu EYM’nı da diğerlerine nazaran bir adım öne çıkarmaktadır.


Kullanım klavuzu ve ekmek tariflerini buradan alabilirsiniz.


Not: EYM seçim ve temininde yardımcı olan Fındıkzade Esse Personeli Sn. Nezahat Polat'a yardımlarından ötürü teşekkür ederim.