Bazı forumlarda fotoğraflarını yayınladığım ve Annemin ekmeği olarak adlandırdığım Manisa Sancaklı-Kayadibi yöresine ait yemesi  hoş bir köy ekmeğidir.


Taş Fırın ve içinde ekmekler.


Sancaklı-Kayadibi yöresi ekmeklerini diğer ekşi maya köy ekmeklerinden ayıran detayı, mayanın ekşitilmesi esnasında içine sokuşturulan soğandır. Bu detayın hamurun kabarmasına yardımcı olduğuna inanılmaktadır.


Arkada pişmekte olan ekmekler, önde ise közlenen topan patlıcanlar


Köy ekmeği, un olarak ekmeklik un ve tam buğday unundan yarı yarıya karıştırılarak hazırlanmaktadır. Bir önceki ekmek hamurundan kalan maya, yapılacak ekmeğin miktarına göre soğuk veya ılık su ve karışım un ile artırılarak hafifçe yoğrulur. Daha sonra hamur sızma zeytinyağı sürülerek yağlanır ve her bir köşesine dörde bölünmüş çiğ soğan sokuşturularak gece boyunca mayalanmaya bırakılır.


Ekmek ustası Fatma Ablamız ve nefis ekmekleri


Ertesi gün karışım un, tuz, su ve soğanları çıkarılmış maya ilavesi ile oluşan hamur kulak memesi kıvamını bulana kadar iyice yoğrulur. Dilendirilen hamur kesilerek kalıplarda son mayalanmaya bırakılır ve kıvamına gelince meşe odunu ile kızdırılmış taş fırında pişirmeye bırakılır. Bu tarifin oranları da maalesef ekmek ustasının bilgisindedir.