Moulinex Home Bread ABKE 41

Ekmek Yapma MakinesiMoulinex ABKE 4


750 gr kapasiteli Moulinex ABKE4, genel görüntü olarak güzel bir renk ve iri olmayan yuvarlak hatlara sahip bir EYM'dir. Benzeri modellerin içinde orta büyüklüğü ile mutfakta fazla yer kaplamayacaktır.


Moulinex ABKE4 ve aksesuarları


ABKE4 diğer EYM'lerde olduğu gibi bir adet dikdörtgen ekmek kazanı ile gelmektedir. Standart dışı (300 ml) bir Ölçü Kapı, ölçü kaşığı, bıçak çıkarma telinin yanında 1 adet de yoğurma bıçağı bulunmaktadır.


Ekmek kazanı ve içinde yoğurma bıçağı


EYM kazanının hazneye oturma şekli her iki yanda bulunan kıvrılmış saca dayanarak sıkıştırma şeklinde olmaktadır.


Kazan yanında sıkıştırma saclarıKumanda Paneli ve programlar


Kumanda Paneli


Moulinex, EYM'leri çoğunluğun yaptığı gibi Çin'de imal ettirmektedir. Kumanda panelinin yapısı sağlam ve sade olup, 12 programa sahiptir.  


Olumlu Yönleri:


Üst ve altı sertleştirilmiş plastikten yapılmış EYM, her ne kadar Breville kalitesinde olmasa da koku yaymayacak ve ısınınca genleşip problem çıkarmayacak gibi görünmektedir.


Geniş gözetleme penceresi ve hava ızgaraları.


Geniş gözetleme penceresi sayesinde hamurun durumu rahatlıkla görülebilmektedir.


Yapı itibarı ile yuvarlak hatlara sahip, orta hacimde, mutfakta fazla yer kaplamayacak boyutlardadır.


Açma-kapama düğmesi


Açma-kapama düğmesi (basit de olsa) mevcuttur.


Kısmen sessiz çalışan EYM'ler grubundadır.


Etiket.


Karıştırma ve pişirme olarak 460-540 Watt gücündedir. Temel Ekmek programında koyu renk kabukta 310 Watt elektrik harcamıştır.


Uygulama esnasında sadece 310 Watt elektrik harcanmıştır.


500 ve 750 gr. dikey ekmek yapmaktadır.


Üst Kapağı çıkarılabilmektedir.


Ara safhalarda ve yoğurmanın son 5 dakikasında malzeme ilavesi için sesli uyarıları mevcuttur.


12 programıyla Beyaz, Tam buğday ve Fransız ekmeğinin yanında kendine has hızlı ekmek programı mevcuttur. Diğer EYM’nda olduğu gibi reçel, kek, hamur, fırınlama ve sıcak tutma programları vardır.


Elektrik kordonu yeterince uzundur.


Sağlam şasi ve kaymaz ayaklar.


Tepe kümbeti ve Maya sönüm yırtığı


750 gr.lık uygulama yapılmış, temel beyaz ekmek için maya sönüm yırtığı ve tepe kümbetinin belirgin olmasa da oluştuğu görülmüştür. Ekmek, diğer bazı markalarda görüldüğü gibi üstten basılmış veya çökmüş bir görüntü vermeyerek bu konuda başarılı olduğunu göstermiştir.


Tatminkar şekil.Olumsuz Yönleri:


Küçük LCD paneli zor okunmaktadır.


Panel olarak ışıklandırmasız ve küçük bir ekrana sahiptir.


İşçilik daha özenli olabilirdi.


EYM'nin en büyük sıkıntısının yoğurma esnasında (kısmen Beko 2505'te görülen) hamuru yoğurmaktan ziyade çevirmesidir. 20 -25 dakikalık yoğurma süresinde hamur sadece bir kaç dakika yoğrulabilmektedir. Hamur topağının oluşması ve dönmenin engellenmesi için silikon spatula ile sürekli olarak tutmak zorunda kalınmıştır. Aşağıdaki videoda bu durum açık olarak görülmektedir.


Zorlamayla oluşturulan hamur topağı.Hamur kazanda yoğrulma yerine çevrilmekte. Fotoğrafın üzerine gelip, sağ tuşa basarak videoyu indirebilirsiniz.Elektrik kesildiği takdirde programı hafızada tutup tumadığı ya da ne kadar tuttuğu konusunda bir bilgiye erişilememiştir.


Ekmeğin kazandan çıkarılması esnasında ekmek kazanının sapı büyük ve hareketli olduğu için ekmeğin çıkışı esnasında ekmeğe takılarak çıkmasını zorlaştırmaktadır.


Dokümanları yetersizdir. Ayrıca Ölçü Kabı standart dışı olduğu için tarif uygulamalarında başarısızlıklar yaşanmaktadır.Sonuç:


Kendi Klasik Beyaz Ekmek tarifinin sonucu.


Eskiden beri Marka olarak iyi bir yerde olan Moulinex, ABKE4 ile 750 gr kapasiteli, derli toplu, yuvarlak hatlara sahip bir EYM sunmuş. Uygulama esnasında yaşanan ve yukarıda videoda da gösterilen hamurun yoğrulamayıp sürekli döndürülmesi sadece bu EYM'ye değil, hepsine şamil bir özellik ise bu durumda alınmadan önce iyice düşünülmesi gerekmektedir. Moulinex'in internet adresinde görülmeyen bu model yerine muadili olup, daha fazla program ve gelişmiş özelliğe sahip en azından bir üst model EYM tercih edilebilir.


Kullanım kitapçığına maalesef erişilemedi.