Ruşeymli Beyaz Ekmek


Ruşeym, normal şartlarda Tambuğday unu içinde karışım halde bulunan buğdayın özü denilen kısımdır. Son zamanlarda önemi anlaşılınca ayrıca satılmaya başlandı. Bu tarif ruşeym, çörekotu ve fesleğen içeren kendine has besleyici bir ekmektir. Tarif uygulanması sonucunda 900 gr. ağırlığında orta boy ekmek çıkmaktadır.


Yoğrulmayan Ekmek tekniğine ve aşağıdaki tarife uygun yapılmış nefis ekmekler.Malzemeler:


550 gr. Genel Amaçlı Un veya Ekmeklik Un (Ankara Un Çift Leylek Unu kullanıldı).

2 Cup Damacana veya arıtılmış su (R/O Su kullanıldı).

1/2 Cup Buğday Ruşeymi.

1/2 Tatlıkaşığı (Teaspoon/Tsp/Küçük kaşık) Fesleğen.

1/2 Tatlıkaşığı (Teaspoon/Tsp/Küçük kaşık) Çörekotu.

1 Yemekkaşığı (Tablespoon/TBSP/Büyük kaşık) Deniz Tuzu/Tuz.

1/4 Tatlıkaşığı (Teaspoon/Tsp/Küçük kaşık) İnstant maya.


Teknik: Tarif için Yoğrulmayan Ekmek tekniği uygulanacaktır.


Yapılışı:


Temel tekniklerde Yoğrulmayan Ekmek yapımında anlatıldığı aynı sıra aynen takip edilir. Buna göre:


Bir gün öncesi akşamdan su ve tuz hariç tüm malzemeler kabartma kabına konulur. Tel ya da silikon el çırpıcısı ile iyice homojen hale gelene kadar karıştırılır, arkasından tuz serpilerek tekrar karıştırılır. Üzerine suyun tamamı dökülerek tahta spatula ile kuru kısım kalmayıncaya kadar karıştırılır ve üzeri hava almaması için duş bonesi ile kapatılarak ılık bir yere konur.


12-18 saat sonra silikon mat veya çalışma tezgahı, süzgeç yardımıyla Genel amaçlı veya Ekmeklik un ile bolca unlanarak ekşimiş olan hamur buraya alınır. Hava almasını engelleyecek şekilde hamurun üzerine naylon  serilir (yapışmaması için dikkat edilir) ve 10 dakika hamurun dinlenmesi beklenir.


Bu arada hamurun son kabarmasını yapacağı kalıp hazırlanır, kalıbın üzerine amerikan bezi konularak yine süzgeç yardımı ile yapışmasını önlemek amacıyla bolca unlanır.


10 dk. sonra hamur nazik bir şekilde zarf usulü katlanarak kat yerleri aşağıya gelecek şekilde top yapılır ve unlanmış bezin bulunduğu kaba yavaşça konulur. Üzeri aynı bez ile örtülerek son kabarması beklenir.


Uyarı: Hamur çok cıvık olduğu için bu işlem yapılırken çok dikkatli ve çabuk olunmalıdır.


45 dk.-1 saat arası son kabarma süresi hesaplanarak beklenirken son yarım saatte fırın 230 Santigrat dereceye getirilir ve içinde ekmeğin pişeceği kap, ısınması için fırının en alt rafına konulan ızgaraya yerleştirilir.


Bekleme süresi dolunca sıcak fırından ısınmış olan pişirme kabı dikkatle çıkarılır, ocağın üzerine yerleştirilerek acele etmeden son kabarma kabındaki hamur sıcak kaba dikkatle bırakılır. Sıcak kabın kapağı kapatılarak tekrar fırına sürülür.


230 Santigrat derecede 20 dk., 200 Santigrat derecede 10 dk. kapaklı bir halde pişirme devam eder. 30 dk.'nın sonunda kapak fırından dikkatlice alınarak ekmek kapaksız kapta 20 dk.- 30 dk. arası pişirmeye devam edilir.


Fırından çıkarılan sıcak kaptan alınan ekmek ızgara üzerinde pamuk bir bez ile sarılarak soğutulur.


Uyarı: Yoğrulmayan Ruşeymli Beyaz ekmek fırından çıkınca kıtır bir kabuğa sahip olmasına rağmen, 6-12 saat arası beklendiğinde kabuğunun yumuşacık olduğu görülür.


Afiyet olsun.


Yoğrulmayan Ekmek tekniğine uygun yapılan Ruşeymli Beyaz ekmeğin kabuk ve doku resimleri: