BEKO BKK 2505 Ekmek Yapma Makinesi


BKK 2505 EYM önden görünüş.BKK 2505 EYM yandan görünüş.Beko, yeni çıkardığı BKK 2505 modeli ile tek karıştırıcılı, 900 gr. ekmek üretebilen düşük fiyatlı kesimi hedef almış ve saplı, taşınabilir, derli toplu ve kompakt bir model üretmiştir.


Yanında gelen malzemeler.


Dikine ekmek kazanı neredeyse EYM yüksekliğinde.Olumlu Yönleri:


BKK 2505 fiyat/performans olarak iyi bir yerde bulunmaktadır. Hedeflediği pazarda yaygınlaşabilmesi için mevcut uygun fiyat politikasını sürdürerek özellikle tarif ve uygulama desteğini de artırmalıdır.


Kompakt EYM'lerin standart aksesuarı: taşıma sapı.


Kompakt bir yapısı olması dolayısıyla mutfakta daha az yer kaplamaktadır. Ayrıca saplı olması özellikle hanımların hoşuna gidecektir.


Kompakt yapısına rağmen 750 gr. ila 900 gr. ağırlıklarında ekmek yapabilme kapasitesine sahiptir.


Kumanda paneli kullanışlı ve ele gelen yapıdadır.


12 ayrı program ile muhtelif seçenekler sunmaktadır. standart programların yanında köy ekmeği, kepek ekmeği, sandviç ekmeği, ultra hızlı ekmek, hamur, reçel ve kek gibi programlar da barındırmaktadır.

Dikey ekmek yapmaktadır. Ekmeğe yukarıdan baktığınızda kare olarak görülmektedir.


Açma Kapama düğmesi ve Çin Malı olduğunu anlatan üretim etiketi.


Hemen arka alt tarafında bir açma kapama düğmesi mevcuttur.


EYM Gücü 600 Wattır.Yeterli genişlikte gözetleme penceresi


Yeterli genişlikte olan gözleme penceresine sahip üst Kapağı çıkarılabilmektedir.


Pişen ekmeğin üstten görünüşü


Bazı EYM'lerde görülen ve ekmeğin tepe kısmının tamamen ya da kısmen pişmemiş olma durumu BKK 2505'de bariz olarak görülmemektedir. Çok hafif bir ton farkıyla da olsa tepe kümbetini kızartabilmektedir.


Kazan sapı DeLonghi'de olduğu gibi seviyeli hareket etmekte, dolayısı ile ekmeğin çıkarılması esnasında hareket etmeyerek yardımcı olmaktadır.


Pişirme sonrası ve programına uygun olarak malzeme ilavesi için sesli uyarıları mevcuttur.


Enerji kesildiğinde 15 dk. boyunca hafızada tutma özelliği vardır.


13 saate kadar programlama imkanı vardır.


Yaygın servis ağı ayrı bir avantaj olarak görülmelidir.Olumsuz Yönleri:
Klavuz irice bir pul büyüklüğünde.


Maalesef yetersiz bir EYM kılavuzu mevcut. Her ne kadar bazı bilgiler istiflenmiş olsa da, 8 adet tarif konuya verilen önemi (önemsizliği) göstermektedir.


Klavuz hataları mevcuttur.


Klavuzunda hatalar mevcut olup, konu hakkında tecrübesi olmayan birinin bu klavuza uygun olarak istenilen standartlara uygun ekmek yapması tamamen şansa kalmıştır. Örnek olarak 1 Ölçü kabı kitapçıkta 200 ml. verilirken, gelen ölçü kabı standart 240 ml. yani 1 Cup'tır. Tarif uygulaması esnasında da 500 gr. ağırlık olarak verilmiş un miktarı, Cup ile standart ölçülüp konulduğunda 3 tam 1/3'ün karşılığı 400 gr. a karşılık gelmekte ve hamur cıvık olmaktadır. Klavuzu hazırlayanların 1 Cup'ın kaç ml. olduğunun ya da kaç gr. un geldiğini test etmedikleri anlaşılmaktadır. Bu bakımdan klavuzun yeniden yazılması gerekmektedir.


İlk uygulama esnasında hafif bir plastik kokusu gelmektedir. Rahatsız edici boyutta olmayan koku, bu fiyat dilimine uygun plastiğe sahip olan bir EYM için normal görülmelidir.


Çalışma esnasında boyutlarına bağlı olarak sarsılmakta, ancak yer değiştirmemektedir.


Yoğurma esnasında daha pahalı EYM'lere nazaran hamuru yoğurmaktan ziyade döndürmektedir. Bu nedenle hamur kıvamının çok iyi ayarlanması gerekmektedir.


Malzeme karıştırmasını izlemek için resmi tıklayınız.EYM'nin sarsılmasını izlemek için resmi tıklayınız.Yoğurmayı izlemek için resmi tıklayınız.Sonuç:


Sinbo'nun belirlediği fiyat sınırı altına Kenwood'un taşınabilir modeli benzeri pratik bir EYM ile girmek akıllıca bir davranış olmuştur. Malzeme kalitesi ve özellikler olarak mükemmel olmasa da, mevcut fiyat politikasını sürdürdüğü sürece tercih edilebilir bir giriş seviyesi EYM olmaya adaydır. Bu arada mutlaka klavuzun güncellenmesi ve içeriğinin zenginleştirilmesi gerekmektedir.Kullanım kitapçığı maalesef sitesinde mevcut değildir.


Test amaçlı olarak kendi kitapçığından yapılan temel beyaz ekmek:
Standart beyaz ekmek için malzemeler hazır durumdaKontrol panelinden program seçimi.Ekmek hazır durumda


Tepe Kümbeti ve Maya Sönüm Yırtığı görülmekte.Kabuk detayDaha önce test edilen bazı markalar kadar derin oluşturulamasa da, bariz bir maya sönüm yırtığı mevcuttur.