Breville BR-7L Ekmek Yapma Makinesi


Breville, Pulse Home Products tarafından Oldham İngiltere'de üretilmektedir. Ülkemizde Breville olarak Avustralya menşeli muhtelif ürünler satılmaktadır.


Ülkemizde Breville BR-7L modeli 1 kg.’a, BR-11 modeli ise 1.5 kg.’a kadar ekmek yapabilen tek yoğurma bıçaklı iki modeli satılmaktadır.


Olumlu Yönleri:


BR-7L modeli malzeme kalitesi olarak şimdiye kadar gördüğüm en iyi EYM diyebilirim.


Alt ve üst kısımları sert kaliteli plastik, gövde aksamı ise metalden imal edilmiş olup, ısınmaya bağlı olarak koku vb. yan etkiler kesinlikle görülmemektedir.


Biraz büyükçe ancak güzel bir dizayna sahiptir.


EYM Gücü 600 Wattır. Beyaz temel ekmek yapımı esnasında ortalama 350 Watt enerji harcamaktadır.

Yatay ekmek yapmaktadır.


Hemen arka üst tarafında bir açma kapama düğmesi mevcuttur.


Üst Kapağı çıkarılabilmektedir.


Diğer EYM’nde fazla olmayan içini gösterebilen bir ışık tertibatı ile EYM’nın hangi safhada olduğunu gösteren ışıklı bir göstergesi mevcuttur.


Aynı zamanda, yoğurma ve pişirme sürelerini 10’ar dakikalık periyotlar halinde uzatabilmek mümkündür.


Ara safhalarda ve yoğurmanın son 5 dakikasında malzeme ilavesi için sesli uyarıları mevcuttur.


Enerji kesildiğinde 10 dk. boyunca hafızada tutma özelliği vardır.


13 saate kadar programlama imkanı vardır.


Beyaz, Tam buğday ve Fransız ekmeğinin yanında kendine has Kontinental ekmek programı mevcuttur. Diğer EYM’nda olduğu gibi reçel, kek, 2 adet hamur ve fırınlama programları mevcuttur.


En önemli özelliği, içine ne koyarsanız ekmek yapabilme özelliğine sahiptir. Hemen her yaptığı ekmekte Hamur Sönüm Yarığı ve Tepe Kümbeti mevcuttur. Bu da hem ekmeğin kendisine ayrı bir lezzet vermekte, hem de albenisini artırmaktadır.


Olumsuz Yönleri:


Türkçe kitapçık olarak inanılmaz kötü, bir birkaç sayfadan müteşekkil anlaşılmaz dokümanı mevcuttur. İçinden İngilizce güzel bir kitapçık çıkmaktadır, onu da tarifler bakımından uyarlamak gerekmektedir.


Marka olarak ülkemizde birkaç el değiştirdiği için şu anda teknik desteği sağlıklı olarak verilememektedir. Bu nedenle olası bir arıza durumunda Teknik Servis sıkıntısı kaçınılmaz görünmektedir. İlginç olan kitapçığının arkasındaki listede yazılı servislerin yetkili servis olarak bildirildiklerine dair haberleri bulunmamaktadır.


Sonuç:


Yeterli doküman desteği her ne kadar başka tariflerin uyarlamasından elde edilebilse de, teknik servis desteği olmaması bu güzel ve kullanışlı EYM’nın satın alınmasında en büyük engeldir.


Not: Bu sitede mevcut EYM ekmeklerinin tamamı Breville BR-7L ile hazırlanmıştır.


Türkçe Kullanım Kitapçığını buradan alabilirsiniz.