İtalyan Ekmeği


Orijinal tarif Bernard Clayton’un “New Complete Book of Breads” adlı kitabından alınarak uyarlanmıştır. Yaklaşık 2 adet 900’ar gramlık ekmek çıkmaktadır.


Torbada İtalyan Ekmeği tarifi sonucu yapılan nefis ekmekler


Kolaylık bakımından Torba Ekmeği tekniğine uygun olarak hazırlanacaktır.


Malzemeler:


Ön Maya için:


1 Cup (240 ml.) Damacana veya arıtılmış su (R/O Su kullanıldı).

1 Cup (125 gr.) Genel Amaçlı Un veya Ekmeklik Un (Ankara Un Çift Leylek kullanıldı).

½ Tatlıkaşığı (Teaspoon/Tsp/Küçük kaşık) İnstant maya.


Asıl Hamur için:


2 Cup (yakl. 250 gr.) Genel Amaçlı Un veya Ekmeklik Un (Ankara Un Çift Leylek kullanıldı).

3 Cup (yakl. 375 gr.) Tam Buğday Unu (Ankara Un Tek Leylek kullanıldı).

1 Cup Süt.

1 Yemekkaşığı (Tablespoon/TBSP/Büyük kaşık) Pekmez.

1 Yemekkaşığı (Tablespoon/TBSP/Büyük kaşık) Zeytin Yağı.

1 Yemekkaşığı (Tablespoon/TBSP/Büyük kaşık) Deniz Tuzu.

1 Cup (240 ml.) Damacana veya arıtılmış su (R/O Su kullanıldı).

½ Küp (21 gr) Yaş Maya veya 1 tam ½ Tatlıkaşığı (Teaspoon/Tsp/Küçük kaşık) İnstant maya.


Teknik: Torba Ekmek tekniği, ancak puf bir ekmek istediğimiz için hamur katlama esnasında yoğrulmayan ekmekte olduğu gibi ezilerek havası çıkarılmayacak.


Yapılışı:


Temel tekniklerde Torba Ekmeği yapımında anlatıldığı aynı sıra takip edilir. Buna göre:


Bir gün öncesi gece Ön maya hazırlanır. Ön Mayada önce uygun kaba un ve üzerine İnstant Maya serpiştirilerek tel veya silikon el çırpıcısı ile iyice karıştırılır. Üzerine oda sıcaklığında olan su gezdirilerek tahta spatula ile kuru kısım kalmayıncaya kadar karıştırılır ve üzeri hava almaması için duş bonesi ile kapatılarak ılık bir yere konarak ön mayanın uzun süreli ancak yavaş yavaş ekşimesi sağlanır.


12-18 saat sonra asıl hamur hazırlanır. Bunun için de öncelikle 1 Cup ılık süt içine yaş maya ezilerek tahta kaşıkla iyice karıştırılarak eritilir. Bu arada 2 Cup Genel amaçlı veya buğday unu ile 3 cup tam buğday unu bir kapta karıştırılır. Üzerine tuz serpiştirilerek beraberce tel veya silikon el çırpıcısı ile iyice homojen hale gelene kadar karıştırılır. Arkasından Hamur Mikserinin Kazanına konur. Unun ¼’lük kısmı daha sonra ilave edilmek üzere ayrılır. Üzerine ön maya dökülür. Arkasından bu karışımın üzerine Pekmez, Zeytinyağı ve içinde maya eritilmiş süt dökülür. 2 dakika boyunca mikserde karıştırılır, arkasından kalan un karışımı ve su konularak 10 dakika boyunca yoğrulur. EYM’nda ise öncelikle sıvıların tamamı, arkasından ön maya, pekmez ve Zeytinyağı ile en üste de un karışımı konularak hamur programında bitinceye kadar çalıştırılır. Elde ise en az 15 dakika boyunca yoğrulmalıdır.


Dikkat: Oldukça cıvık bir hamur olacağından elde yoğuracaklar hamura suyu 1/3 Cup daha az koymalıdırlar. Yoksa çok fazla un ilave etmek zorunda kalırlar, bu durumda tarif dışına çıkılır.


Torba tekniğinde olduğu üzere Zeytinyağıyla dibi yağlanmış kabarma kabında 40’ar dakikalık aralar ile 2 defa “EZMEDEN” zarf usulü katlama yapılarak toplam 120 dakika ilk kabarma gerçekleştirilir. Daha sonra silikon mat ya da çalışılacak yüzeye alınarak 10 dk. boyunca üzeri naylon örtülü (naylon hamura değmemeli) olarak dinlendirilir. 10 dakika  sonra hamur kesme bıçağı ile 2’ye ayrılır ve her bir dilim yine “EZMEDEN” katlanıp top haline getirilerek tavuk pişirme torbalarına konur, torbaların ağzı gevşek olarak bağlanır.


15 dakika sonra fırının en alt rafına ızgara üzerine ekmek taşı konularak ısı 230 Santigrat Dereceye ayarlanır.


30 dakika sonra (30+15=45 dakika boyunca hamur ikinci kabarmasını gerçekleştirdi) hamurlar teker teker küreğe alınarak sıcak taşın üzerine konur. 15 dakika 230 santigrat derecede, 30-40 dakika da 200 santigrat derecede pişirilir. Daha sonra ızgara üzerinde soğutulur.


Uyarı: Tavuk pişirme torbalarının hacimleri bence dar geldi Dolayısıyla hamurun 2’ye değil de 4’e bölünüp, 4 ekmek pişirilmesi durumunda daha da kabarmış ve kıtır kabuklu daha puf puf ekmekler elde edilecektir.


Afiyet Olsun.


Sonuç: Maalesef her iki ekmek te kesilmiş halde resmini çekemeden 2 komşuya gitti. Kendilerine eleştirilerini sorduğumuzda aldığımız cevap:


Tam buğday ekmeğinde rastlanmayan homojen bir dağılım,


Kıtır kıtır yenen kalın ve hoş bir kabuk,


Çiğnemeye gelen doku ve köy ekmeği lezzeti


Oldu.Yapılan Ekmeklere ait kabuk ve doku resimleri: