Merhabalar.


Ekmek Sanatı'nı kısa bir süre önce tanıdım. Adınızı tam olarak göremedim fakat yazılan yazıların birinde Mustafa Bey diye hitap edilmişti ben de öyle devam edeyim.Mustafa Bey ben biyoloğum ve 5 ay önce evlenip başka şehire taşındığım için işimi bıraktım. Bloğumun adı www.yemekim.blogcu.com  beklerim.Zaten bağlantılarıma site adınızı ekledim. Şu anda evdeyim.Yemek yapma işiyle de evlendikten sonra haşır neşir oldum.


Kendime ait bir bloğum bile var.Çok pratik biri değilim fakat acemice de olsa yaptıklarımın lezzetli olduğunu etrafımdakilerden dinliyorum:)


Hep küçük bir ekmek imalathanem olsun isterim önceden beri. Sadece özel ekmeklerin yapıldığı küçük şirin bir yer.Sorarsanız hiç ekmek yapmadım nasıl yapılır bilmem.Fakat merak sardı bu sıralarda ekmek yapımı için.Araştırırken sitenizi buldum.Bir de 40firinekmek.com adlı siteden çok faydalandım.Bunun sonucunda ev şartlarında ve malzeme eksikliğiyle ekmek yaptım.Paylaşmak istedim.Resimlerini de gönderiyorum.


Nasıl yaptığımı da kısaca anlatayım.Önce 20gr kadar yaş mayamı yarım bardak ılık süt ve 1tatlı kaşığı şekerle ezip ılık biryerde aktif hale gelmesi için beklettim.Yaklaşık 4 bardak unu ve tuzu karıştırdım.Mayamı ilave ettim.1,5 bardağa yakın ılık suyu yavaşça ilave ederek yoğurdum.5,bardak unu hamuru toparlamak için kullandım.sonra yoğurduğum kabı naylon poşete geçirip ağzını iyice kapattım.Ilık bir yerde 1 saate yakın mayalanması için beklettim.Sonra 5 dk daha yoğurdum.Şekil verip fıırn tepsisine resimde gördüğünüz gibi yerleştirdim.Tepsiyi önce unladım ama.Üstünü streç filmle kapattım.streç film hamura yapışmasın diye(tepsim alçak fırın tepsisi çünkü) tepsiye çay bardakları koyup üstünden kapattım ama hamur kabarıp bardakları sıkıştırınca bunun iyi bir fikir olmadığını gördüm 1saate yakın da tepside mayalanmasını bekledim.Mayalanınca üstüne bıçakla çentikler attım ve önceden ısınmış 220 derece kumtelin mini fırınında üstü kızarana kadar pişirdim.Altında bazı kısımları tepsiden kurtarmakta zorlandım. Bunun yanında bana göre ortaya bir şaheser çıktı Tadı da iyiydi.


Yaş maya aktif durumda.


Şekl verilmiş hamurlar ikinci kabarmayı yapmaktalar.Hamurlar fırına verilmeye hazır durumda.Miss gibi ekmekler.


Kabuk ve doku detay.