Ekşi Mayalı Köy Ekmeği


Ekşi Mayalı Köy ekmeğinin kendine has kokusu ve lezzetini arayanlar için bu nefis ekmeğin tarifi, Betty Crocker'in "Best Breadmachine Cookbook" kitabından uyarlanmıştır.


Ekşi Mayalı Köy EkmeğiMalzemeler:


750 gr. Ekmek için:


Ekşi Maya malzemeleri:


1/4 Cup Damacana veya arıtılmış su (R/O Su kullanıldı).

3/4 Cup Tam Yağlı Süt.

1 Cup Ekmeklik Un (Katmer Genel Amaçlı Un kullanıldı).

1/2 Tatlıkaşığı (Teaspoon/Tsp/Küçük kaşık) İnstant maya (Yuva maya).


Asıl Hamur malzemeleri:


1/4 Cup + 2  Yemekkaşığı (Tablespoon/TBSP/Büyük kaşık)Damacana veya arıtılmış su (R/O Su kullanıldı).

1 Yemekkaşığı (Tablespoon/TBSP/Büyük kaşık) Şeker.

1 tam 1/2 Tatlıkaşığı (Teaspoon/Tsp/Küçük kaşık) Deniz Tuzu/Tuz.

3 Cup Ekmeklik Un (Katmer Genel Amaçlı Un kullanıldı).

1 Tatlıkaşığı (Teaspoon/Tsp/Küçük kaşık) İnstant maya (Yuva maya).Teknik: EYM Ekmeği tekniği uygulanacaktır.


Yapılışı:


Temel tekniklerde EYM Ekmeği yapımında anlatıldığına benzer sıra takip edilir. Buna göre:


Uyarı: Malzemelerin Oda sıcaklığında olması gerekmektedir.


Uyarı: Malzemeler konulmadan EYM hamur kazanı içinde karıştırma bıçağının yerleştirilmiş olduğundan emin olunuz.


Ekşi Mayanın hazırlanması için köy ekmeği yapımında olduğu gibi bir gece önceden ( 6- 8 saat öncesinden) ekşi maya hazırlanır. Bunun için, un ve instant maya uygun bir kapta karıştırılarak üzerine su ve süt dökülerek bulamaç haline getirilir. Kabın üzeri hava almasını önleyecek şekilde duş bonesi ile kapatılır.


Ekşi maya hazır olduktan sonra EYM'nın hamur kazanına sırasıyla su, şeker, tuz ve üzerine unun tamamı dökülür, en üste de İnstant maya serpilir. Ekşi maya bu aşamada ilave edilmez.


Uyarı: Ekşi mayanın durumuna uygun olarak fazla kabarma olabilmektedir. Bu nedenle tarif uygulaması esnasında un miktarına dikkat ediniz.


EYM'nın hamur kazanı makine içinde yerine yerleştirilir.


Temel Beyaz ekmek programı (genellikle 1 numaralı program), 1 kg. ağırlık, orta veya koyuekmek kabuğu rengi seçilir, start tuşuna basılarak program başlatılır. Başlangıçta karıştırma aşamasını geçtikten sonra yoğurma başlayınca yavaş yavaş ekşi maya kazana ilave edilir ve silikon spatula ile hamurun toparlanmasına yardım edilir.


Uyarı: Tüm tariflerin kullanılan malzeme, sıcaklık, mevsim, yükseklik gibi dış etkenler nedeniyle kontrolü gerektiğinden EYM Ekmeği tekniğinde detaylı anlatıldığı gibi ilk yoğurma anında hamur kıvam kontrolu yapılarak kuru ise 1'er Yemekkaşığı su, cıvık ise kuru ise 1'er Yemekkaşığı un ilavesi ile kulak memesi kıvamı yakalanır. Aşırı un ilavesi yapılıp hacim büyür ise taşmaması için EYM durdurulup fazla hamur alınır, EYM çalışmaya devam edilir veya program baştan başlatılır. Alınan kısım atılmayarak buzdolabına konur ve bir sonraki hamura ilave edilir.


Köy Ekmeğine yakışır Tepe Kümbeti ve Maya Sönüm Yırtığı


Kabuk Dokusu


Program bittikten sonra EYM'ndan çıkarılmadan 10 dk. beklenir, dikkatlice çıkarılarak hava alabilmesi için ızgara üzerinde pamuklu beze sarılarak dinlendirilir.


Kıtır kabuk, hafif doku.
Afiyet olsun.