Mayasız Tam Buğday Ekmeği


Özel mesajlarımda ara ara hiç maya katılmadan yapılan ekmek tarifleri sorulmaktadır. Bu uygulamada tam buğday unu ve biraz mısır unu kullanılmış, ekmek mayasız yapılmıştır. Tarif, Mark Bittman'ın "How to Cook Everything" isimli eserinden uygulanmıştır.Mayasız Tam Buğday EkmeğiMalzemeler:


( 1 Cup/Ölçü Kabı: 240 ml. hacminde bardak ölçüsüne karşılıktır. Ekmeklik un olarak elenmiş un karşılığı yaklaşık 125 gr. dır.
 1 TBSP/Büyük Kaşık; 15 ml. ölçüye karşılıktır.
 1 tsp/Küçük Kaşık; 5 ml. ölçüye karşılıktır.)


300 ml ılık Süt.

120 ml Üzüm Pekmezi.

2 Büyük Kaşık Üzüm Sirkesi.

1 Küçük Kaşık Deniz Tuzu/Tuz.

1/2 Ölçü Kabı Mısır Unu.

2.5 Ölçü Kabı Tam Buğday Unu (Sinangil Un).

1 Büyük Kaşık Hamur Kabartma Tozu.Not: Yarım Ölçü Kabı pekmez hafif tatlımsı bir lezzet vermektedir. Şahsen ailecek bir mahsurunu görmedik. Ancak ekmeğin tatlımsı olmasını istemeyenler Pekmezi 1/4 Ölçü Kabı kullanıp, Sütü 1/5-1/6 Ölçü kabı kadar artırabilirler.


Teknik: Tava Ekmeği tekniği uygulanacaktır.


Yapılışı:


Temel tekniklerde Tava Ekmeği yapımında anlatıldığı sıraya uygun bir yöntem izlenir. Buna göre:


Öncelikle fırın 180 dereceye ısıtılır.Kuru malzemeler mikser kabına konur, silikon çırpıcı ile homojen hale gelene kadar karıştırılır. Mikserde yavaş yavaş karıştırılırken sirke, pekmez ve süt yavaş yavaş ilave edilir. 4-5 dk iyice karıştırılır.


EYM’de yoğurmak için de; Malzemeler yukarıda yazılı sıraya uygun olarak  konur ve hamur programında 9-10 dk kadar yoğrulur.


Elde ise malzemenin içine konulacağı uygun kaba sıvılar hariç tüm malzemeler konulur, silikon ya da tel çırpıcı ile iyice çırpılır. Tahta bir kaşıkla karıştırılırken sıvı malzemeler ilave edilir. 5-6 dk tahta kaşıkla iyice karıştırılır. 

Dikkat: Mayasız ekmeklerin en büyük sıkıntısı hamurun kıvamında yatmaktadır. Genelde kek kıvamı tercih edilmekte, ancak bu kıvam mayasız ekmekler için fazla cıvık gelmektedir. Hamur kıvamı; ekmek kıvamından daha cıvık, ancak kek kıvamından da katı olmalıdır. Aksi takdirde ekmeğiniz kabarmayıp, kalıp gibi olacaktır.


Kıvamına gelen hamur, uygun ve önceden hafif yağlanmış pişirme tavasına  alınır.


Hamur, 180 santigrat derecede 50-55 dk boyunca pişirilir.


Sürenin sonunda üzerine kürdan batırılıp çıkarılmak suretiyle kontrol edilir. Kürdana hamur bulaşmıyor ise pişmiş demektir.


Pamuklu beze sarılıp soğuması beklenir.

Mayasız Tam Buğday Ekmeği fırından çıkarılmış, henüz kabından alınmamış.
Pişirme kabından dışarı alınmış durumda.
Yakın görünüm.
Kabuk ve doku.


Afiyet Olsun.