Rustik Ekmek


Un, su, tuz ve mayadan müteşekkil, günlük olarak yapılıp yenebilecek doğal ekmektir. İçine konulan Tam buğday unu karışımı sayesinde kendine has ev ekmeği lezzetine sahiptir. Arzu edilirse Tam buğday unu yerine aynı oranda Genel amaçlı un ya da ekmeklik un konularak daha hafif bir ekmek elde edilebileceği gibi, Tam buğday ununu 1/2 Cup eksiltmek suretiyle yerine toplamı 1/2 Cup'u geçmeyecek şekilde çavdar, yulaf vb. unları ilave edilebilir. Yaklaşık 2 adet 900’ar gramlık ya da 450'şer gramlık 4 adet ekmek çıkmaktadır.


Taş ekmeği tekniğine ve aşağıdaki tarife uygun yapılmış nefis çıtır ekmek.Teknik: Tarif, Taş Ekmeği tarifine uygun olarak hazırlanacaktır.


Malzemeler:


Ön Maya için:


1 tam ¼ Cup (300 ml.) Damacana veya arıtılmış su (R/O Su kullanıldı).

3 tam 1/2 Cup (yakl. 400 gr.) Genel Amaçlı Un veya Ekmeklik Un (Ankara Un Çift Leylek kullanıldı).

½ Yemekkaşığı (Tablespoon/TBSP/Büyük kaşık) Deniz Tuzu.

1/4 Tatlıkaşığı (Teaspoon/Tsp/Küçük kaşık) İnstant maya.


Asıl Hamur için:


1 tam 1/2 Cup (yakl. 200 gr.) Genel Amaçlı Un veya Ekmeklik Un (Ankara Un Çift Leylek kullanıldı).

2 tam 1/2 Cup (yakl. 320 gr.) Tam Buğday Unu (Ankara Un  Tek Leylek kullanıldı).

½ Yemekkaşığı (Tablespoon/TBSP/Büyük kaşık) Deniz Tuzu.

1 tam ½ Cup (360 ml.) Damacana veya arıtılmış su (R/O Su kullanıldı).

1/4 Küp (10 gr) Yaş Maya veya ½ Tatlıkaşığı (Teaspoon/Tsp/Küçük kaşık) İnstant maya.


Teknik: Taş Ekmeği tekniği uygulanacaktır.


Yapılışı:


Temel tekniklerde Taş Ekmeği yapımında anlatıldığı aynı sıra aynen takip edilir. Buna göre:


Bir gün öncesi gece Ön maya hazırlanır. Ön Mayada önce uygun kaba un ve üzerine İnstant Maya serpiştirilerek tel ya da silikon el çırpıcısı ile iyice karıştırılır. Tuz, suyun içinde karıştırılır. Un ve maya karışımının üzerine oda sıcaklığında olan tuzlu su gezdirilerek tahta spatula ile kuru kısım kalmayıncaya kadar karıştırılır ve üzeri hava almaması için duş bonesi ile kapatılarak ılık bir yere konur.


12-18 saat sonra asıl hamur hazırlanır. Bunun için de öncelikle 1 Cup ılık su içine yaş maya ezilerek tahta kaşıkla iyice karıştırılarak eritilir. Bu arada 1 tam 1/2 Cup Genel amaçlı veya buğday unu ile 2 tam 1/2 Cup tam buğday unu bir kapta karıştırılır. Üzerine tuz serpiştirilerek beraberce tel ya da silikon el çırpıcısı ile iyice homojen hale gelene kadar karıştırılır. Arkasından Hamur Mikserinin Kazanına konur. Unun ¼’lük kısmı daha sonra ilave edilmek üzere ayrılır. Arkasından bu karışımın üzerine ön maya eklenir ve içinde maya eritilmiş su dökülür. 2 dakika boyunca mikserde karıştırılır, arkasından kalan un karışımı ve kalan ½ Cup su konularak 10 dakika boyunca yoğrulur.


EYM’nda ise öncelikle suyun tamamı, tuz, arkasından ön maya ile en üste de un karışımı konularak hamur programında bitinceye kadar çalıştırılır.


Elde ise en az 15 dakika boyunca yoğrulmalıdır.


Taş tekniğinde olduğu üzere Zeytinyağıyla dibi yağlanmış kabarma kabında 40’ar dakikalık aralar ile 2 defa “EZEREK” zarf usulü katlama yapılarak toplam 120 dk. boyunca ilk kabarma gerçekleştirilir.


Daha sonra silikon mat ya da çalışılacak yüzeye alınarak 10 dk. boyunca üzeri naylon örtülü (naylon hamura değmemeli) olarak dinlendirilir.


10 dk. sonra hamur kesme bıçağı ile 2'ye ayrılır, Taş ekmeği tekniğinde belirtildiği gibi katlanarak yuvarlak şekil aldırılır, ek yerleri aşağıya gelecek şekilde son kabarmasını yapacağı unlanmış bezin bulunduğu kaba alınır.


15 dk sonra fırının en alt rafına ızgara üzerine ekmek taşı konularak ısı 230 Santigrat Dereceye ayarlanır.


30 dakikalık (30+15=45 dakika boyunca hamur ikinci kabarmasını gerçekleştirdi) süre sonunda hamur yaklaşık 2 katına ulaşınca kalıptan kürek üzerine alınır, üzeri tekniğine uygun olarak zevke göre kesilir, sıcak durumda olan (230 santigrat derece)fırına buhar desteği sağladıktan sonra taşın üzerine konulur. 15 dakika boyunca 230 santigrat derece, 30-40 dakika boyunca 200 santigrat derecede pişirilir. İlk 10 dakika boyunca fırının duvarlarına gelmek şartı ile içeriye su püskürtülür.


Altından tok ses gelince pişmiş demektir ve dışarıya alınarak ızgarada soğutulur.


Afiyet Olsun.Yapılan ve elde teki kalan  Rustik Ekmeğe ait kabuk ve doku resimleri: