Rustik Ekmek


Un, su, tuz ve mayadan müteşekkil, günlük olarak yapılıp yenebilecek doğal ekmektir. İçine konulan Tam buğday unu karışımı sayesinde kendine has ev ekmeği lezzetine sahiptir. Arzu edilirse Tam buğday unu yerine aynı oranda Genel amaçlı un ya da ekmeklik un konularak daha hafif bir ekmek elde edilebileceği gibi, Tam buğday ununu 1/2 Cup eksiltmek suretiyle yerine toplamı 1/2 Cup'u geçmeyecek şekilde çavdar, yulaf vb. unları ilave edilebilir. Yaklaşık 2 adet 900’ar gramlık ya da 450'şer gramlık 4 adet ekmek çıkmaktadır.


Torba ekmeği stilinde aşağıdaki tarife uygun yapılmış çıtır kabuklu nefis tam buğday ekmekleri


Teknik: Tarif, Torba Ekmeği tarifine uygun olarak hazırlanacaktır.


Malzemeler:


Ön Maya için:


1 tam ¼ Cup (300 ml.) Damacana veya arıtılmış su (R/O Su kullanıldı).

3 tam 1/2 Cup (yakl. 400 gr.) Genel Amaçlı Un veya Ekmeklik Un (Ankara Un Çift Leylek kullanıldı).

½ Yemekkaşığı (Tablespoon/TBSP/Büyük kaşık) Deniz Tuzu.

1/4 Tatlıkaşığı (Teaspoon/Tsp/Küçük kaşık) İnstant maya.


Asıl Hamur için:


1 tam 1/2 Cup (yakl. 200 gr.) Genel Amaçlı Un veya Ekmeklik Un (Ankara Un Çift Leylek kullanıldı).

2 tam 1/2 Cup (yakl. 320 gr.) Tam Buğday Unu (Ankara Un Tek Leylek kullanıldı).

½ Yemekkaşığı (Tablespoon/TBSP/Büyük kaşık) Deniz Tuzu.

1 tam ½ Cup (360 ml.) Damacana veya arıtılmış su (R/O Su kullanıldı).

1/4 Küp (10 gr) Yaş Maya veya ½ Tatlıkaşığı (Teaspoon/Tsp/Küçük kaşık) İnstant maya.


Teknik: Torba Ekmeği tekniği uygulanacaktır.


Yapılışı:


Temel tekniklerde Torba Ekmeği yapımında anlatıldığı aynı sıra aynen takip edilir. Buna göre:


Bir gün öncesi gece Ön maya hazırlanır. Ön Mayada önce uygun kaba un ve üzerine İnstant Maya serpiştirilerek tel ya da silikon el çırpıcısı ile iyice karıştırılır. Tuz, suyun içinde karıştırılır. Un ve maya karışımının üzerine oda sıcaklığında olan tuzlu su gezdirilerek tahta spatula ile kuru kısım kalmayıncaya kadar karıştırılır ve üzeri hava almaması için duş bonesi ile kapatılarak ılık bir yere konur.


12-18 saat sonra asıl hamur hazırlanır. Bunun için de öncelikle 1 Cup ılık su içine yaş maya ezilerek tahta kaşıkla iyice karıştırılarak eritilir. Bu arada 1 tam 1/2 Cup Genel amaçlı veya buğday unu ile 2 tam 1/2 Cup tam buğday unu bir kapta karıştırılır. Üzerine tuz serpiştirilerek beraberce tel ya da silikon el çırpıcısı ile iyice homojen hale gelene kadar karıştırılır. Arkasından Hamur Mikserinin Kazanına konur. Unun ¼’lük kısmı daha sonra ilave edilmek üzere ayrılır. Arkasından bu karışımın üzerine ön maya eklenir ve içinde maya eritilmiş su dökülür. 2 dakika boyunca mikserde karıştırılır, arkasından kalan un karışımı ve kalan ½ Cup su konularak 10 dakika boyunca yoğrulur.


EYM’nda ise öncelikle içinde maya eritilmiş suyun tamamı, tuz, arkasından ön maya ile en üste de un karışımı konularak hamur programında bitinceye kadar çalıştırılır.


Elde ise en az 15 dakika boyunca yoğrulmalıdır.


Torba tekniğinde olduğu üzere Zeytinyağıyla dibi yağlanmış kabarma kabında 40’ar dakikalık aralar ile 2 defaEZEREK” zarf usulü katlama yapılarak toplam 120 dk. ilk kabarma gerçekleştirilir.


Daha sonra silikon mat ya da çalışılacak yüzeye alınarak 10 dk. boyunca üzeri naylon örtülü (naylon hamura değmemeli) olarak dinlendirilir.


10 dk. sonra hamur kesme bıçağı ile 4e ayrılır, yine “EZEREK” katlanıp top haline getirilir ve  tavuk pişirme torbalarına konur, torbaların ağzı gevşek olarak bağlanır.


15 dk sonra fırının en alt rafına ızgara üzerine ekmek taşı konularak ısı 230 Santigrat Dereceye ayarlanır.


30 dakika sonra (30+15=45 dakika boyunca hamur ikinci kabarmasını gerçekleştirdi) hamurlar teker teker küreğe alınarak sıcak taşın üzerine konur. 15 dakika 230 santigrat derecede, 30-40 dakika da 200 santigrat derecede pişirilir.


Daha sonra ızgara üzerinde soğutulur.


Sonuç: Torba ekmeklerden ikisi başka komşumuza gitti.

Çay ve peynir ile sıcak sıcak yemişler.

Yorumlarını sorunca arkasını beklediklerini ifade ettiler.

Çok beğendikleri her hallerinden belliydi.


Yorum sizin.Yapılan Ekmeklere ait kabuk ve doku resimleri: