Zerdeçalli Tambuğday Ekmeği


Un, su, tuz ve mayadan müteşekkil, günlük olarak yapılıp yenebilecek doğal ekmektir. İçine konulan Tam buğday unu karışımı sayesinde kendine has ev ekmeği lezzetine sahiptir. Arzu edilirse Tam buğday unu yerine aynı oranda Genel amaçlı un ya da ekmeklik un konularak daha hafif bir ekmek elde edilebileceği gibi, Tam buğday ununu 1/2 Cup eksiltmek suretiyle yerine toplamı 1/2 Cup'u geçmeyecek şekilde çavdar, yulaf vb. unları ilave edilebilir. Haftada en az 1 defa yapılmasını tavsiye ederim. 1 adet 1 kg.lık ekmek çıkmaktadır.


Yoğrulmayan Ekmek tekniğine ve aşağıdaki tarife uygun yapılmış nefis ekmek.Malzemeler:


2 Cup (yakl. 250 gr.) Genel Amaçlı Un veya Ekmeklik Un.

2 tam 1/2 Cup (yakl. 320 gr.) Tam Buğday Unu.

1 Tatlıkaşığı (Teaspoon/Tsp/Küçük kaşık) Deniz Tuzu.

1 Tatlıkaşığı (Teaspoon/Tsp/Küçük kaşık) Döğülmüş Zerdeçal.

1/2 Cup (yakl. 100 gr.) Ruşeym (mecburi değil).

1 tam 4/3 Cup (420 ml.) Su.

½ Tatlıkaşığı (Teaspoon/Tsp/Küçük kaşık) İnstant maya.


Teknik: Tarif için Yoğrulmayan Ekmek tekniği uygulanacaktır.


Yapılışı:


Temel tekniklerde Yoğrulmayan Ekmek yapımında anlatıldığı aynı sıra aynen takip edilir. Buna göre:


Bir gün öncesi akşamdan su ve tuz hariç tüm malzemeler kabartma kabına konulur. Tel ya da silikon el çırpıcısı ile iyice homojen hale gelene kadar karıştırılır, arkasından tuz serpilerek tekrar karıştırılır. Üzerine suyun tamamı dökülerek tahta spatula ile kuru kısım kalmayıncaya kadar karıştırılır ve üzeri hava almaması için duş bonesi ile kapatılarak ılık bir yere konur.12-18 saat sonra silikon mat veya çalışma tezgahı bolca süzgeç yardımıyla Genel amaçlı veya Ekmeklik un ile unlanarak ekşimiş olan hamur buraya alınır. Üzerine hava almasını engelleyecek naylon hamura yapışmayacak şekilde serilir ve 10 dakika hamurun dinlenmesi beklenir.


Bu arada hamurun son kabarmasını yapacağı kalıp hazırlanır, kalıbın üzerine amerikan bezi konularak yine süzgeç yardımı ile yapışmasını önlemek amacıyla unlanır.


10 dk. sonra hamur nazik bir şekilde zarf usulü katlanarak kat yerleri aşağıya gelecek şekilde top yapılır ve unlanmış bezin bulunduğu kaba yavaşça konulur ve üzeri aynı bez ile örtülerek son kabarması beklenir.


45 dk.-1 saat arası son kabarma süresi hesaplanarak beklenirken son yarım saatte fırın 230 Santigrat dereceye getirilir ve içinde ekmeğin pişeceği kap, ısınması için fırının en alt rafına konulan ızgaraya yerleştirilir.


Bekleme süresi bittikten sonra sıcak fırından ısınmış pişirme kabı dikkatle çıkarılır, ocağın üzerine yerleştirilerek acele etmeden son kabarma kabındaki hamur sıcak kaba dikkatle bırakılır. Sıcak kabın kapağı kapatılarak tekrar fırına sürülür.


230 Santigrat derecede 20 dk., 200 Santigrat derecede 10 dk. kapaklı bir halde pişirme devam eder. 30 dk.'nın sonunda kapak fırından dikkatlice alınarak ekmek kapaksız kapta 30 dk.- 40 dk. arası pişirmeye devam edilir.


Fırından çıkarılan sıcak kaptan alınan ekmek ızgara üzerinde soğutulur.


Uyarı: Yoğrulmayan tam buğday ekmeğinin lezzetli bir şekilde yenebilmesi için üzerinden 6-10 saat geçmesi gerekir. Aksi takdirde hamurlaşabilir.


Afiyet olsun.Yoğrulmayan Ekmek tekniğine uygun yapılan Zerdeçalli Tam buğday Ekmeğinin kabuk ve doku resimleri:

Not: Resimlerin daha özenli ve albenili olması için ekmek altına konulmak üzere desenli bezler hediye eden komşumuz Pakize Hanım'a buradan teşekkür ederim.