Ağızda dağılan ve damakta hoş bir tad bırakan, özellikle sıcak olarak kahvaltıda mükemmel giden ekmeklerdendir.


Tariften 5 adet küçük boy İtalyan Ekmeği çıkmaktadır.


Taş ekmeği tekniğine ve aşağıdaki tarife uygun yapılmış İtalyan Ekmeği.


( 1 Cup/Ölçü Kabı: 240 ml. hacminde bardak ölçüsüne karşılıktır. Ekmeklik un olarak elenmiş un karşılığı yaklaşık 125 gr. dır.
 1 TBSP/Büyük Ölçü Kaşığı; 15 ml. ölçüye karşılıktır.
 1 tsp/Küçük Ölçü Kaşığı; 5 ml. ölçüye karşılıktır.)


Malzemeler:


300 ml ılık Su.

125 gr Zeytinyağı.

1 Adet İri Yumurta.

1 Küçük Kaşık Tuz.

1 Büyük Kaşık Şeker.

600 gr Genel Amaçlı/Ekmeklik Un (Olin Un).

2 Küçük Kaşık İnstant Maya (Yuva Maya).


Teknik: Taş Ekmeği tekniği uygulanacaktır.


Yapılışı:


Temel tekniklerde Taş Ekmeği yapımında anlatıldığı sıraya uygun bir yöntem izlenir. Buna göre:


Mikser kabına un, şeker, tuz ve maya konularak silikon çırpıcı ile homojen hale gelinceye kadar karıştırılır. Daha sonra yumurta ve su ilavesiyle yoğrulmaya başlanır, yavaş yavaş suyun tamamı eklenir. 5 dk boyunca yoğrulur ve 10 dk ara verilerek hamur dinlendirilir. Yavaş yavaş yağ ilavesiyle 5 dk daha yoğrularak ortaya yumuşak kulak memesi kıvamlı bir hamur çıkarılmaktadır.


EYM’de ise öncelikle su, yumurta, yağ, şeker, tuz, un ve üstüne maya konularak  hamur programında yoğurma bitinceye kadar çalıştırılır. Yoğurması biten hamur dışarı alınır.


Elde ise "Temel Teknikler/Görüntülü kayıtlar/Hamur Yoğurma Tekniği"ne uygun olarak yoğrulmalıdır. Tuz, ilk 5 dk.lık yoğurmanın sonunda 5 dk. bekledikten sonra ilave edilmeli, arkasından hamur elastik ve plastik bir kıvam alana kadar yaklaşık 15-20 dk. boyunca yoğrulmalıdır.


Daha  sonra elde 1-2 dk daha yoğrularak topan şekil verilir. Yumuşak kulak memesi kıvamlı hamur, hafifçe yağlanmış kabartma kabına alınır. Üzeri duş bonesi  ile kapatılarak 2 kat olması  için beklenir. Hamurun durumuna uygun olarak bu süre 1-1.5 saat arasında değişmektedir.


Uyarı: Çok sıcak ortamlarda hamurun iki katına erişme süresi daha kısa olacağından fazla beklendiği takdirde aşırı kabarma olacak ve gluten yapısı zayıflayacağından hamur çökecek ve basık, katı, lezzetsiz bir ekmek ortaya çıkacaktır. Aşırı soğuk ortamda ise bu süre biraz daha uzayabilecektir.


İlk kabarmasını tamamlamış olan hamur, kabarma kabından hafifçe unlanmış çalışma tezgahına veya silikon mat üzerine alınır. Hamur, terazi yardımıyla tartılarak (ya da göz kararı) hamur bıçağı ile beş (5) eşit parçaya ayrılır. Her bir beze öncelikle topan yapılarak 10 dk boyunca dinlendirilir. Bezeler, pürüzsüz yüzey dışarıya gelecek şekilde usulüne uygun olarak 25 cm uzunluğunda somun şekline getirilir, ek yerleri yukarıya getirilecek şekilde hafifçe unlanmış amerikan bezi üzerinde, üzerine pamuklu bez örtülerek ikinci kabarmaya bırakılır.


İkinci kabarmanın bitmesinden 30-35 dk. önce fırının en alt rafında ızgara üzerine ekmek taşı konularak ısı 220 Santigrat Dereceye ayarlanır ve fırın önceden ısıtılmış olur.


Yaklaşık 45 dk-1 saat sonra iki katına kabarmış olan hamurlar, sıcak fırına verilmek üzere kabarmasını tamamladığı bez üzerinden küreğe alınır. Küreğe alınması esnasında hamurun pürüzsüz yüzeyi üste gelmelidir. Usulüne uygun olarak hamurun üzeri keskin bir bıçak ya da jilet yardımıyla boydan tek çizgi ile açılı şekilde derince çizilir.


Hamur fırına verilmeden fırın kapağı açılarak ısınmış olan fırına 15-20 kez su püskürtülür ve fırına gerekli  nem sağlanır. Küreğe alınmış olan hamurlar, sırayla fırın taşına  itinayla bırakılır. 220 santigrat derece 10, 200 santigrat derecede de 15-20 dk boyunca pişirilir. İlk 5 dk içinde fırının duvarlarına gelecek şekilde su püskürtülür. Son 10 dk içerisinde fırında ekmeklerin yönü değiştirilmelidir.


Ekmeklerin üzeri yeterince kızarınca fırından alınır ve altına vurularak kontrol edilir. Hemen ızgara üzerinde pamuklu beze sarılarak dinlendirilir.Üstten görünüş.
Genel görünüş.
Nefis Kabuk görünümü.Afiyet Olsun.