Yoğrulmayan ekmek, reklamında denildiği gibi "6 yaşında bir çocuğun" yapabileceği kadar kolay bir ekmek midir?


Bunu bilemem ama detaylı bir açıklama ve görsel bir uygulama ile yapılmasının çok zor olmadığı rahatlıkla söylenebilir.


Yoğrulmayan Ekmek tekniğinde adım adım anlatılan uygulama, istek üzerine stüdyo ortamı ya da profesyonelce bir sunum olmadan her zaman yapıldığı gibi ve tek bir defada acemice de olsa aynen çekilerek aşağıda verilmiştir.


Kayıtlar düşük ve yüksek kalite olarak yüklenmiştir. Her iki kayıtta da içerik aynı olup sadece görüntü kalitesi fark etmektedir.


İlk olarak Yoğrulmayan Ekmek tekniğinde yazılı tarifin uygulanarak hamurun hazırlanmasıYukarıya yalnızca esmer ekmeğin hazırlanması alınmıştır. Aynı şekilde hazırlanan sadece beyaz undan yapılan beyaz ekmek buraya alınmamıştır, yapılış şekli aynıdır.


Esmer yoğrulmayan ekmek hamurunun hazırlanması (düşük kalite).


Esmer yoğrulmayan ekmek hamurunun hazırlanması (yüksek kalite).
Esmer yoğrulmayan ekmeğin ikinci kabarması için kalıba yatırılması.Bu adımda da ilk mayalanmasını tamamlamış hamur, ikinci kabarma için hazırlanır ve kalıba yatırılır. Sadece ilk kabartma kabından tezgaha alındıktan sonra 10 dk bekletilme süreci bilerek atlanmıştır. Kalıp olarak da doğrudan unlanmış örgü sepetler kullanılmıştır.Esmer yoğrulmayan ekmek hamurunun ikinci kabarmaya alınması (düşük kalite).


Esmer yoğrulmayan ekmek hamurunun ikinci kabarmaya alınması (yüksek kalite).
İkinci kabarması tamamlanmış hamurların önceden ısıtılımış kaplara alınarak fırına verilmesiBu aşamada da kalıbında ikinci kabarması tamamlanmış hamurların 230 derece santigratta ısıtılmış fırında 20-25 dk bekletilmiş sıcak pişirme kaplarına alınması ve kapalı halde fırına verilmesi gösterilmektedir. Beyaz ekmek döküm kaba, esmer ekmek güvece konulmuştur.Hamurların kabarma kalıbından alınarak sıcak kaplarla fırına verilmesi (düşük kalite).


Hamurların kabarma kalıbından alınarak sıcak kaplarla fırına verilmesi(yüksek kalite).
Beyaz ekmeğin fırından alınmasıBu aşamada da 20 dk 230, 10 dk 200 derecede kapağı kapalı, 15-20 dk boyunca da yine 200 derecede ağzı açık olarak fırınlanır. Daha sonra önce beyaz ekmek dışarı alınır. Esmer ekmek 5-10 daha fırınlanır.


Beyaz Ekmeğin fırından çıkarılması (düşük kalite)


Beyaz Ekmeğin fırından çıkarılması (yüksek kalite)
Beyaz ekmek dilimine tereyağ sürülmesiBurada da kesilmiş olan ince sıcak bir dilime tereyağ sürülmesi görülmektedir. Buradan ekmeğin farklılığı rahatça anlaşılmaktadır.Beyaz ekmek dilimine tereyağ sürülmesi (düşük kalite).


Beyaz ekmek dilimine tereyağ sürülmesi (yüksek kalite).
Esmer ekmeğin fırından çıkarılması.
Son olarak esmer ekmeğin aynı şekilde fırından çıkarılması, kontrol edilmesi ve kesielrek tereyağ testine tabi tutulması anlatılmaktadır.Esmer ekmeğin fırından çıkarılması (düşük kalite).


Esmer ekmeğin fırından çıkarılması (yüksek kalite).
Yoğrulmayan ekmek (beyaz undan yapılan ve döküm tencerede pişen)
Yoğrulmayan esmer ekmek (karışım undan yapılan ve toprak güveçte pişen)