Eriş Un Denemeleri
Eriş Un'dan gönderilen test numuneleri.Eriş Un sitesinde normal şartlarda bulunamayacak özellikte unları görünce yetkilisi Abuzer Bey'e ürün satın almak istediğimi bildirdim. Marmara Bölgesi haricinde satış yapmadıklarını ancak seçtiğim ürünleri test amaçlı olarak ürün gönderebileceklerini bildirdiler. Sonuçta; ekmeklik, yüksek glutenli, çapati ve noodle unları test amaçlı olarak geldi.Unları el emeği (artizan) ve EYM ekmeği olarak ayrı ayrı tariflerde kullanarak ekmek yapımında hangisinin ya da hangi karışımın daha başarılı olduğu anlaşılmaya çalışıldı. Bu arada entegral un denilen ve beyaz un ile tam buğday unu arasında bir yerde olan (kepek katmanının sadece ilk 3 bölümü alınmış, beyaz un gibi işlemeye gelen, tam buğday unu gibi lezzetli) integral un arandı. Kesinlikle her unun, yapılması için üretilen mamüle uygun olduğu bizzat görüldü.


Unlar ve yapılan denemeler ile kısaca yorumları:Yoğurmaya gelen Unlar.
Çapati unundan Köy Ekmeği: Tandır ekmeği gibi yayvan ancak çok lezzetli.
Noodle Unundan Fransız Ekmeği: Kendini biraz daha bırakan, erişte yapımına uygun un.
Yüksek Glutenli Undan bagetler: Hamur elastikiyeti sebebiyle kendini bırakmamış.Yüksek glutenli undan Ciabatta. İmleçi fotoğrafın üzerine sürükleyerek dokuyu görebilirsiniz.
Ekmeklik Un karışımından Köy Ekmeği. Sonuç mükemmel.
Ekmeklik Undan İtalyan Ekmeği: Yoğrulması ve kabarması ideal.Eriş Ekmeklik Un: Kabuk ve doku kesiti.
Gelen numuneler arasında Ekmeklik Un, evde el emeği ekmek yapımı için ideal görünmekte. Yüksek glutenli un, gluten değeri düşük unlara destekleyici katkı olarak kullanıldığında daha başarılı sonuçlar almak mümkün. Noodle ve Çapati unları ise Erişte, makarna ya da tandır türü ekmekler için ideal sonuç vermekte.2 Ölçü Ekmeklik, birer Ölçü Yüksek Glutenli, Çapati ve Noodle Un EYM uygulaması. Sonuç: Hüsran.
Aynı tarif, sadece Ekmeklik Undan EYM uygulaması. Sonuç: Mükemmel.
Sade ekmek. Doku ve kabuk kesiti.Eriş Un nasıl üretilir, kısa flash dosyasını buradan alabilirsiniz.
Eriş Un, mamüle özel ürünleri ile önemli bir boşluğu doldurmaktadır. Yaygın kullanılan genel amaçlı unlar yerine doğrudan ne yapılacaksa ona uygun un, bundan sonra kendine bireysel tüketimde de pazar bulacak bir alan. Şayet EYM'de ya da elde ekmek yapılacak ise Eriş UN'un Ekmeklik Unları her zaman güvenilebilir, sizi memnun edecek çok güzel bir seçim olacaktır. Umarım en kısa sürede ve uygun fiyatla buralarda da temin edebiliriz.