Süper Supangle


Sayın Ali Nazmi Uzun'dan yaklaşık 1 ay önce istek üzerine almış olduğum tarif üzerinde yapmış olduğum çalışmalar sonucunda ev için uygulanmış tarif aşağıdadır:


Malzemeler:


1. 1 lt. Tam Yağlı Süt (600 ml. kaynatmak için, 400 ml. inceltmek için)

2. 3/4 Cup Genel amaçlı veya baklavalık böreklik un.

3. 3/4 Cup Şeker.

4. 1 Adet Bitter Çikolata (80 gr.)

5. 1 Paket Toz Kakao (25 gr.)

6. 1 Paket Vanilya

7. 1 Yemekkaşığı MargarinYapılışı:


600 ml. süt uygun bir çelik tencerede kaynatılır. Bu esnada şeker ve un iyice karıştırılır ve bu karışım yavaş yavaş kaynayan süte dökülürken tahta kaşık veya tel çırpıcı ile topaklanmayı önleyecek şekilde iyice karıştırılır.


Dikkat: Şeker ve Un, temiz bir kağıt üzerinde karıştırılır ve kağıttan faydalanarak ince sicim gibi kaynayan süte karıştırılarak boşaltılır. Şayet dökülme hızlı olursa ya da karıştırma iyi olmazsa aşağıdaki resimde görüldüğü gibi topaklanma meydana gelir.


Un ve şeker iyice karıştırılamamış bir örnek.


Karıştırma için her ne kadar tahta kaşık tavsiye ediliyor ise de, ben sağlam bir tel çırpıcı ile daha kolay karıştırma imkanı bulabilirsiniz.


Uyarı: Elde edilen bu karışımın pasta arası kreması olduğu, arzu edildiği takdirde pasta arası olarak kullanılabildiği tarifte bildirilmiştir.


Un ve şeker karışımı kaynayan süte iyice yedirildikten sonra koyulaşan karışım, 3-4 dakika daha karıştırılmaya devam edilerek kaynamaya bırakılır. Hemen arkasından bitter çikolata parçalara ayrılarak tencereye atılır ve karıştırmaya devam edilir.


Uyarı: 80 gr. bitter çikolata ağır gelirse, damak tadına uygun olarak 50 gr. olarak kullanılabilir.


Bitter çikolatanın arkasından Kakao'da yavaş yavaş aynı şekilde karıştırılarak karışıma ilave edilir. Homojen bir karışım elde edildikten sonra Vanilya ilavesi yapılır, 1 dk. daha kaynatılır ve ocak kapatılır. Son olarak Margarin ilavesi yapılır ve karıştırılarak eritilir. Margarin Supangleye parlaklık vermek amacıyla kullanılmaktadır. Tarif uygulanması esnasında ben kullanmadım.


Supangle'nin asıl damak ayarı bu aşamadan sonra yapılmaktadır. Öncelikle Supangle'nin damak tadına uygun olarak kıvamına karar vermek gerekmektedir. Ayrıca hemen tüketilecek ise daha koyu bir kıvam, uzun süreli tüketilecek ise daha ince bir kıvam tutturulmalıdır ki, bekleme sonunda sertleşeceğinden uygun kıvama gelmiş olsun.


Supangle'nin inceltilmesi için elektrikli mikser ile yüksek devirde çırpılması yapılır, bu esnada yavaş yavaş süt ilavesi yapılır. Hemen tüketilecek ise 100-200 ml. ilave yeterli olmakta, daha sonra tüketilecek ise 300-400 ml. ilavesi gerekmektedir. Yaklaşık 4-5 dk. yüksek devirde mikser ile çırpılma durumunda mousse kıvamında nefis bir Supangle ortaya çıkmaktadır.


Çırpma işleminden hemen sonra ılık durumda uygun kaplara boşaltılır, hindistan cevizi serpiştirilerek servis yapılır.


Afiyet olsun.


Sayın Ali Nazmi Uzun'dan orijinal Supangle tarifini buradan indirebilirsiniz. Ancak, daha rahat çalışmak için şeker ve un miktarını 2/3 CUP oranında kullanmayı önermektedir.