EYM'de Adım Adım Ustalaşmak

(Arçelik K2710 ile)


ÜÇÜNCÜ DENEMEM: 


Tarif: De’Longhi Klasik Ekmek.

Büyüklük: 1000 gr.

Ekstralar: Şeker yerine pekmez ve bir miktar ezilmiş ceviz.


Ana tarifteki 4 tam ¼ ölçeğe karşılık gelen yaklaşık 530 gr un eklendi.


Fakat ilk 10 dakika sonunda hamur aşağıdaki gibiydi.Sonra toplamda 215 gr un ortalama 35 gr ölçeklerle 6 seferde eklendi.Fotoğraflar sırasıyla aşağıdadır. Tariftekinden 215 gr fazla hamur eklediğim için yine kabarıp taşmasından çekindim ve yaklaşık 235 gr hamuru üzerini streçlediğim porselen kaba alıp buzdolabına yerleştirdim.Maalesef hamur hala cıvıktı.140 gr daha un ekledim.Ve hamurun son hali aşağıdadır.(Bu arada ilk kabarma için beklediğinden olsa gerek unu içine almada zorlandığı için hamuru dışarıda ellerimle 2-3 dakika iyice yoğurdum.)Ve yattım artık dayanamadım. Sabaha doğru 04:00 sularındaki hallerini fotoğrafladım.Kesme işlemi piştikten 2 saat sonra yaklaşık 06:00 gibi yapılmıştır. Galiba bu sefer bıçak yüzünden böyle bir hal aldı? Aşağıdaki fotolar bu sabah (Çarşamba) çekilmiştir.Bu akşam itibariyle 2 gün geçmesine rağmen ekmeğim ilk yaptıklarım gibi dağılmaya başlamadı. Zaten bitirdik:) 


Sonuç olarak 530+215-235+140 = 650 gr un

415 gr su ve 

yaklaşık 100 gr diğer malzemelerle birlikte (ceviz ezmesi de dahil)

930 gr’lık 3.ekmeğimi de yapmış oldum.


Keşke o hamuru ayırmasaydım şimdi 1150 gr’lık ekmek yapmış olacaktım diye düşünüyorum sizce doğru mu bu? Kazanda daha yer olduğu gözüküyor çünkü.


Ayrıca şu anda (2 gün sonraki hali) kabarmış olan hamuru bir başka ekmeğimde nasıl değerlendirebilirim? Hangi aşamada dahil etmem gerekir.Buzdolabından çıkartıp biraz bekledikten sonra mı eklemeliyim?Kabaran ve hala buzdolabında duran hamur


Hoşçakalın.Uygulama; Ekmek Dostu Sayın @hurmakmuh 'ten alınmıştır.