Olin Un Denemeleri
Olin Un'dan satın alınan onar kglık kağıt torba paketler.
Olin Un, ekmeksanati forumunda bir Ekmek Dostunun dikkatini çekmesi ve forum üyelerine önermesi sonucunda test listesine dahil edildi. Arkadaşımızın ısrarlı önerilerine binaen Ankara'da perakende olarak satılmamasına rağmen isteğimiz üzerine bir miktar Edirne'den Ankara ana depolarına gönderilmiştir.


Ana depodan alınan 10'ar kglık Olin Unlar başka Ekmek Dostlarına da dağıtılmış ve onların da fikirleri alınmıştır.


Özel amaçlı olduğu ambalajında yazılı Olin Unlar ile yapılan denemelerde, diğer unlar ölçüsü miktarınca kullanıldığında hamurlar EYM'nin camına değecek kadar kabardıklarından, kazana konan un miktarı azaltılmak zorunda kalınmıştır. İlgililerle konu hakkında görüşmüş olunmasına rağmen ilk fırsatta diğer un fabrikalarında olduğu gibi başından sonuna detaylı bir inceleme ve kalite kontrolunun bizzat yerinde yapılması çok daha net karar verme konusunda yardımcı olacaktır.


Gerek el emeği ekmek yapımında, gerekse de EYM kullanımında gayet başarılı sonuçlar alınmıştır. Bundan sonra temin edebilme şansım olursa bir müddet daha gerek EYM'de, gerekse de el emeği ekmek yapımında Olin Un kullanmayı düşünüyorum. Bu da zaten memnuniyetimin sonucunda alınmış bir karardır.


Olin Unla yapılan uygulamalar:


Uygulama esnasında hamurlar ilk kabarma sonunda kesilmiş ve toparlak yapılmış, dinlendirilirken.İkinci kabarma için hazır.İkinci kabarmasını tamamlamış hamurlar.
Çizilmiş ve fırına vermeye hazır hamurlar.Ekmekler gayet güzel kabarmış ve hacim kazanmış.Çizikler doldurulmuş ve altınımsı rengi almış, ince kabuklu yumuşacık baget.Aynı bagetlerin farklı fırınlanmış şekli. Kıtır ve karamelize kabuklara dikkat ediniz.Tahinli Doyurucu Ekmek
Dereotlu Ekmek

Gerek forumda kullanan arkadaşlarım, gerekse de benim elden verdiğim ve hem EYM hem de elde ekmek yapımında kullanmalarını istediğim yakın dostlarımdan eleştiriler hep memnuniyet verici ve olumlu olarak geri dönmüş, onlar da benim gibi temin edebilirlerse bu fiyat/performans oranı yüksek Olin Unu kullanmayı düşündüklerini ifade etmişlerdir.