EYM temel aksesuarları:


EYM’nın yanında temel aksesuarlar olarak;


Cup Ölçü Kabı


1 adet Cup (240 ml.): Un ve sıvıların ölçümünde kullanılır. Üzerindeki yardımcı ölçek çizgileri ile Cup ya da ml. olarak ölçüm yapılabilir.


Çift taraflı Ölçü Kaşığı


1 adet çift taraflı ölçü kaşığı: Küçük tarafı 1 Tatlıkaşığı (teaspoon/Tsp) ölçüsü olup, 5 ml.’ye karşılık gelir. Büyük tarafı ise 1 Yemekkaşığı (Tablespoon/TBSP) ölçüsü olup, 15 ml.’ye karşılık gelmektedir. Üzerindeki yardımcı ölçü çizgileri ile farklı ölçümler de yapılabilmektedir.


Çengel Kullanımı


1 adet Çengel: Pişen ekmeğin arkasında kalan karıştırma bıçağının çıkarılması amacıyla kullanılır.


Karıştırma bıçağı


1 veya 2 adet karıştırma bıçağı: Karıştırma ve yoğurma için Ekmek kazanının altındaki mile takılan bıçak(lar)tır. EYM'nın kapasitesi büyük ise çift yoğurma bıçağı bulunur.Makineden makineye farklılık gösterir. Pişme esnasında ısındığı için, ekmeğin arkasından çıkarılırken EYM lle birlikte gelen çengel kullanılmalıdır. Teflon kaplı olduğu için çizilmemesine özen gösterilmelidir.


EYM ve ekmek kazanı


1 adet Ekmek Kazanı: Dikey veya yatay olabilen, teflon kaplı, altında EYM haznesine bağlantığı sağlayan mekanizma ve ortasında yoğurma bıçağının takılacağı mil olan kazandır. Teflon kaplı olması dolayısı ile silikon spatula harici herhangi bir alet kullanılmamalıdır. EYM'nın kapasitesi büyük ise Ekmek Kazanı dar ve uzun olup, çift yoğurma bıçağı için çift mil bulunmaktadır.