Tesco BM07

Ekmek Yapma MakinesiTesco BM07 Ekmek Yapma MakinesiKipa'larda uygun fiyatla satılan Tesco BM07 Ekmek Dostlarınca alınıp kullanılan ve genelde memnuniyet bildirilen bir EYM olarak bilinmektedir. BM07, ekmek dostları için detaylı olarak incelenmiş, olumlu ve olumsuz yönleri aşağıda yazılmıştır.


BM07 ambalajı.Ambalajın kapağı açıldığında kılavuz ve garanti belgeleri ile karşılaşıyoruz.Ambalaj gayet güzel yapılmış ve yoğurma bıçağı köpük naylon içinde EYM'nin dışında muhafaza edilmiş. Kazanın çizilmesini önlemek için güzel bir yöntem.BM07, kemikli bir EYM görüntüsünde.Üst kapak açılınca koruma kartonları görünüyor.Kazanın içinde yine kartona sarılı halde geri kalan aksesuar.BM07 genel olarak iyi ambalajlanmış, kemikli yapılı, sağlam duruşu olan bir EYM görüntüsü vermektedir.


Olumlu Yönleri:


Kemikli kasa, Morphy Richard gibi bazı markaların da kullandığı klasik yapıya sahip tutulan bir yapıdır. Plastiği ısınınca form değiştirmeyen türden, aynı zamanda ilk pişirim anında koku yaymayan, Breville serisinde olduğu kadar kaliteli olmasa da (malum, fiyat farkından anlaşılabiliyor) tatmin edici kalitede olduğu görüşmüştür.


Standart özellikleri:


*600 (W) Toplam Güç

*900 gr. Maksimum Kapasite

*12 Farklı Program Kullanma özelliği

*3 Farklı Pişirme Seçimi Özelliği (Çok,Orta,Az)

*Pişirme Takibi İçin Çam Pencere

*12 saatlik Zaman Program Ayarı (Timer)


Diğer özelliklere nazaran 2 ayrı hızlı ekmek programı ve Kek ile Sandviç programları mevcuttur.


Yapmış olduğu ekmek dikine değil, Tefal, Breville veya Sinbo'da olduğu gibi daha ziyade enine doğrudur.


Kumanda paneliÇalıştığını gösterir kırmızı led.
Kumanda paneli ve tuş takımı kullanımı ve erişimi kolay, dayanıklı görünüm vermektedir.EYM kazanı ve yoğurma bıçağıEYM kazanı ve yoğurma bıçağının yanmaz-yapışmaz kaplaması üzerinde herhangi bir darbe, çizik ya da benzeri tahrifat unsuru tespit edilememiştir.


Gözetleme penceresiYeterli hatta fazla genişlikte  bir gözleme penceresine sahiptir.Kazan sapı mandalıBir çok EYM'de olmayan ve nu nedenle de kazan sapının boşta sallanmasına neden olan sap mandalının olması hoş bir sürpriz olmuştur. Bu sayeden sap serbest hareket etmeyerek özellikle ekmeğin çıkarılması esnasında tepe kümbetine takılıp onu kesmemektedir.


Tuş takımı kaliteli ve sağlam malzemeden yapılmıştır.EYM kapak tutmacı, pratiklik kazandırmaktadırEYM kapağı iyi kapanmakta ve aralarda boşluğa izin vermemektedir.Tabanda çukur bir alanda yapıştırılmış durumda görülen etiket.EYM'nin alttan görünüşü ve kaymayan ayaklar.Kaymayan ayakların yakından görünüşü.Uygun elektrik harcama miktarı


3 saatlik standart ekmek programında koyu renk kabuk seçildiğinde ortalama 350 Watt enerji harcamaktadır.
Olumsuz Yönleri:


BM07 için çok dikkat çekici ve büyük boyutlarda olumsuz olarak değerlendirilecek bir durumla karşılaşmadım. Tabii, bunu söylerken satın aldığım rakamı göz önünde bulundurduğumu belirtmeliyim. Bununla beraber;BM07, ayrı ya da bağımsız bir açma-kapama düğmesi barındırmamakta. Ayrıca elektrik kablosunun boyu da güvenlik amacıyla çok kısa tutulmuş. Elektrik kablosunun boyunu bu denli kısaltacak bir güvenlik düşünülmüşse, yanında bir açma-kapama düğmesinin olması iyi olurdu.


Yetersiz Kılavuz.Kılavuz konusunda sınıfta kalan EYM'lerden. Çeviri olduğu belli, hem sayfa, hem de bilgi olarak yetersiz bir kılavuzu var. Çok şükür, EkmekSanatı gibi siteler sayesinde bu eksiklik artık göz ardı edilebiliyor.


Yetersiz ve hatalı tarifler; Kılavuzda tarif sayısı çok az olmasına rağmen, aynı zamanda da (bizim ölçülerimize nazaran) hatalı tarifler mevcut. Bir defa "fincan" diye bir kavram var, sanırım Ölçü Kabı" karşılığı kullanılmış. Temel beyaz ekmekte 1.5 fincan suya karşılık (360 ml), 3.5 fincan un önerilmiş. Normalde 1 fincan 125 gr olmasına rağmen, elenmemiş un olarak 140 gr bile alsak toplam 490 gr un yapar ki, %73 gibi bir hidrasyon oranına çıkılır, bu ekmeğin EYM'de yapılması mümkün değildir. Dolayısıyla tarifler hem boyut hem de içerik olarak yeniden elden geçirilmelidir.


Malzemeler, ancak çengel mevcut değil.


Malzemeler çok güzel paketlenmiş, içlerinden çengel (yoğurma bıçağı ekmeğin içinde kalınca, bıçağı çıkarmak amaçlı) çıkmayınca kılavuza baş vuruldu. Çok ilginç, malzemelerin arasında çengel yok. Bundan şunu anlıyoruz; yoğurma bıçağı asla ekmeğin arkasına takılı kalmamaktadır. Umarım öyledir.Ölçü Kabının tam 240 ml olup olmadığı ayrıca test edilmeli.
Mönü ve tuş takımının Türkçe'ye çevrimi yapılmamış.Kapağın arka ek yerleri ön kısmın tam oturmasının zıddına, sanki hava alacak gibi aralıklı görünüyor. Uzun süreli testlerle bu durumun incelenmesi gerekir.LCD ekran çok sade ve ancak "iş görür" boyutlarda.Çalışma esnasında hamurun kıvam olarak sert olduğu durumlarda motorun zorlandığı ve yerinde hareket ettiği gözlendi.Sonuç:


Tesco BM07, uygun fiyatının yanında sağlam yapısı, yeterli programları ile ucuz ancak kullanılabilir EYM arayanlar için bir alternatif olabilecek durumda görülüyor. Kılavuzunun yetersiz olması ve tariflerde mevcut hatalar mutlaka dikkate alınmalıdır.Kullanım kitapçığı elektronik dosya olarak mevcut değildir.


Test amaçlı olarak Sinangil Unları kullanılarak standart Köy Ekmeği yapılmıştır.


(300 ml su, 1 BK zeytinyağ, 1 BK şeker, 1.5 kk tuz, 3 ÖK Sinangil beyaz un, 1 ÖK Sinangil tam buğday unu, 1.5 kk İnstant Maya)
Standart Köy Ekmeği için malzemeler hazır durumdaKontrol panelinden program seçimi.Hamur yoğruluyorİlginç Tepe Kümbeti görülmekte.EYM Köy EkmeğiDoku.