Moulinex OW2000 Home Bread Ekmek Yapma MakinesiMoulinex OW2000


Moulinex OW2000, genel görüntü olarak güzel bir renk ve iri olmayan yuvarlak hatlara sahip bir EYM'dir. Benzeri modellerin içinde orta büyüklüğü ile mutfakta fazla yer kaplamayacaktır.


Moulinex OW2000 ve aksesuarları


OW2000, diğer EYM'de olduğu gibi bir adet dikdörtgen ekmek kazanı ile gelmektedir. Ölçü Kapı, ölçü kaşığı, bıçak çıkarma telinin yanında 1 adet de yoğurma bıçağı gelmektedir.


Ekmek kazanlarının karşılaştırılması


Moulinex'in ekmek kazanı et kalınlığı az ve teflon kaplaması maviye çalan renkte adeta ince kaplama veya boyama gibi bir izlenim bıraktı. Yukarıdaki resimde Essenso'nun yuvarlak ekmek kazanı ile karşılaştırıldığında renk ve yapı farkı görülmektedir. Essenso'nun dörtköşe kazanı 502 gr, Moulinex'in ise ancak 358 gr. gelmektedir.


Aynı şekilde kazanın montaj şekli de yeterince kaslı bir yapı arzetmedi. Sadece her iki yanda bulunan kıvrılmış saca dayanarak sıkıştırma yapılmaktadır.


Kumanda Paneli ve programlar


Kumanda Paneli


Moulinex, EYM'leri Çin'de imal ettirmektedir. Daha önceki tecrübelerimde aynı modelden 2 adedi yapılan ekmeği hiç pişirmemiş ve hayal kırıklığına uğratmış idi. Program olarak arızasız bir Moulinex şekil, boyut ve malzeme bakımından da tercih edilebilir. Kumanda panelinin yapısı sağlam ve sade olup, 12 programa sahiptir.  


Olumlu Yönleri:


Üst ve altı sertleştirilmiş plastikten yapılmış EYM, her ne kadar Breville kalitesinde olmasa da koku yaymayacak ve ısınınca genleşip problem çıkarmayacak gibi görünmektedir.


Geniş gözetleme penceresi sayesinde hamurun durumu rahatlıkla görülebilmektedir.


Yapı itibarı ile yuvarlak hatlara sahip, orta hacimde, mutfakta fazla yer kaplamayacak boyutlardadır.


Diğer ekmek makinelerinin aksine ilk yoğurma süresi kısa tutularak arada uzunca dinlenme süresi konulmuş, arkasından tekrar yoğurmaya geçilerek etki artırılmak istenmiştir.


Karıştırma ve pişirme olarak toplam  610 Watt gücündedir.


500, 750 ve 1000 gr. yatay ekmek yapmaktadır.


Üst Kapağı çıkarılabilmektedir.


Ara safhalarda ve yoğurmanın son 5 dakikasında malzeme ilavesi için sesli uyarıları mevcuttur.


Enerji kesildiğinde 7 dk. boyunca hafızada tutma özelliği vardır.


Beyaz, Tam buğday ve Fransız ekmeğinin yanında kendine has süper hızlı programı mevcuttur. Diğer EYM’nda olduğu gibi reçel, kek, hamur, fırınlama ve sıcak tutma programları vardır.


Maya sönüm yırtığı ve Tepe kümbeti


750 gr.lık uygulama yapılmış, temel beyaz ekmek için maya sönüm yırtığı ve tepe kümbetinin oluştuğu görülmüştür. Ekmek, diğer bazı markalarda görüldüğü gibi üstten basılmış veya çökmüş bir görüntü vermeyerek bu konuda başarılı olduğunu göstermiştir.


Şu an için ülkemizde yaygın olarak satıldığından tanınmaktadır ve Yetkili Servis desteği mevcut gibi görülmektedir.


Olumsuz Yönleri:


Panel olarak ışıklandırmasız ve küçük bir ekrana sahiptir.


Moulinex markasının bir zamanlar kalite ve zerafetle özdeşleştiği bilindiğinden, ekmek kazanının daha iyi kalite olması beklenirdi.


Bu ana kadar denediğim EYM içinde en sesli çalışanı olması beni şaşırttı.


Her ne kadar gözetleme penceresinin geniş olması bir avantaj olarak yazıldı ise de, ekmeklerin özellikle üstlerinin kızarmamasında bunun çok büyük bir etken olduğunu düşünmekteyim.


Yan taraflara nazaran daha az piştiği gözlenen bölge


Moulinex'in BU MAKİNASINDA, kazana temas eden yerleri pişirmesine rağmen özellikle tepe kümbeti yeterince kızarmamıştır. Gerek kabukta gerekse ekmek dokusunda yeterli kıtırlık ve çiğneme direnci yakalanamamıştır. Bu nedenle düşünülen seviyenin bir üst renginin seçilmesi gerekmektedir.


Bu tür cihazların ayrıca kaliteli bir açma-kapama düğmesi ile desteklenmesi daha iyi olurdu.


Ekmeğin kazandan çıkarılması esnasında ekmek kazanının sapı büyük ve hareketli olduğu için ekmeğin çıkışı esnasında ekmeğe takılarak çıkmasını zorlaştırmaktadır.


Çok kalın görülen kitapçığında toplam 11 sayfalık bir yer ayrılmıştır  ve her ne kadar bol miktarda teknik bilgi mevcut olsa da, 12 programa karşılık sadece 13 adet tarif yer almıştır ki, çok yetersizdir.


Ayrıca standart tarifinin uygulanması esnasında hamurun kuru olması sebebiyle tarifte olmayan 3 Yemekkaşığı (TBSP/Büyük Ölçek) süt ilavesi yapmak zorunda kalmam tarifleri uygulayanların dikkatli olması gerektiğini gösteriyor.


Her ne kadar 500, 750 ve 1000 gram için ölçülerin verilmiş olması takdire şayansa da, ölçülerin bir kısmınının sadece gr. olarak verilmesi, mutlaka tartı kullanılmasını gerektirmektedir.


Sonuç:


Kendi Klasik Beyaz Ekmek tarifinin sonucu.


Eskiden beri Marka olarak iyi bir yerde olan Moulinex, OW2000 ile derli toplu, yuvarlak hatlara sahip bir EYM sunmuş. Bence bu EYM, mevcut olumlu ve olumsuz özellikleri ile benzerleri arasında orta seviyelerde bir yerde bulunmaktadır.


Kullanım Kitapçığını buradan alabilirsiniz.