Kenwood BM250 (Rapid>>Bake)

Ekmek Yapma MakinesiKenwood BM250 Ekmek Yapma MakinesiKenwood, gerek görünüşü, gerekse de özellikleri ile genel olarak beğenilen ve memnun kalınan EYM'ler arasında görülmektedir. Bu incelemede detaylı bir değerlendirmesi yapılması hedeflenmektedir.


BM250, kendine has şekli ve zengin özellikleri ile hemen dikkat çekmektedir.


Kenwood BM250 Standart Özellikleri:


Renk: Beyaz

Program Sayısı: 12

Kapasite: 500, 750 ve 1000 gr

Kabuk Rengi: Açık, orta, koyu seçimi

Hızlı Program: Var

Glutensiz Ekmek Programı: Var

Malzeme: Metal gövde ve plastik kapak

Güç: 480 Watt

Gecikme Süresi: 15 Saat

Ilık Tutma Süresi: 1 Saat

Kapak: Çıkarılabilir

Isınmayan Gövde: Gövde ısınmakta

Ağırlık: 6.3 kgOlumlu Yönleri:


Derli toplu ve köşeli yapısı, kumanda panelinin kapak üzerinde olmaması, metal gövde, zengin kumanda paneli özellikleri, düşük güç harcaması ile ilk anda dikkat çekmektedir.


İlgi Çekici özellikleri:


Programlar: Normal, Fransız, Tam buğday, Tatlı, Glutensiz, Hazır Karışım, Pandispanya (Kek), Hamur, Pasta Hamuru, Reçel, Fırınlama ve Hızlı Pişirme.

Tek Tuşla Hızlı Pişirme

Program Durum Göstergesi

Elektrik kesintisinde 8 dk hafızada tutma süresi


Yapmış olduğu ekmek dikine değil, Tefal, Breville veya Sinbo'da olduğu gibi daha ziyade enine doğrudur.


Kumanda paneli. Önde görülen tuş "Hızlı Pişirme" tuşudur.Kumanda paneli ve tuş takımı kullanımı ve erişimi kolay, dayanıklı görünüm vermektedir.Gözetleme penceresi yeterli büyüklüktedir. Dahili aydınlatma olmadığından içerisinin görülmesi rahat olmamaktadır.Kapak tutma kolu.Yan ızgaralar.Kapak kısmı kalitesi rahatsız etmeyen plastikten, gövde ise metalden üretilmiştir.Arkadan görünüm.Basit de olsa bir açma-kapama düğmesi mevcuttur.Ekmek kazanı gövdeye tırnaklar yardımıyla tutulmakta ve hareketsiz hale getirilmektedir.Plastik Şasi ve etiket.Kaymaz ayaklar.Etiket.

EYM kazanı ve yoğurma bıçağının yanmaz-yapışmaz kaplaması üzerinde herhangi bir darbe, çizik ya da benzeri tahrifat unsuru tespit edilememiştir.Rapid>>Bake tuşu ile bir saatten kısa sürede ekmek pişirilebilmektedir.Durum göstergesi ekran üzerinde pişirmenin aşamasını gösteriyor.  Yukarıda fırınlama sembolünün yanında ekranda görülen işaret fırınlama sürecinde bulunduğunu göstermektedir.Ekranın çevresinde bulunan semboller ve durum göstericisi sayesinde, karıştırma, yoğurma, kabartma, fırınlama, sıcak tutma ve işlem sonu aşamalarından hangisinde olduğunun görülebilmesi doğrusu beklenilmeyen, güzel bir detay olarak görülmektedir.


Temel programın çalışması esnasında karıştırma sonrası bekleme, autolyse işlemini hızlandırmakta ve hamurun kalitesini artırmaktadır.
EYM kapağı iyi kapanmakta ve aralarda boşluğa izin vermemektedir.
Kazan yuvasının altının çukur yapılması ilginç bir şekilde temizliği kolaylaştırmaktadır.Bu güne kadar görülen en uygun elektrik harcama miktarı


3 saatlik standart ekmek programında koyu renk kabuk seçildiğinde ortalama 250 Watt enerji harcamaktadır. Bu değer bu güne kadar yapılan testler arasında en düşük değer gibi görünmektedir.
Olumsuz Yönleri:


BM250 için doğrudan olumsuzluk olarak yazılabilecek çok fazla bir durum mevcut görülmemektedir.


Öncelikle dikkat çeken ölçü kabı ve kaşığının standart dağıtılanlardan farklı olmasıdır.Kaydırmalı Ölçü Kaşığı, standart olmayan Ölçü Kabı ve Yoğurma Bıçağı. Bıçak Çıkarma Teli standart aksesuar olarak gelmemektedir.Ölçü Kabı standart olmayıp, neredeyse 2 Ölçü Kabı (2*240 ml= 480 ml) hacmindedir. Bu da Ölçü Kabı ile ölçme yapmak isteyen ve standardı bilmeyen kullanıcıların karşılaştıkları ilk sıkıntı olmaktadır. Örneğin; "4 Ölçü Kabı un" denildiğinde ve BM250'nin Ölçü Kabı standart kabul edildiğinde kazana konulan un miktarı 4 değil, "8 Ölçü Kabı" olmakta, bu da tarifi hatalı hale getirmektedir.


Ölçü Kabı, standardın iki katı hacmindedir."1 Büyük Kaşık" için ölçü kaşığının kullanımı."1 Küçük Kaşık" için ölçü kaşığının kullanımı.Malzemelerin içlerinden çengel (yoğurma bıçağı ekmeğin içinde kalınca, bıçağı çıkarmak amaçlı) çıkmayınca kılavuza baş vuruldu. Çok ilginç, malzemelerin arasında çengel yok. Bundan şunu anlıyoruz; yoğurma bıçağı asla ekmeğin arkasına takılı kalmamaktadır. Umarım öyledir.Bıçak var ama, çengeli mevcut değil.Yetersiz ve sıralaması hatalı Kılavuz.Yetersiz ve hatalı kılavuz BM250'de de kendini gösteriyor. Ülkemiz unları ile uygulanan tariflerde sıvı oranları fazla geldiğinden hamurlar cıvık olmakta, dolayısı ile çoğu zaman da ğişme esnasında çökerek sahiplerini üzmektedir. Aynı zamanda malzeme sıralamasından alışılmışın aksine, şeker-tuz ve mayanın karıştırılmasına sebep olmaktadır.


Aşağıda iki videodan üsttekinde standart tarif uygulanmış hali, alttakinde de un ilavesi ile "kulak memesi" kıvamının yakalanmış hali görülmektedir. Ayrıca yoğurma esnasında sesin yüksekliğine dikkat ediniz:BM250 kitapçığında yazılı tarifin aynen uygulanması ile ortaya çıkan cıvık hamur ve yüksek yoğurma sesi.Yukarıda görülen 1/3 Ölçü Kabının üzerinde kalan un harici tarife ilave edilerek "kulak memesi" kıvamı yakalanmıştır.Get Adobe Flash player
Kıvamın "kulak memesi" haline getirilmiş hali.


Yetersiz ve hatalı tarifler; Kılavuzda tarif sayısı çok az ve malzeme sıralaması alışık olunmayan bi sırada verilmiş. Kılavuzun çok daha zengin hale getirilmesi gereklidir.LCD ekran küçük de olsa iş görmekte. Arkasından aydınlatmalı veya zengin görünümlü değil.Kazan sapının kademeli yapılmaması ekmeğin çıkarılışı esnasında sıkıntı meydana getirmektedir.Sonuç:


Kenwood BM250, özellikle uygun fiyata bulunduğunda (tariflerine dikkat etmek şartıyla) gönül rahatlığıyla tercih edilebilecek EYM'lerden biri olduğunu göstermektedir.


Kullanım kitapçığı buradan temin edilebilir.


Test amaçlı olarak Olin Un kullanılarak tarifinden 750 gr standart Beyaz Ekmek yapılmış, tarifin kıvamını "kulak memesine" ayarlamak için bir miktar un ilavesi yapılmıştır.


(290 ml su, 1.5 BK zeytinyağ, 1 BK şeker, 1.5 kk tuz, 4 kk Süt tozu, 450 gr Olin beyaz un, 1.5 kk İnstant Maya)
Standart Beyaz Ekmek (750 gr) için malzemeler hazır durumda
Kontrol panelinden program seçimi.
Hamur yoğruluyorİlginç Tepe Kümbeti görülmekte.EYM Temel Beyaz EkmeğiPamuk Doku.Afiyetle tüketilen dilimler.