Chefmaxx CM41570

Ekmek Yapma MakinesiChefmaxx CM41570


Uzun zamandan beri piyasadaki talebin farkına vararak uygun fiyata dokümantasyonu güzel iyi bir EYM'nin çıkmasını bekliyorum. BİM'de Chefmaxx'ın satıldığı ilanını görünce İnternetten kısa bir arama ile aynı EYM'nin Bread Machine (GS-M501A-1) adı altında satıldığını gördüm ve özellikleri ilgimi çekti. Ben de diğer BİMzadeler gibi EkmekSanatı uğruna kuyruğa girdim ve mağazada bir adet satılan Chefmaxx'ı heyecanla kaptım. Bu arada kutusunu açıp inceleme fırsatı bulamadığıma da tuhaf tuhaf gülüyordum.


CM41570 ve aksesuarları


CM41570, beklediğim gibi özenli bir kutu ve ambalajla geldi. Kutu üzerinde arıza durumunda kapıya servis logosu dikkatimi çekti. Ayrıca EYM özellikleri detaylı olarak yazılmıştı.


Kapıdan kapıya servis garantili EYM


Kapağını açınca naylona sarılı EYM ve profesyonelce hazırlanmış tarif kitapçığı görülüyor.


Pencere üstü, kapak ağzı ve yandaki havalandırmalar bandajlı, fiş naylona sarılı geliyor.İlgimi çeken kontrol panelinin bandajlanmamış olması. Nitekim, LCD'nin çizilmiş olduğu görülüyor.


Mükemmel ambalaja devam. Kazanın çizilmemesi için önlemler alınmış.EYM yanında gelen standart aksesuarlar; çift bıçak, tel, kaşıklar ve ölçü kabı.EYM, özenli bir şekilde ambalajlanmış, aksesuarları tam olarak geldi.


Kumanda Paneli ve programlar


Kumanda Paneli


Gözü okşayan bir kumanda paneli ve zengin programlara sahip, 900-1125-1350 gr ekmek yapma kapasitesine sahip bir EYM CM41570.


Olumlu Yönleri:


Plastiği pahalı EYM'lerde olduğu kadar kaliteli olmasa da, ilk pişirme esnasında dahi herhangi bir kokuya rastlanmaması olumlu olarak görülmüştür.


Geniş gözetleme penceresi ve hava ızgaraları.


Geniş gözetleme penceresi sayesinde hamurun durumu rahatlıkla görülebilmektedir.


Yapı itibarı ile yuvarlak hatlara sahip, yaptığı ekmek boyutu dikkate alındığında mutfakta gözü rahatsız etmeyecek bir görüntü vermektedir.


Kumanda panelinin üstünde kapak açma düğmesi mevcuttur.


Üst kapağın kapalı olmasını sağlamak için kumanda panelinin hemen üzerine bir kapak açma düğmesi konulmuş, bu basit düğmeye basıldığı anda kapak otomatik olarak kalkmaktadır.


Aksesuarlar.


Ölçek kaşıkları pratik kullanım için iki ayrı parça halinde gelmekte, karıştırıcı bıçaklar da birbirlerini çizmemeleri için biri ambalajlı olarak tutulmaktadır.


Kullanım kılavuzu ve tarifler kitabı.


İlk defa (yerli EYM'ler içinde) bu denli derli toplu bir kullanım kılavuzu ve özenle hazırlanmış bir tarifler kitabı ile karşılaşıldı. Kullanım kılavuzu ayrıntılı ve yeterli, tarifler kitabındaki tarifler sınırlı ve tek ölçüye göre verilmiş de olsa profesyonelce hazırlatılmış ve fotoğraflanmış olması ile takdiri hak etmektedir. Tarifler kitabında ekmeklerin yanında kek, çorba ve reçel tarifleri de bulunmaktadır.


Tarifler kılavuzunun ikinci sayfasında yer alan bu ekmeğin resmi doğrusu moral bozucu. Keşke tepe kümbetli ve maya sönüm yırtıklı bir ekmek konulabilseydi.Etiket.


Karıştırma ve pişirme olarak 780-930 Watt gücündedir. Temel Ekmek programında koyu renk kabukta 636 Watt elektrik harcamıştır.


Uygulama esnasında maksimum 636 Watt elektrik harcanmıştır.


900, 1125 ve 1350 gr. yatay ekmek yapmaktadır.


Üst Kapağı otomatik açılmaktadır.


Ara safhalarda ve yoğurmanın son 5 dakikasında malzeme ilavesi için sesli uyarıları mevcuttur.


12 programıyla Beyaz, Tatlı, Fransız, Kepekli, Yoğurtlu, Kek, Hızlı Yoğurma, Reçel, Hamur, Sandviç, Hızlı Ekmek ve Fırınlama özellikleri mevcuttur.


Elektrik kordonu yeterince uzundur.


Zamanlayıcı 16 saate kadar ayarlanabilmektedir.


Elektrik kesintilerinde yarım saat hafızada tutma özelliği ile dikkat çekmektedir.


Şasi ve kaymaz ayaklar.


Mükemmel garanti önerisi


Son zamanlarda bazı markaların başlatığı kapıdan kapıya servis ve adesten alım adrese teslim garantisini CM41570'de görmek doğrusu sürpriz oldu. Bu sistem ön görüldüğü üzere işlerse çok büyük avantaj sağlayacağı gibi aynı zamanda markanın gelip geçici olmadığı, ülkemizde marka haline gelme arzusunu da göstermektedir.


Olumsuz Yönleri:


Kumanda panelinin ambalajlanmamış olması sonucu LCD çizik gelmiştir. Alacağınız EYM'de lütfen kontrolünü yapınız.


Her ne kadar ambalaj güzelse de, anlaşılmayan bir sebeple kapatılmamış LCD ekranı çizik gelmiştir. Bu denli özenle paketlenmiş bir EYM için doğrusu üzücü bir durum.


Panel olarak ışıklandırmasız ve orta büyüklükte bir ekrana sahiptir.


Panel tuş takımı albenili duruyor.


Kumanda paneli tuş takımı renkli ve gümüş çerçeveli haliyle göze hitap etse de kullanım esnasında sertliğiyle sıkıntı yaşatmaktadır. Alışmak biraz zaman alacaktır.


Kazan anlaşılmaz bir şekilde çizik çizik geldi. Alacağınız EYM'de lütfen kontrolünü yapınız.Bıçaklar da daha gelişinden çizik çizik. Alacağınız EYM'de lütfen kontrolünü yapınız.Kazan kenarlarında teflon sıyrıkları dikkati çekiyor. Alacağınız EYM'de lütfen kontrolünü yapınız.Gerek kazan, gerekse de bıçaklar anlaşılamaz bir şekilde çizik çizik geldi. Çizikler simetrik olarak fotoğrafta da görüldüğü gibi dikkat çekecek boyutlarda. Ayrıca kazan kulpu sıkıştırmalı olmadığı için çok hareketli  ve ekmeğin çıkarılması esnasında sıkıntı çıkaracak gibi görünüyor.


İlk talihsizlik. Kapak tutma düğmesi yerinden fırladı, bereket zorlanmadan yerine takıldı. Alacağınız EYM'de lütfen kontrolünü yapınız.Uygulamaya geçildiği ilk anda kapağı tutan düğme yerinden fırladı ve çıktı. Bu düğmenin görülen işçilikle uzun süreli çalışması mümkün görülmüyor.


Kapak düğmeyle tutulsa bile yaylı olduğu için açmaya zorlanıyor.Aslında aralık olmamalı. Alacağınız EYM'de lütfen kontrolünü yapınız.En pratik çözüm. Üzerine koyacağınız malzemenin ısınacağını gözden uzak tutmayınız.


Üst kapağın otomatik açılması her ne kadar pratik görünse de, ortaya çıkan ters zorlama ve bunu tutmaya çalışan plastik düğme CM41570'in zayıf karnı olacak gibi görünüyor maalesef.


Ölçü Kabı 250 mlnin biraz üzerinde, ancak bu durum kitapçıklarda vurgulanmış.


Kullanım kılavuzu ve ekmek tarifleri kitapçıkları birbirleri ile çelişiyor görünmekteler.


Hem kullanım kılavuzu hem de tarifler kitapçığı özenle hazırlanmış olsa da, her ikisi aynı anda elnde geçirilmediğinden özellikle malzemelerin yerleştirilmeleri konusunda birbirleri ile çelişmektedir. Bu durum programlı ekmek pişirecek uygulayıcılar için sıkıntı doğurabilecektir.


Tariflerde söz edilen toz maya-kuru mayanın ne olduğu konusu uygulamak isteyenleri tededdüde düşürecektir. Böylesi özenle hazırlanmış kitapçıklarda en azından İnstant mayaya yer verilip, dönüşümleri açıklanmalıydı.


EYM'de ayrı bir açma-kapama düğmesi bulunmamaktadır.


Ekmeğin kazandan çıkarılması esnasında ekmek kazanının sapı büyük ve hareketli olduğu için ekmeğin çıkışı esnasında ekmeğe takılarak çıkmasını zorlaştırmaktadır.


Sonuç:


CM41570 Kullanım Kılavuzundan 1125 gr normal ekmek uygulamasıGenel görünüm.Ekmeğin altında görülen Çift Bıçak yarığı.Uygulamada Sinangil unları kullanıldı.Chefmaxx CM41570; özellikleri, ambalajı, dokümantasyonu ve BİM'deki 80 TL gibi çok uygun fiyatı ile göz doldurmasına rağmen, karar verme aşamasında yukarıda bahsedilen konuların da dikkate alınması gerekmektedir.


Chefmaxx'da örnek uygulanan ekmek için özellikle herhangi bir yorum yapılmayacaktır.


Kullanım kitapçığına dosya olarak maalesef erişilemedi.


Not: Son günlerde forumlarda ekmek üstlerinin pişmediği şikayetinin yanında, verilen 444'lü numaraya erişmenin mümkün olmadığında dair şikayetler okunmaktadır.