%100 Tambuğday Ekmeği


Tambuğday karışımları genelde 1/2 ya da 1/3 oranında Tambuğday, geriside Genel Amaçlı veya Ekmeklik undan meydana gelir. Aksi takdirde kabarmayan biraz da tuğlamsı görüntü veren sert ekmekler ortaya çıkar. Bu tarif ile %100 Tambuğday unu kullanıldığı halde kabarmış ve lezzetli ekmekler yapmak mümkündür. Tarif, "How to Bake" isimli kitaptan uyarlanmıştır. Yaklaşık 2 adet 600’ar gramlık Tambuğday ekmeği çıkmaktadır.


Tava ekmeği stilinde aşağıdaki tarife uygun yapılmış nefis %100 Tambuğday ekmekleri.


Malzemeler:


5 tam 1/2 Cup (yakl. 750 gr.) Tambuğday Unu (Ankara Un Tek Leylek Tambuğday unu kullanıldı).

2 Cup (480 ml.) Damacana veya arıtılmış su (R/O Su kullanıldı).

½ Yemekkaşığı (Tablespoon/TBSP/Büyük kaşık) Deniz Tuzu/Tuz.

1 adet iri yumurta.

1/3 Cup (80 ml.) Pekmez ya da Kahverengi Şeker.

1/3 Cup (yakl. 50 gr.) Ruşeym (tercihe bağlı).

4 Yemekkaşığı (Tablespoon/TBSP/Büyük kaşık) eritilmiş ılık Tereyağ.

2 Tatlıkaşığı (Teaspoon/Tsp/Küçük kaşık) İnstant Maya.


Teknik: Tava Ekmeği tekniği uygulanacaktır.


Yapılışı:


Temel tekniklerde Tava Ekmeği yapımında anlatıldığı aynı sıra aynen takip edilir. Buna göre:


Unun 2 Cup'u Miksere konulur ve üzerine İnstant Maya serpiştirilerek tel ya da silikon el çırpıcısı ile iyice karıştırılır. Un ve maya karışımının üzerine oda sıcaklığında olan 2 Cup suyun tamamı boşaltılarak 1 dakika kadar karıştırılır.


Bu karışımın üzerine ruşeym, tuz, yumurta, pekmez veya esmer şeker ile tereyağ ilave edilerek mikserde karıştırmaya devam edilir. Arkazından unun geri kalanı da üzerine ilave edilerek 8-10 dakika civarında mikserde karıştırılmalıdır.


Uyarı: Hamur dokunulduğunda yumuşak bir kıvamda olmalı, sert, katı halde olmamalıdır.


EYM’nda ise öncelikle suyun tamamı, ruşeym, tuz, yumurta, pekmez veya esmer şeker ile tereyağ, en üste de unun  tamamı konularak maya üzerine serpiştirilir ve hamur programında bitinceye kadar çalıştırılır.


Elde ise en az 15 dakika boyunca yoğrulmalıdır.


Hamur hazırlandıktan sonra zeytinyağı ile yağlanmış kabarma kabına alınarak üzeri duş bonesi ile hava almayacak şekilde kapatılır. Bu haliyle en az bir gece olmak şartıyla en fazla 3 güne  kadar olmak şartıyla buzdolabında yavaş fermantasyon için bekletilir.


Uyarı: Daha fazla bekletildiğinde ekşi bir tad ekmeğe hakim olacaktır.


Hamur, ekmek pişirilmeye karar verildiği zaman buzdolabından çıkarılır. Bu uygulamada Cuma gecesi hazırlanan hamur Pazar öğlen vakti buzdolabından çıkarıldı. Oda sıcaklığında 3 saat bekletilen hamur en az 2 katına çıkmış olur.


Tava Ekmeği tekniğinde anlatılan tekniğe uygun olarak unlanmış silikon mat ya da çalışma tezgahı üzerine alınan hamur incitilmeden hamur kesme bıçağı ile 2 eşit parçaya ayrılır ve her bir parça sırayla ve nazikçe ezmeden şekil verilerek zeytinyağı ile hafifçe yağlanmış olan büyük boy ekmek tavalarına yatırılır. Üzerlerine yine  hava almamaları için duş bonesi geçirilerek ikinci kabarmaya alınır.


İkinci kabarmada hamurların 2 katına ulaşmaları 90 dakikayı bulmaktadır. Bu arada kabarmanın bitmesine 20-25 dk. kala fırın 200 santigrat dereceye ayarlanarak ısıtılır, ızgara rafı ortanın bir altı kata yerleştirilir.


İkinci kabarmasını tamamlayan hamur tavaları dikkatli bir şekilde ve aralarında boşluk kalacak şekilde sıcak fırında rafa yerleştirilirler. Tavalar fırına yerleştirilmeden önce ortama su püskürtülerek buhar desteği sağlanır.


Yaklaşık 30-40 dakika sonra pişen ekmekler tavalarından çıkarılarak ızgara nihale üzerinde soğutulurlar. Izgara nihale üzerinde ve pamuklu beze sarılı halde dinlendirilirler.


Uyarı: Kesilmesi için en az 1 saat bekletilmelidir.

Afiyet olsun.Tava Ekmeği tekniğine uygun yapılmış %100 Tambuğday ekmeğine ait kabuk ve doku resimleri: