Köy Ekmeği

(Eriş Ekmeklik Un Denemesi)Eriş Un'un deneme amaçlı göndermiş olduğu Ekmek unundan yapılan Köy Ekmeğinin tarifi  "The Modern Baker" isimli eserinden uygulanmıştır. Hem tost, hem de yemeklerin yanında mükemmel giden, sürekli olarak yapılabilecek bir ekmektir.


Tariften 1 adet büyük boy Köy Ekmeği çıkmaktadır.


Taş ekmeği tekniğine ve aşağıdaki tarife uygun yapılmış Köy Ekmeği.


( 1 Cup/Ölçü Kabı: 240 ml. hacminde bardak ölçüsüne karşılıktır. Ekmeklik un olarak elenmiş un karşılığı yaklaşık 125 gr. dır.
 1 TBSP/Büyük Ölçü Kaşığı; 15 ml. ölçüye karşılıktır.
 1 tsp/Küçük Ölçü Kaşığı; 5 ml. ölçüye karşılıktır.)


Malzemeler:


Ön Maya İçin:


2 Ölçü Kabı Eriş Ekmeklik Un.

1 Ölçü Kabı ılık Su.


Asıl Hamur İçin:


3 Ölçü Kabı Eriş Ekmeklik Un.

1 Ölçü Kabı Eriş Çapati Un.

330 ml Ilık Su.

2 Küçük Kaşık Deniz Tuzu/Tuz.

2 Küçük Kaşık İnstant maya (Yuva).


Teknik: Taş Ekmeği tekniği uygulanacaktır.


Yapılışı:


Temel tekniklerde Taş Ekmeği yapımında anlatıldığı sıraya uygun bir yöntem izlenir. Buna göre:


Öncelikle bir saat önceden Ön Mayanın hazırlanması sağlanır. Bunun için Ekmeklik un ve su uygun bir kapta tahta kaşıkla karıştırılır, bulamaç haline getirilir ve üzeri duş bonesi ile kapatılarak oda sıcaklığında 1 saat boyunca beklemeye alınır.


Ön maya hazır olunca Asıl hamurun yapımına geçilir. Bunun için de ön maya mikser kabına alınır. Üzerine unların tamamı, tuz ve instant maya ilave edilir. Mikser düşük devirde çalıştırılırken yavaş yavaş su ilave edilir. Hamur, 5 dk boyunca mikserde yoğrulur, 15 dk bekletilir ve 5 dk daha yoğrulur. Hamur, kulak memesi kıvamında olmalıdır.


EYM’de yoğurmak için; öncelikle su, tuz, ön maya ve arkasından unlar ve instant maya konularak hamur yoğurma programında bitinceye kadar çalıştırılır, hamur kabarmaya geçmeden dışarı alınır.


Elde ise "Temel Teknikler/Görüntülü kayıtlar/Hamur Yoğurma Tekniği"ne uygun olarak yoğrulmalıdır. Tuz, ilk 5 dk.lık yoğurmanın sonunda 5 dk. bekledikten sonra ilave edilmeli, arkasından hamur elastik ve plastik bir kıvam alana kadar yaklaşık 15-20 dk. boyunca yoğrulmalıdır.


Daha  sonra elde topan şekil verilir. Elastik ve plastik kıvamlı hamur, hafifçe yağlanmış kabartma kabına alınır. Üzeri duş bonesi  ile kapatılarak 2 kat olması  için beklenir. Ön mayanın durumuna uygun olarak bu süre 45-90 dk civarında değişmektedir.İlk kabarmasını tamamlamış olan hamur, kabarma kabından iyice unlanmış çalışma tezgahına veya silikon mat üzerine alınır. 10 dk dinlendirilir.


İlk kabarmasını tamamlamış hamur.Hamur tezgah üzerinde dinlenmekteHamur, ikinci kabarma için kalıba alınmış durumda.Hamur, tezgah üzerinde veya silikon matta uç kısımları  göbeğe doğru katlanır ve kat yerleri birleştirilir, yeniden topan hale getirilerek son şekli verilir. Son şekli verilen ve topan hale getirilen hamur ikinci kabarma için kabarma kalıbına pürüzsüz yüzü aşağıya gelecek şekilde yerleştirilir ve üzeri pamuklu bez ile örtülerek ikinci kabarmaya bırakılır.İkinci kabarmasını tamamlamış hamur


İkinci kabarmanın bitmesinden 30-35 dk. önce fırının en alt rafına ızgara üzerine ekmek taşı konularak ısı 200 Santigrat Dereceye ayarlanır ve fırın önceden ısıtılmış olur.


Yaklaşık 45-90 dk sonunda iki katına ulaşmış olan hamur kalıbından dikkatlice pişirme kağıdı üzerine alınır ve usulüne uygun çizilir, fırına verilmeye hazır hale gelir.


Pişirme kağıdı üzerine alınmış hamurFırına verilmeden önce usulüne uygun olarak çizilir


Hamur fırına verilmeden fırın kapağı açılarak ısınmış olan fırına 15-20 kez su püskürtülür ve fırına gerekli  nem sağlanır. Hazırlanmış olan hamur, fırın taşına  pişirme kağıdı ile birlikte bırakılır. 200 santigrat derecede 50-60 dk boyunca pişirilir. İlk 5 dk içinde fırının duvarlarına gelecek şekilde su püskürtülür. Son 10 dk içerisinde fırında ekmeğin yönü değiştirilmelidir.


Ekmeğin altına vurularak kontrol edilir. Hemen ızgara üzerinde pamuklu beze sarılarak dinlendirilir.Genel görünüş.Genel görünüş.Kabuk yapısıDoku Yapısı
Afiyet Olsun.