Kıtır kabuklu ve yumuşak dokulu somun ekmekler her daim tercih edeceğiniz ekmeklerden olacaktır.


Tariften 2 adet orta boy sade somun ekmek çıkmaktadır.


Taş ekmeği tekniğine ve aşağıdaki tarife uygun yapılmış sade somun ekmekler.


( 1 Cup/Ölçü Kabı: 240 ml. hacminde bardak ölçüsüne karşılıktır. Ekmeklik un olarak elenmiş un karşılığı yaklaşık 125 gr. dır.
 1 TBSP/Büyük Ölçü Kaşığı; 15 ml. ölçüye karşılıktır.
 1 tsp/Küçük Ölçü Kaşığı; 5 ml. ölçüye karşılıktır.)


Malzemeler:                                                          


500 gr elenmiş Genel Amaçlı Un (Olin Un).      

325 gr ılık Su.                                                          

6 gr Deniz Tuzu/Tuz.                                

10 gr Yaş maya (EvMaya).                        


Teknik: Taş Ekmeği tekniği uygulanacaktır.


Yapılışı:


Temel tekniklerde Taş Ekmeği yapımında anlatıldığı sıraya uygun bir yöntem izlenir. Buna göre:


Kabartma kabına un ve su konularak tahta spatula ile homojen hale gelinceye kadar iyice karıştırılır. Üzeri duş bonesi ile kapatılarak ılık bir yerde 20-30 dk arası bekletilir.


Daha sonra hazırlanan bulamaç mikser kabına alınır, tuz ve yaş maya kırıklanarak ilave edilir. 10 - 12 dk boyunca yoğrulur. Ortaya kulak memesi kıvamında bir hamur çıkmaktadır.


EYM’de ise öncelikle hazırlanmış olan bulamaç, yaş maya ve tuz konularak  hamur programında yoğurma işlemi bitinceye kadar çalıştırılır. Yoğurma işlemi bitince hamur kazanın dışına alınır.


Elde ise "Temel Teknikler/Görüntülü kayıtlar/Hamur Yoğurma Tekniği"ne uygun olarak yoğrulmalıdır. Tuz, ilk 5 dk.lık yoğurmanın sonunda 5 dk. bekledikten sonra ilave edilmeli, arkasından hamur elastik ve plastik bir kıvam alana kadar yaklaşık 15-20 dk. boyunca yoğrulmalıdır.


Daha  sonra elde 1-2 dk daha yoğrularak topan şekil verilir. Hafifçe yağlanmış kabartma kabına alınır. Üzeri duş bonesi  ile kapatılır.


Her 40 dkda bir hamur, un serpilmiş tezgah üzerine alınarak taş ekmeği tekniğinde gösterildiği üzere zarf usulü katlanarak pürüzsüz yüzeyi üste gelecek şekilde yeniden kabartma kabına konulur. 120 dk boyunca bu işlem 3 defa yapılmış olur ve üçüncüde hamur tezgah üzerine bırakılır.


Hafifçe unlanmış çalışma tezgahına veya silikon mat üzerine alınan hamur, zarf usulü katlanmış halde 10 dk boyunca dinlendirilir. Daha sonra hamur, 2 eşit bezeye bölünür. Bezelerin havası iyice alınarak silindir şeklinde katlanır, ek yerleri el ayası ile mühürlenir ve hafifçe unlanmış kalıp içine ek yerleri yukarı gelecek şekilde yerleştirilir. Üzerlerine pamuklu bez örtülerek ikinci kabarmaya bırakılır.


İkinci kabarmanın bitmesinden 30-35 dk. önce fırının en alt rafında ızgara üzerine ekmek taşı konularak ısı 220 Santigrat Dereceye ayarlanır ve fırın önceden ısıtılmış olur.


Yaklaşık 45 dk-1 saat sonra iki katına kabarmış olan hamurlar, fırın kağıdı serili kürek üzerine ters-yüz metodu ile bozulmadan alınırlar.  


Hamurlar fırına verilmeden fırın kapağı açılarak ısınmış olan fırına 15-20 kez su püskürtülür ve fırına gerekli  nem sağlanır. Hamurlar üzerleri çizilmeden kağıdıyla birlikte fırında ısınmış olan taşın üzerine sarsmadan bırakılırlar. 220 santigrat derece 10 dk, 200 santigrat derecede ise 30-40 dk boyunca boyunca pişirilir. Son 10 - 15 dk içerisinde fırında ekmeklerin yönü değiştirilmelidir.


Ekmeklerin üzeri yeterince kızarınca fırından alınır ve altına vurularak kontrol edilir. Hemen ızgara üzerinde pamuklu beze sarılarak dinlendirilir.Önden görünüş.
Kıtır kabuk ve karınca başı doku.Afiyet Olsun.