Yavaşlatılmış Mayalı Süper EYM Ekmeği


Yapmış oldukları ekmeklerde kek görüntüsü bulan, kabuğunu yeterli kıtırlıkta bulmayan, içinin dökülmesinden şikayet eden ve gerçek bir ekmek görüntü ve lezzeti arayan, "ben EYM'yi kullanırım" diyenler için özel bir ekmek. Mutlaka denemenizi ve farkı görmenizi tavsiye ederim. Tarif herhangi bir yerden alınmamıştır. Gerek tarifin kendisi, gerekse uygulama doğrudan EkmekSanatı'na ait olup, herkesin sınırsız kullanımına açıktır.


Şelale değil, Maya Sönüm Yırtığı.Malzemeler:


( 1 Cup: 240 ml. hacminde bardak ölçüsüne karşılıktır, 120-125 gr. un karşılığı alınabilir.
 1 TBSP: Yemekkaşığı ölçüsü olup, 15 ml. ölçüye karşılıktır.
 1 tsp : Tatlıkaşığı ölçüsü olup, 5 ml. ölçüye karşılıktır.)


900 gr. Ekmek için:


1 tam 1/4 Cup (300 ml) Damacana veya arıtılmış su (R/O Su kullanıldı).

500 gr. (4 Cup) Ekmeklik Un (Ankara Genel Amaçlı Un kullanıldı).

1 Tatlıkaşığı (Teaspoon/Tsp/Küçük kaşık) Deniz Tuzu/Tuz.

1 Tatlıkaşığı (Teaspoon/Tsp/Küçük kaşık) İnstant maya.


İçine Karıştırmak için:

1 Tatlıkaşığı (Teaspoon/Tsp/Küçük kaşık) Çörek Otu.


Teknik: EYM Ekmeği tekniği uygulanacaktır.


Yapılışı:


Temel tekniklerde EYM Ekmeği yapımında anlatıldığı sıraya benzer bir yol takip edilir. Buna göre:


Uyarı: Malzemelerin Oda sıcaklığında olması gerekmektedir.


Uyarı: Malzemeler konulmadan EYM hamur kazanı içinde karıştırma bıçağının yerleştirilmiş olduğundan emin olunuz.
EYM'nın hamur kazanına sırasıyla su, tuz ve üzerine ekmek ununun tamamı dökülür, en üste İnstant maya serpilir. Hamur yoğurma programı seçilir ve çalıştırılır.


Hamur programı ile malzeme yoğrulur.


Uyarı: Hamur yoğurma programının bitmesi beklenmeden EYM durdurulur.


Hamur yoğrulduktan sonra programın bitmesi beklenmeden (kabarma beklenmeden) EYM'nin elektriği kapatılır ve Kazanı dışarıya alınarak üzerine duş bonesi geçirilir. Duş bonesi mevcut değil ise, temiz bir poşetin içine konulup ağzı bağlanarak kuruması önlenir.


Yoğrulmuş hamur ağzı kapatılmış durumda.


Ağzı kapatılmış olan EYM kazanı Buz dolabına kaldırılarak en az 6-8 saat bekletilir.


EYM kazanı buzdolabında yavaş mayalanmada.EYM kazanının Buz dolabında bekletilmesi, Sıcaklığın düşmesi sebebiyle fermantasyonu durdurma noktasında yavaşlatır ve enzim yayılımı ve alkol oluşumunu sınırlı ancak bir o kadar da aromalı hale getirir.


Buz dolabından alınmış olan ve yavaş fermantasyona uğramış hamur.Buz dolabında oluşan yavaşlatılmış fermantasyon.Yumruklayarak hamurun havası aldırılır.Havası alınmış Hamur.


Yumrukla havası alınmış ve SOĞUK DURUMDAKİ HAMUR BEKLETİLMEDEN EYM'YE YERLEŞTİRİLİR ve Temel Ekmek Programı/Fransız Ekmek Programı çalıştırılır. Büyük Ekmek ve en koyu kabuk seçilir.EYM'de yeniden yoğrulmaya başlanan hamur.Çörek Otu, yoğurma esnasında son 5 dk çalan sinyal üzerine Kazana ilave edilir.


Ekmek merakla camdan dışarı bakıyor.


Uyarı: Tüm tariflerin kullanılan malzeme, sıcaklık, mevsim, yükseklik gibi dış etkenler nedeniyle kontrolü gerektiğinden EYM Ekmeği tekniğinde detaylı anlatıldığı gibi ilk yoğurma anında hamur kıvam kontrolu yapılarak kuru ise 1'er Yemekkaşığı su, cıvık ise kuru ise 1'er Yemekkaşığı un ilavesi ile kulak memesi kıvamı yakalanır. Aşırı un ilavesi yapılıp hacim büyür ise taşmaması için EYM durdurulup fazla hamur alınır, EYM çalışmaya devam edilir veya program baştan başlatılır. Alınan kısım atılmayarak buzdolabına konur ve bir sonraki hamura ilave edilir.


Program bittikten sonra EYM'ndan çıkarılmadan 10 dk. beklenir, dikkatlice çıkarılarak hava alabilmesi için ızgara üzerinde pamuklu beze sarılarak dinlendirilir.


Yavaşlatılmış Mayalı Ekmek, kazandan taşacak gibi duruyor.Yüksek kaliteli kabuk, dolu hacim, Mükemmel tepe kümbeti ve inanılmaz maya sönüm yırtığı.


Kıtır Kabuk.
Zor görülecek bir Maya Sönüm YırtığıSıcak kesilmesine rağmen doku kalitesi ve iri delikler dikkati çekmektedir.Afiyet olsun.