Bizim Köy Ekmeklerimiz kalın kabuk ve çiğnemlik dokuları ile sıradan fırın ve tava ekmeklerinden ayrılır. Malzeme olarak da temel malzemeleri içerir. Sadece yapım tekniği ve ustalık ile ortaya her yemeğin yanında hatta tek başına yenebilecek enfes bir lezzet ortaya çıkmaktadır. Has Köy Ekmeğinin tarifi "King Arthur Flour"dan uyarlanmıştır.


Tariften 4'er adet orta boy Has Köy Ekmeği çıkmaktadır.


Taş ekmeği tekniğine ve aşağıdaki tarife uygun yapılmış Has Köy ekmekleri.


( 1 Cup/Ölçü Kabı: 240 ml. hacminde bardak ölçüsüne karşılıktır. Ekmeklik un olarak elenmiş un karşılığı yaklaşık 125 gr. dır.
 1 TBSP/Büyük Ölçü Kaşığı; 15 ml. ölçüye karşılıktır.
 1 tsp/Küçük Ölçü Kaşığı; 5 ml. ölçüye karşılıktır.)


Malzemeler:


Beyaz Ekmek İçin:


3.5 Ölçü Kabı Genel Amaçlı Un.

3.5 Ölçü Kabı Ekmeklik Un.

3 Ölçü Kabı Ilık Su.

1 Büyük Kaşık Tuz.

1.5 Küçük Kaşık İnstant Maya.


Esmer Ekmek İçin:


3.5 Ölçü Kabı Genel Amaçlı Un.

3.5 Ölçü Kabı Tam Buğday Unu.

3 Ölçü Kabı Ilık Su.

1 Büyük Kaşık Tuz.

1.5 Küçük Kaşık İnstant Maya.


Teknik: Taş Ekmeği tekniği uygulanacaktır.


Yapılışı:


Temel tekniklerde Taş Ekmeği yapımında anlatıldığı sıraya uygun bir yöntem izlenir. Buna göre:


Bir gün öncesi akşamdan su hariç tüm malzemeler kabartma kabına konulur. Tel ya da silikon el çırpıcısı ile iyice homojen hale gelene kadar karıştırılır. Üzerine suyun tamamı yavaş yavaş dökülerek tahta spatula ile kuru kısım kalmayıncaya kadar karıştırılır ve üzeri hava almaması için duş bonesi ile kapatılarak ılık bir yere konur.


12-18 saat sonra silikon mat veya çalışma tezgahı, süzgeç yardımıyla Genel amaçlı veya Ekmeklik un ile bolca unlanarak yeterince ekşimiş olan hamur buraya alınır.


Beyaz Ekmekler, ikinci kabarma öncesiEsmer Ekmekler, ikinci kabarma öncesi


Parmaklar bolca unlanarak hamur zarf usulü gerdirilerek katlanır ek yerleri aşağıya gelecek şekilde 10 dk kadar dinlendirilir. Arkasından hamur ezilmeden dört eşit bezeye bölünür.  Bezelerin her biri yaklaşık 30 cm uzunluğunda somun ekmek şekli verilir. Pürüzsüz yüzeyleri yukarı gelecek şekilde hamur pişirme kağıdı üzerine yerleştirilir ve üzeri pamuklu bez ile örtülerek ikinci kabarmaya bırakılır.


Beyaz hamurlar ikinci kabarmasını tamamlamış durumdalarEsmer hamurlar ikinci kabarmasını tamamlamış durumdalarİkinci kabarmanın bitmesinden 20-25 dk. önce fırının en alt rafına ızgara üzerine ekmek taşı konularak ısı 220 Santigrat Dereceye ayarlanır ve  fırın önceden ısıtılmış olur.


1-1.5 saatlık bir kabarma süresi sonunda iki katına kabarmış olan hamurlar fırına verilmeye hazır hale gelir. Doğal olması için üzerleri çizilmedi ama arzu edilen şekilde usulüne uygun çizilebilir.


Hamurlar fırına verilmeden önce fırın kapağı açılarak ısınmış olan fırına 15-20 kez su püskürtülür ve fırına gerekli  nem sağlanır. Hazırlanmış olan hamurlar, fırın taşına pişirme kağıdı ile birlikte bırakılır. 220 santigrat derecede 25-35 dk boyunca pişirilir. İlk 5 dk içinde fırının duvarlarına gelecek şekilde iki kez su püskürtülür. Son 10 dk içerisinde fırında ekmeklerin yönü değiştirilmelidir.


Ekmeklerin altına vurularak kontrol edilir. Hemen ızgara üzerinde pamuklu beze sarılarak dinlendirilir.Beyaz Has Köy Ekmekleri.Esmer Has Köy EkmekleriEkmekler bir arada görülüyor.Afiyet Olsun.