Yoğun Tam Buğday Ekmeği

(Aromatik Bitki katkılı)


Tüm Bilim adamlarının ağız birliği edecesine önerdikleri yüksek yoğunluklu Tam Buğday Unu içeren bir tarif olup, her tür yemeğin yanında, ayrıca tost olarak da gidebilecek bir tariftir.


Tariften 2 adet 425'er gr Tam Buğday Ekmeği çıkmaktadır.


Nefis Tam Buğday Ekmekleri.
Malzemeler:


( 1 Cup/Ölçü Kabı: 240 ml. hacminde bardak ölçüsüne karşılıktır. Ekmeklik un olarak elenmiş un karşılığı yaklaşık 125 gr. dır.
 1 TBSP/Büyük Kaşık; 15 ml. ölçüye karşılıktır.
 1 tsp/Küçük Kaşık; 5 ml. ölçüye karşılıktır.)


Ön Maya için:


160 ml su.

160 gr (yakl. 1 tam 1/5 Ölçü Kabı) Genel Amaçlı Un  (Ankara Un Çift Leylek).

1/4 Küçük Kaşık İnstant Maya.


Asıl Hamur için:


120 ml Su.

240 gr (yakl. 2 Ölçü Kabı) Tam Buğday Unu  (Ankara Un).

160 gr (yakl. 1 tam 1/5 Ölçü Kabı) Genel Amaçlı Un  (Ankara Un Çift Leylek).

Hazırlanmış olan Ön Mayanın tamamı.

100 gr (2/5 Ölçü Kabı) Tam yağlı Yoğurt.

1 Büyük Kaşık Şeker.

1 Küçük Kaşık Deniz Tuzu/Tuz.

1 Küçük Kaşık Kakao.

1 Küçük Kaşık İnstant maya.

1/2 Küçük Kaşık Kereviz Tohumu.

1 Küçük Kaşık Kuru Mercanköşk.


Teknik: Tava Ekmeği tekniği uygulanacaktır.


Yapılışı:


Temel tekniklerde Tava Ekmeği yapımında anlatıldığı sıraya uygun bir yöntem izlenir. Buna göre:


Bir gün öncesi gece Ön maya hazırlanır. Ön Mayada önce uygun kaba tüm malzemeler konulur ve tahta spatula ile kuru kısım kalmayıncaya kadar iyice karıştırılır. Duş bonesi ile kapatılarak 3-4 saat arasında fermantasyonu sağlanır. 3-4 saatten daha uzun süreler için buzdolabında bekletilebilir.


Ekşi Maya hazır olduktan sonra asıl hamurun hazırlanmasına başlanılır. Bunun için unlar, İnstant maya mikser kabına konularak tel ya da silikon el çırpıcısı ile iyice homojen hale gelene kadar karıştırılır. Arkasından bu karışımın üzerine Şeker, Yoğurt, Kakao, Ön Maya ve  baharatlar eklenir ve mikser düşük devirde çalıştırılırken üzerine yavaş yavaş su dökülür. Hamur,4 dakika boyunca mikserde yoğrulur ve üzerine tuz ilavesi ile 8 dk. daha yoğrulur.


EYM’nda ise öncelikle su, yoğurt, tuz, şeker arkasından Ön maya ile en üste de unlar, kakao,  baharatlar ve İnstant Maya konularak hamur programında bitinceye kadar çalıştırılır.


Elde ise "Temel Teknikler/Görüntülü kayıtlar/Hamur Yoğurma Tekniği"ne uygun olarak yoğrulmalıdır. Tuz, ilk 5 dk.lık yoğurmanın sonunda 5 dk. bekledikten sonra ilave edilmeli, arkasından hamur elastik ve plastik bir kıvam alana kadar yaklaşık 15-20 dk. boyunca yoğrulmalıdır.


Tava Ekmek tekniğinde benzer şekilde Zeytinyağıyla dibi yağlanmış kabartma kabında üzeri duş bonesi ile kapatılmış halde yaklaşık 1.5 saat beklenir ve 2 kat kabarması sağlanır.


Uyarı: Ortam sıcaklığına uygun olarak hamurun kontrolü yapılır. Çok sıcak ortamlarda hamurun iki katına erişme süresi daha kısa olacağından fazla beklendiği takdirde aşırı kabarma olacak ve gluten yapısı zayıflayacağından hamur çökecek ve basık, katı, lezzetsiz bir ekmek ortaya çıkacaktır. Aşırı soğuk ortamda ise bu süre biraz daha uzayabilecektir.


İlk kabarmasını tamamlamış hamur.


İlk kabarmasını tamamlamış ve iki katına ulaşmış olan hamur, Tava Ekmeği tekniğinde anlatılan tekniğe uygun olarak unlanmış silikon mat ya da çalışma tezgahı üzerine alınır. Sayısal terazi yardımıyla 2 eşit parçaya ayrılır.


Hamur, 2 eşit parçaya ayrılmış durumda.


Hamur,  içindeki kabarcıkların iyice kaçmasına izin verilmeden tava boyunca açılır ve somun ekmek gibi katlanarak ek yeri alta gelecek şekilde önceden yağlanmış büyük boy ekmek tavasının içine yatırılır. Uygun bir poşetin içine yerleştirilerek ikinci kabarmaya alınır.İkinci Kabarma için hazır hamurlar.


İkinci kabarmada hamurunn 2 katına ulaşmaları 90 dakikayı bulmaktadır. Bu arada kabarmanın bitmesine 20-25 dk. kala fırın 220 santigrat dereceye ayarlanarak ısıtılır, ızgara rafı en kata yerleştirilir.


İkinci kabarma sonrası hamurlar.


Fırın yeterince ısındıktan sonra ekmek tavaları fırına sürülmeden fırının kapağı açılıp su püskürteci ile 15-16 kez fırın kenarlarına su püskürtülerek yeterli nem  sağlanır. Tavalar, en alt rafa yerleştirilmiş ızgara üzerine ortaya gelecek şekilde yerleştirilir. 10 dk boyunca 220 santigrat derecede, 20 dk boyunca da 200 santigrat derecede pişirilir. Ekmek Tavaları fırından dikkatlice çıkarıldıktan sonra, ters çevrilerek ekmek dışarı alınır ve altına vurularak kontrol edilir. Tok bir ses duyuluyor ise pişmiş demektir. Aksi takdirde tekrar tavaya konularak fırına verilir.


Dışarı alınan ekmek tavasından çıkarılarak ızgara üzerinde pamuklu beze sarılı halde soğutulur.Ekmekler fırından alındıktan sonra.Tavadan alınmış, dinlenmekteler.Kabuk ve doku detayı. İmleci fotoğraf üzerine sürükleyin.Afiyet Olsun.