Zengin Panini Tost yapımında kulanılan, ince kabuklu, yumuşacık pamuk pamuk bir ekmektir. Her tür yemeğin yanında gidebilecek hafif ve lezzetli bir ekmektir. Yapımı biraz tecrübe isteyen ama o kadar da zevkli olan bu ekmeğin tarifi "King Arthur Flour"dan uyarlanmıştır.


Tariften 2 adet orta boy Panini Bread çıkmaktadır.


Taş ekmeği tekniğine ve aşağıdaki tarife uygun yapılmış Paniniler.


( 1 Cup/Ölçü Kabı: 240 ml. hacminde bardak ölçüsüne karşılıktır. Ekmeklik un olarak elenmiş un karşılığı yaklaşık 125 gr. dır.
 1 TBSP/Büyük Ölçü Kaşığı; 15 ml. ölçüye karşılıktır.
 1 tsp/Küçük Ölçü Kaşığı; 5 ml. ölçüye karşılıktır.)


Malzemeler:


Ön Maya İçin:


1.5 Ölçü Kabı Genel Amaçlı Un (Ankara Un).

1 Ölçü Kabı Su.

1/4 Küçük Kaşık İnstant Maya (Yuva).


Asıl Hamur İçin:


Ön Mayanın tamamı.

1/2 Ölçü Kabı Genel Amaçlı Un (Ankara Un).

1 Ölçü Kabı Ekmeklik Un (Olin Un).

1.5 Ölçü Kabı Ilık Su.

2 Büyük Kaşık Zeytinyağı.

1 Büyük Kaşık Süttozu.

1 Küçük Kaşık Şeker.

1 tam 1/4 Küçük Kaşık Tuz.

1 Küçük Kaşık İnstant Maya (Yuva).


Teknik: Taş Ekmeği tekniği uygulanacaktır.


Yapılışı:


Temel tekniklerde Taş Ekmeği yapımında anlatıldığı sıraya uygun bir yöntem izlenir. Buna göre:


Öncelikle bir gece önceden Ön Mayanın hazırlanması sağlanır. Bunun için un, su ve yaş maya uygun bir kapta tahta kaşıkla karıştırılır, bulamaç haline getirilir ve üzeri duş bonesi ile kapatılarak oda sıcaklığında 2 - 15 saat boyunca beklemeye alınır.


Ön maya hazır olunca asıl hamurun yapımına geçilir. Bunun için de ön maya mikser kabına alınır. Üzerine su hariç diğer malzemelerin tamamı ilave edilir. Mikser düşük devirde çalıştırılırken yavaş yavaş su eklenir. Hamur, 5 dk boyunca mikserde karıştırıcı kolu ile karıştırılır, sonraki 4 dk için de yoğurma kolu takılarak orta hızda yoğrulur. Hamur, oldukça cıvık kıvamda olmalıdır.


EYM’de ve Elde yoğrulması pratik olmadığından önerilmemektedir.


Daha  sonra bol unlanmış elde topan şekil verilir. Akıcı kıvamdaki hamur, hafifçe yağlanmış kabartma kabına alınır. Üzeri duş bonesi  ile kapatılarak 2 kat olması  için beklenir. Ortam ısısına bağlı olarak bu süre 60-90 dk civarında değişmektedir.İki katına kabarmış olan hamur kabartma kabından çıkarılmadan hafifçe yağlanmış spatula ile kenarlardan orta tarafa doğru çektirilerek zarf usulü katlanır. Tüm hamurun bu şekilde çekilmesine özen gösterilir, pürüzsüz yüzeyi yukarıya gelecek şekilde çevrilir ve üzeri duş bonesi ile kapatılarak 60-90 dk boyunca iki kat olması beklenir.


İlk kabarmasını tamamlamış olan hamur, kabarma kabından iyice unlanmış çalışma tezgahına veya silikon mat üzerine alınır. Hamur ezilmeden iki eşit parçaya bölünür ve bu haliyle 10 dk dinlenmeye bırakılır. Her iki parça da yaklaşık 25-30 cm uzunluğunda, 9-10 cm genişliğinde dikkatlice açılır. Bu esnada hamuru ezmemeye dikkat edilmelidir. Açtıktan sonra pürüzsüz yüzeyi yukarı gelecek şekilde hamur pişirme kağıdı üzerine yerleştirilir ve üzeri pamuklu bez ile örtülerek kısa süreli ikinci kabarmaya bırakılır.


İkinci kabarmanın bitmesinden 25-30 dk. önce fırının en alt rafına ızgara üzerine ekmek taşı konularak ısı 220 Santigrat Dereceye ayarlanır ve  fırın önceden ısıtılmış olur.Yaklaşık 60-90 dklık bir kabarma süresi sonunda yeterince kabarmış olan hamurlar fırına verilmeye hazır hale gelir.


Hamurlar fırına verilmeden önce üzerine püskürteçle su püskürtülerek ıslatılır. Ayrıca fırın kapağı açılarak ısınmış olan fırına 15-20 kez su püskürtülür ve fırına gerekli  nem sağlanır. Hazırlanmış olan hamurlar, fırın taşına  pişirme kağıdı ile birlikte bırakılır. 220 santigrat derecede 22-25 dk boyunca pişirilir. İlk 5 dk içinde fırının duvarlarına gelecek şekilde iki kez su püskürtülür. Son 10 dk içerisinde fırında ekmeklerin yönü değiştirilmelidir.


Ekmeklerin altına vurularak kontrol edilir. Hemen ızgara üzerinde pamuklu beze sarılarak dinlendirilir.Önden görünüş.Kabuk.
Doku Yapısı
Afiyet Olsun.