Tamamı mısır unundan yapılan bu ekmek Karadeniz'de baştacı bir ekmek çeşididir. Bu ekmek çeşidi bir yiyeceğin yanında değil tek başına tüketilir. Sadece tercihe bağlı olarak salatalıkla tüketilebilir.Malzemeler:


500  gr         mısır unu

1/2  cup       zeytinyağı

5     dal        pazı

5     dal        maydanoz

1     adet      patates ( büyük boy )

1     adet      soğan ( orta boy )

2     adet      havuç ( orta boy )

200  gr         hamsi ( taze kılçıkları ayıklanmış yada tuzlanmış kılçıkları ayıklanmış ) eğer tuzlanmış hamsi kullanacaksanız hamsileri soğuk suyla güzelce yıkayın ve  içerisinde buz bulunan bir kaba soğuk su ekleyerek hamsileri 10 dakika bekletin.

su               elinizi yakmayacak kadar sıcak olacak ( su miktarı kesinlikle mısır ununa bağlıdır. bu sebepten burada bir ölçü vermek yanıltıcı olur. Rize'de su değirmeninde  öğütülmüş gözünüzle gördüğünüz organik mısır unu )

10   gr         tuzYapılışı:


Önce bir kapta mısır unu, tuz, zeytinyağı ve sıcak su ile cıvık bir hamur yapılır. (çok yoğurmayın). pazı, maydanoz ve soğan çok ince doğranır. patates ve havuçlar rendelenir. hamsiler ayıklanır. tüm sebzeler ve ayıklanmış hamsi hamurun içine aktarılır. (çok yoğurmayın) pişirme tavanızı güzelce yağlayın, ekmeğiniz tavaya çok yapışma eğilimde bir ekmek. 250 derecede 1 saatte pişirildi.öneri : Pişirmek için döküm tencereniz varsa deneyin çok iyi sonuç alırsınız. Tencereniz sıcak olsun, hamuru sıcak tencereye boşaltın - dikkatlice-.