Dört Tahıllı Taneli Ekmekİçinde Buğday, Arpa, Yulaf ve Çavdar unu ile yedi tahıl karışımı müsli barındıran bu enfes ekmeğin tarifi "EYM'nize Hayran Bırakacak 69 Uygulamalı Tarif" kitabından uyarlanmıştır.Dört Tahıllı Taneli EkmekMalzemeler:

( 1 Cup/Ölçü Kabı: 240 ml. hacminde bardak ölçüsüne karşılıktır. Ekmeklik un olarak elenmiş un karşılığı yaklaşık 125 gr. dır.
 1 TBSP/Büyük Ölçü Kaşığı; 15 ml. ölçüye karşılıktır.
 1 tsp/Küçük Ölçü Kaşığı; 5 ml. ölçüye karşılıktır.)


900 gr. Ekmek için:


350 ml Ilık Su.

4 Büyük Kaşık Yoğurt (Süzme Yoğurt Kullanıldı).

1.5 Küçük Kaşık Tuz.

1 Büyük Kaşık Zeytin Yağı.

1 Büyük Kaşık Pekmez.

1 Büyük Kaşık Limon Suyu.

250 gr (yakl. 2 Ölçü Kabı) Elenmiş Ekmeklik Un (Olin Un).

125 gr (yakl. 1 Ölçü Kabı) Tam Buğday Unu (Sinangil un).

200 gr (yakl. 1.5 Ölçü Kabı) Un Karışımı (Eşit oranlarda Arpa, Yulaf, Çavdar ve Kepekli Un).

1.5 Küçük Kaşık  İnstant Maya (Yuva Maya).


Sinyal sesinden sonra eklenmek üzere:

1/2 Ölçü Kabı Yedi Tahıllı Müsli (ıslatılmış ve suyu iyice süzülmüş).


Teknik: EYM Ekmeği tekniği uygulanacaktır.


Yapılışı:


Temel tekniklerde EYM Ekmeği yapımında anlatıldığı aynı sıra aynen takip edilir. Buna göre:


Uyarı: Malzemelerin Oda sıcaklığında olması gerekmektedir.


Uyarı: Malzemeler konulmadan EYM hamur kazanı içinde karıştırma bıçağının yerleştirilmiş olduğundan emin olunuz.


Unların elenmiş olmasına özellikle dikkat ediniz. Malzemeler, EYM'nin hamur kazanına yazılan sıraya uygun olarak konulur.


Not: Arzu edilirse Unlar, tuz ve maya dışarıda uygun bir kapta homojen oluncaya kadar çırpıcı ile karıştırıldıktan sonra EYM kazanına alınabilir.


EYM'nin hamur kazanı makine içinde yerine yerleştirilir.


Temel Ekmek programı,  900 gr. ağırlık, orta veya koyu  ekmek kabuğu rengi seçilir, start tuşuna basılarak program başlatılır. Malzeme ilave sinyali gelince 15 dk suda bekletilmiş ve daha sonra iyice süzülmüş yedi tahıl barındıran Müsli ilave edilir. Müsli ilavesinden sonra hamurun kıvamını yeniden kontrol ediniz.


Uyarı: Tüm tariflerin kullanılan malzeme, sıcaklık, mevsim, yükseklik gibi dış etkenler nedeniyle kontrolü gerektiğinden EYM Ekmeği tekniğinde detaylı anlatıldığı gibi ilk yoğurma anında hamur kıvam kontrolu yapılarak kuru ise 1'er Yemekkaşığı su, cıvık ise kuru ise 1'er Yemekkaşığı un ilavesi ile kulak memesi kıvamı yakalanır. Aşırı un ilavesi yapılıp hacim büyür ise taşmaması için EYM durdurulup fazla hamur alınır, EYM çalışmaya devam edilir veya program baştan başlatılır. Alınan kısım atılmayarak buzdolabına konur ve bir sonraki hamura ilave edilir.Program bittikten sonra EYM'den çıkarılmadan 10 dk. beklenir, dikkatlice çıkarılarak hava alabilmesi için ızgara üzerinde pamuklu beze sarılarak dinlendirilir.Genel görünüş.
Yakın görünüm.Afiyet olsun.