Yoğrulmayan EYM Ekmeği


Adeta bir efsane haline gelen (aslında hak ediyor) The New York Times'ın meşhur "Yoğrulmayan Ekmeği" nin EYM versiyonunu yapmak, çoktan beri gizli bir uhde idi. Forumda geçen konular biraz da bu yönde zorlayınca ekmeği yapmak kaçınılmaz oldu. Klasik EYM programları içinde olmaması bir handikap olabilir ancak, Yoğrulmayan Ekmek'in felsefesi zaten yoğrulmamaya, yerine çok az maya ile uzun süreli ekşime yoluyla fermantasyona dayandığından, sadece karıştırma ve fırınlamanın yeterli olacağı anlaşılmıştı. Sadece süre isteyen gayet kolay bir süreç sonunda dillere destan Yoğrulmayan Ekmeği afiyetle tattık ve bitirdik. Belki de Dünyada ilk defa bu meşhur ekmeği EYM'de yapmanın ve afiyetle yemenin hazzını da ayrıca yaşadık.
İnanılmaz bir kabuk yapısı oluştu.Malzemeler:


( 1 Cup: 240 ml. hacminde bardak ölçüsüne karşılıktır, 120-125 gr. un karşılığı alınabilir.
 1 TBSP: Yemekkaşığı ölçüsü olup, 15 ml. ölçüye karşılıktır.
 1 tsp : Tatlıkaşığı ölçüsü olup, 5 ml. ölçüye karşılıktır.)


900 gr. Ekmek için:


1 tam 2/5 Cup (350 ml) Damacana veya arıtılmış su (R/O Su kullanıldı).

500 gr. (4 Cup) Ekmeklik Un (Ankara Ekmeklik Un kullanıldı).

2 Tatlıkaşığı (Teaspoon/Tsp/Küçük kaşık) Deniz Tuzu/Tuz.

1/4 Tatlıkaşığı (Teaspoon/Tsp/Küçük kaşık) İnstant maya.


Teknik: EYM Ekmeği tekniği uygulanacaktır.


Yapılışı:


Temel tekniklerde EYM Ekmeği yapımında anlatıldığı sıraya benzer bir yol takip edilir. Buna göre:


Uyarı: Malzemelerin Oda sıcaklığında olması gerekmektedir.


Uyarı: Malzemeler konulmadan EYM hamur kazanı içinde karıştırma bıçağının yerleştirilmiş olduğundan emin olunuz.


EYM'nın hamur kazanına sırasıyla su, tuz ve üzerine ekmek ununun tamamı dökülür, en üste İnstant maya serpilir. Hamur yoğurma programı seçilir ve çalıştırılır.


Maya, sadece 1/4 küçük ölçek miktarınca kullanılır.


Malzemeler yerleşmiş ve EYM'ye konmaya hazır.


Hamur yoğurma programının sadece KARIŞTIRMA kısmının çalışmasına izin verilir ve yoğurmaya geçmeden EYM'nin enerjisi kapatılır, kazan dikkatlice dışarıya alınır.


Yoğrulmasına izin verilmemiş, sadece karıştırılmış hamur.Kazanın üzerine duş bonesi geçirilir ve uygun bir yerde beklemeye alınır.Karıştırma sonrasında dışarıya alınan ve kurumaması için üzeri örtülen hamur, hava cereyanının olmadığı bir alanda dinlenmeye alınır. Bu süre sıcaklığa bağlı olarak 12-18 saat arasında değişir. Normal şartlarda hamur, ilk hacminin 2-3 katına çıkınca yeniden EYM'ye dikkatle yerleştirilir ve ilk adımda olduğu gibi EYM'nin yoğurma programının sadece KARIŞTIRMA kısmı uygulanır. Sönen ve yuvarlanmış olan hamur, Kazanıyla beraber tekrar dışarı alınarak üzeri duş bonesi ile örtülür.


İlk hacminin iki katını geçen hamur, kazanıyla yeniden EYM'ye konur.İkinci kez YALNIZCA KARIŞTIRMA yapılır, yoğurmaya izin verilmez ve dışarı alınır.


Aynı şekilde üzeri kapatılarak beklemeye alınır.İkinci kez karıştırılan ve üzeri bone ile örtülen hamur, cereyan olmayan bir alanda dinlenmeye alınır. Hamur 2 - 3 katına çıkması beklenir. Hamurun yükselerek üzerine örtülmüş boneye değmesine izin verilmemelidir. İkinci kabarma yine ortam ısısına bağlı olarak 2-3 saat sürebilir. BU süre, çok sıcak ortamlarda da 1 saate kadar düşebilir.


İkinci kabarma esnasında müdahalede geç kalınan bir uygulama.İkinci kabarmasını tamamlamış hamur. Bu örnekte daha belirgin bir tepe kümbeti ve maya sönüm yırtığı için 1-2 parmak daha kabarmasının beklenmesi  gerekirdi.


İkinci kabarmayı da tamamlayan hamur, itina ile kazanı ile birlikte son kez EYM'ye konulur ve fırın programı başlatılır. Fırın programının 1 saat çalışması sonucundan Yoğrulmayan ekmek hazır hale gelir.


EYM'ye yerleştirilen ve fırın programını bekleyen hamur..Fırın programı başlamış durumda.
Uyarı: Tüm tariflerin kullanılan malzeme, sıcaklık, mevsim, yükseklik gibi dış etkenler nedeniyle kontrolü gerektiğinden EYM Ekmeği tekniğinde detaylı anlatıldığı gibi ilk yoğurma anında hamur kıvam kontrolu yapılarak kuru ise 1'er Yemekkaşığı su, cıvık ise kuru ise 1'er Yemekkaşığı un ilavesi ile kulak memesi kıvamı yakalanır. Aşırı un ilavesi yapılıp hacim büyür ise taşmaması için EYM durdurulup fazla hamur alınır, EYM çalışmaya devam edilir veya program baştan başlatılır. Alınan kısım atılmayarak buzdolabına konur ve bir sonraki hamura ilave edilir.


Program bittikten sonra EYM'ndan çıkarılmadan 10 dk. beklenir, dikkatlice çıkarılarak hava alabilmesi için ızgara üzerinde pamuklu beze sarılarak dinlendirilir.


Yoğrulmayan ekmeğin kendine has kabuk yapısı.
Açık renk ancak çok güzel pişmiş Tepe Kümbeti ve aynı özellikte Maya Sönüm Yırtığı.Yüksek kaliteli kabuk.

Sıcak kesilmesine rağmen, diğer EYM ekmeklerinden farklı olan ve çiğneme özelliği bulunan doku.

Afiyet olsun.