Susamlı Ramazan PidesiMübarek Ramazan Ayının gelmesiyle iftarlarda pide aranır oldu. Ramazan Ayında yapılacak damak tadımıza uygun pidelerden birinin tarifi de "Ultimate Bread Book"tan alınmıştır.


Tariften yaklaşık 375'er grlık 2 adet Susamlı Pide çıkmaktadır.


Taş ekmeği tekniğine ve aşağıdaki tarife uygun yapılmış Ramazan Pidesi.


Uyarı: Bazı fotoğrafların üzerine imleci sürüklerseniz, değiştiğini göreceksiniz. Fotoğrafın altına uyarı konulmamıştır.


( 1 Cup/Ölçü Kabı: 240 ml. hacminde bardak ölçüsüne karşılıktır. Ekmeklik un olarak elenmiş un karşılığı yaklaşık 125 gr. dır.
 1 TBSP/Büyük Ölçü Kaşığı; 15 ml. ölçüye karşılıktır.
 1 tsp/Küçük Ölçü Kaşığı; 5 ml. ölçüye karşılıktır.)


Malzemeler:


1 tam 1/4 Ölçü Kabı Su.

2 Büyük Kaşık Zeytin Yağı.

3 tam 3/4 Ölçü Kabı Genel Amaçlı Un  (Ankara Un Çift Leylek).

1/2 Küçük Kaşık Şeker.

1 Küçük Kaşık Deniz Tuzu/Tuz.

2 Küçük Kaşık Aktif Kuru maya.


Üzerine Sürmek İçin:

1 Adet Yumurta (çırpılmış).

1 Büyük Kaşık Su.

1 tam 1/2 Büyük Kaşık Susam.


Teknik: Taş Ekmeği tekniği uygulanacaktır.


Yapılışı:


Temel tekniklerde Taş Ekmeği yapımında anlatıldığı sıraya uygun bir yöntem izlenir. Buna göre:


Hamurun hazırlanması için öncelikle suyun 1/2 Ölçü Kabı ve şeker bir kaba konulur, üzerine de Aktif Kuru Maya dökülerek karıştırılır ve 5 dk kadar aktif olması beklenir. Maya aktif hale gelince karışımın üzerine un, tuz ve yağ dökülür. Mikser düşük devirde çalıştırılırken üzerine yavaş yavaş suyun geri  kalanı dökülür. Hamur, 12 dakika boyunca mikserde yoğrulur. Hamur, yumuşak kıvamlı olmaktadır.


EYM’nda ise öncelikle su, şeker, aktif kuru maya arkasından un ve tuz konularak hamur programında bitinceye kadar çalıştırılır.


Elde ise "Temel Teknikler/Görüntülü kayıtlar/Hamur Yoğurma Tekniği"ne uygun olarak yoğrulmalıdır. Tuz, ilk 5 dk.lık yoğurmanın sonunda 5 dk. bekledikten sonra ilave edilmeli, arkasından hamur elastik ve plastik bir kıvam alana kadar yaklaşık 15-20 dk. boyunca yoğrulmalıdır.


Daha  sonra elde 1-2 dk daha yoğrularak topan şekil verilir. Viskoelastik kıvam alan hamur, hafifçe yağlanmış kabartma kabına alınır. Üzeri duş bonesi  ile kapatılarak 2 kat olması  için beklenir. Ön mayanın durumuna uygun olarak bu süre 1-1.5 saat arasından değişmektedir.


İlk kabarmasını tamamlamış olan hamur, kabarma kabından iyice unlanmış çalışma tezgahına veya silikon mat üzerine alınır.


Tartı kullanılarak 2 eşit parçaya ayrılan hamur, topan hale getirilerek 10 dk kadar dinlendirilir. Daha sonra el ayası ve parmak uçlarıyla pizza hamuru gibi 25 cm kadar yuvarlak açılır ve pişirme kağıdı üzerinde üzerine pamuklu bez örtülerek ikinci kabarmaya bırakılır. Yaklaşık 45 dk kadar sonra kabarmış olan hamurun üzeri verevine olarak bıçak sırtı ya da silkon spatula ile bastırılarak çizilir. Çok bastırıldığında hamur bölünebilir, dikkatli olunmalıdır. Şekil verildikten sonra çırpılmış yumurta ve su karışımı hamurun üzerine sürülür, ardından susam serpilir.


Uyarı: Çok sıcak ortamlarda hamurun iki katına erişme süresi daha kısa olacağından fazla beklendiği takdirde aşırı kabarma olacak ve gluten yapısı zayıflayacağından hamur çökecek ve basık, katı, lezzetsiz bir ekmek ortaya çıkacaktır. Aşırı soğuk ortamda ise bu süre biraz daha uzayabilecektir.


İkinci kabarmanın bitmesinden 30-35 dk. önce fırının en alt rafına ızgara üzerine ekmek taşı konularak ısı 220 Santigrat Dereceye ayarlanır ve  fırın önceden ısıtılmış olur.Hamur fırına verilmeden fırın kapağı açılarak ısınmış olan fırına 15-20 kez su püskürtülür ve fırına gerekli  nem sağlanır. Hazırlanmış olan hamur, fırın taşına  pişirme kağıdı ile birlikte bırakılır. 220 santigrat derece 5 dk ve 200 santigrat derecede de 15-20 dk boyunca pişirilir. Son 10 dk içerisinde fırında pidenin yönü değiştirilmelidir.


Altın rengini almış olan pide, fazla kızarılmasına izin verilmeden fırından alınır, sıcakken üzerine su püskürtülürek kabuğunun kuruması önlenir ve hemen ızgara üzerinde pamuklu beze sarılarak dinlendirilir.Ramazan Pidesi fırından çıkarılmış durumda.
Kabuk ve doku görünümü için imleci fotoğrafın üzerine sürükleyiniz..
Kabuk ve doku.Afiyet Olsun.