Her daim yapılabilecek ve zevkle tüketilebilecek olan bu ekmeğin tarifi "King Arthur Flour"dan uyarlanmıştır.


Tariften 3 adet orta boy Baget Ekmeği çıkmaktadır.


Taş ekmeği tekniğine ve aşağıdaki tarife uygun yapılmış Baget ekmekleri.


( 1 Cup/Ölçü Kabı: 240 ml. hacminde bardak ölçüsüne karşılıktır. Ekmeklik un olarak elenmiş un karşılığı yaklaşık 125 gr. dır.
 1 TBSP/Büyük Ölçü Kaşığı; 15 ml. ölçüye karşılıktır.
 1 tsp/Küçük Ölçü Kaşığı; 5 ml. ölçüye karşılıktır.)


Malzemeler:


Ön Maya İçin:


1/2 Ölçü Kabı Genel Amaçlı Un.

1/2 Ölçü Kabı Su.

1/4 Küçük Kaşık İnstant Maya.


Asıl Hamur İçin:


Ön Mayanın Tamamı.

5 Ölçü Kabı Genel Amaçlı Un.

1.5 Ölçü Kabı Ilık Su.

1 Büyük Kaşık Üzüm Pekmezi.

2.5 Küçük Kaşık Deniz Tuzu/Tuz.

1 Küçük Kaşık İnstant Maya.


Teknik: Taş Ekmeği tekniği uygulanacaktır.


Yapılışı:


Temel tekniklerde Taş Ekmeği yapımında anlatıldığı sıraya uygun bir yöntem izlenir. Buna göre:


Öncelikle bir gece önceden Ön Mayanın hazırlanması sağlanır. Bunun için un, su ve maya uygun bir kapta tahta kaşıkla karıştırılır, bulamaç haline getirilir ve üzeri duş bonesi ile kapatılarak oda sıcaklığında 8 - 24 saat boyunca beklemeye alınır.


Ön maya hazır olunca Asıl hamurun yapımına geçilir. Bunun için de ön maya mikser kabına alınır. Üzerine diğer unun tamamı, tuz ve maya ilave edilir. Mikser düşük devirde çalıştırılırken yavaş yavaş pekmez ve su ilave edilir. Hamur, 10 dk boyunca mikserde orta hızda yoğrulur. Hamur, cıvık kıvamda olmalıdır.


EYM’de ve Elde yoğrulması pratik olmadığından önerilmemektedir.


Daha  sonra bol unlanmış elde topan şekil verilir. Akıcı kıvamdaki hamur, hafifçe yağlanmış kabartma kabına alınır. Üzeri duş bonesi  ile kapatılarak 2 kat olması  için beklenir. Ortam ısısına bağlı olarak bu süre 60-90 dk civarında değişmektedir.İki katına kabarmış olan hamur kabartma kabından çıkarılmadan hafifçe yağlanmış spatula ile kenarlardan orta tarafa doğru çektirilerek zarf usulü katlanır. Tüm hamurun bu şekilde çekilmesine özen gösterilir ve üzeri duş bonesi ile kapatılarak 60 dk beklenir. Bu sürenin sonunda aynı işlem bir kez daha tekrarlanır ve 60 dk daha beklenir.İlk kabarmasını tamamlamış olan hamur, kabarma kabından iyice unlanmış çalışma tezgahına veya silikon mat üzerine alınır. Hamur ezilmeden üç eşit parçaya bölünür. Bölünmüş bezeler top haline getirilir ve 10 dk dinlendirilir. yaklaşık 30 cm uzunluğunda baget şekli verilir. Pürüzsüz yüzeyi yukarı gelecek şekilde hamur pişirme kağıdı üzerine yerleştirilir ve üzeri pamuklu bez ile örtülerek ikinci kabarmaya bırakılır.İkinci kabarmanın bitmesinden 25-30 dk. önce fırının en alt rafına ızgara üzerine ekmek taşı konularak ısı 220 Santigrat Dereceye ayarlanır ve  fırın önceden ısıtılmış olur.2-3 saatlık bir kabarma süresi sonunda yeterince kabarmış olan hamurlar fırına verilmeye hazır hale gelir. Fırına verilmeden hemen önce keskin bir bıçak yardımıyla verevine 3 çizgi çizilir.


Hamurlar fırına verilmeden önce fırın kapağı açılarak ısınmış olan fırına 15-20 kez su püskürtülür ve fırına gerekli  nem sağlanır. Hazırlanmış olan hamurlar, fırın taşına pişirme kağıdı ile birlikte bırakılır. 220 santigrat derecede 25-30 dk boyunca pişirilir. İlk 5 dk içinde fırının duvarlarına gelecek şekilde iki kez su püskürtülür. Son 10 dk içerisinde fırında ekmeklerin yönü değiştirilmelidir.


Ekmeklerin altına vurularak kontrol edilir. Hemen ızgara üzerinde pamuklu beze sarılarak dinlendirilir.Üstten görünüş.
Yandan görünüş.
Afiyet Olsun.