Çavdarı ve kendine has kokusu ile Rus Çavdar Ekmeği, özellikle et yemeklerinin yanında çok iyi gitmektedir. Rus Çavdar Ekmeğinin tarifi Anya Von Bremzen'in "Please On The Table: The Russian Cookbook" isimli kitabından uyarlanmıştır.


Tariften 2 adet büyük boy Nohut Unlu Çavdar Ekmeği çıkmaktadır.


Taş ekmeği tekniğine ve aşağıdaki tarife uygun yapılmış Rus çavdar ekmekleri.


( 1 Cup/Ölçü Kabı: 240 ml. hacminde bardak ölçüsüne karşılıktır. Ekmeklik un olarak elenmiş un karşılığı yaklaşık 125 gr. dır.
 1 TBSP/Büyük Ölçü Kaşığı; 15 ml. ölçüye karşılıktır.
 1 tsp/Küçük Ölçü Kaşığı; 5 ml. ölçüye karşılıktır.)


Malzemeler:


1.5 Ölçü Kabı Çavdar Unu (Doğalsan Un).

3 Ölçü Kabı elenmiş Ekmeklik Un (Olin).

1 tam 1/4 Ölçü Kabı Ilık Su.

3 Büyük Kaşık Tereyağ.

2 Büyük Kaşık Bal.

2 Küçük Kaşık Deniz Tuzu/Tuz.

1.5 Küçük Kaşık Rezene.

2 Küçük Kaşık İnstant Maya (Yuva).Teknik: Taş Ekmeği tekniği uygulanacaktır.


Yapılışı:


Temel tekniklerde Taş Ekmeği yapımında anlatıldığı sıraya uygun bir yöntem izlenir. Buna göre:


Mikser kabına çavdar unu, bal, maya ve su ilave edilir. Karıştırılarak 20 dk boyunca bekletilir.


Bekleme süresi sonunda malzemenin geri kalanı da ilave edilerek karıştırılır ve 5 dk boyunca bekletilir.


Mikser orta devirde 10 dk yoğrulur. Hamur, yumuşak kulak memesi kıvamında olmalıdır.


EYM’de yoğurmak için; öncelikle su, tuz, bal, tereyağı ve arkasından unlar, rezene ve instant maya konularak hamur yoğurma programında bitinceye kadar çalıştırılır, kabarmaya geçmeden dışarı alınır.


Elde ise "Temel Teknikler/Görüntülü kayıtlar/Hamur Yoğurma Tekniği"ne uygun olarak yoğrulmalıdır. Tuz, ilk 5 dk.lık yoğurmanın sonunda 5 dk. bekledikten sonra ilave edilmeli, arkasından hamur yumuşak elastik ve plastik bir kıvam alana kadar yaklaşık 15-20 dk. boyunca yoğrulmalıdır.


Daha  sonra elde topan şekil verilir. Yumuşak kıvamlı hamur, hafifçe yağlanmış kabartma kabına alınır. Üzeri duş bonesi  ile kapatılarak 2 kat olması  için beklenir. Ortamın durumuna uygun olarak bu süre 45-90 dk civarında değişmektedir.


 
Uyarı: Çok sıcak ortamlarda hamurun iki katına erişme süresi daha kısa olacağından fazla beklendiği takdirde aşırı kabarma olacak ve gluten yapısı zayıflayacağından hamur çökecek ve basık, katı, lezzetsiz bir ekmek ortaya çıkacaktır. Aşırı soğuk ortamda ise bu süre biraz daha uzayabilecektir.


İlk kabarmasını böylece tamamlamış olan hamur, kabarma kabından iyice unlanmış çalışma tezgahına veya silikon mat üzerine alınır.


Hamur, tezgah üzerinde veya silikon matta topan hale getirilerek 10 dk kadar dinlendirilir. Daha sonra 2 eşit parçaya ayrılarak her bir parça somun ekmek haline getirilir. Unlanmış ve tabanına rezene serpiştirilmiş kalıplara koyarken ek yerleri yukarıya gelmelidir. Üzerlerine pamuklu bez ile örtülerek ikinci kabarmaya bırakılır.


İkinci kabarmanın bitmesinden 20-25 dk. önce fırının en alt rafına ızgara üzerine ekmek taşı konularak ısı 180 Santigrat Dereceye ayarlanır ve  fırın ile fırın taşı önceden ısıtılmış olur.


İkinci kabarma için 30 dk sonunda hamurlar fırına verilmeye hazır hale gelir.


Hamurlar fırına verilmeden fırın kapağı açılarak ısınmış olan fırına 15-20 kez su püskürtülür ve fırına gerekli  nem sağlanır. Hazırlanmış olan hamurlar kalıplarından pişirme kağıdı serili küreğe alınırlar. Yan taraflarından üçer parmak arayla ıslatılmış kürdan veya uygun şiş ile şişlenir. Arkasından fırın taşına kürek ve fırın kağıdı yardımıyla bırakılır. 180 santigrat derecede 45-55 dk boyunca pişirilir. Son 15 dk içerisinde fırında ekmeklerin yönü değiştirilmelidir.


Ekmeklerin altına vurularak kontrol edilir. Hemen ızgara üzerinde pamuklu beze sarılarak dinlendirilir.Genel görünüş.Kabuk Yapısı
Afiyet Olsun.