İtalya'da özellikle bazı bölgelerde günlük ekmek olarak tüketilen, düğün çorbasının yanında yenmesi adet olan bu ilginç ekmekçikler çok hafif olmaları ve kahvaltı veya çay yanında iyi gitmeleri sebebiyle sizin de ilginizi çekecektir.  Tarif, "King Arthur Flour"dan uyarlanmıştır.
Scali Rolls
Malzemeler:


( 1 Cup/Ölçü Kabı: 240 ml. hacminde bardak ölçüsüne karşılıktır. Ekmeklik un olarak elenmiş un karşılığı yaklaşık 125 gr. dır.
 1 TBSP/Büyük Kaşık; 15 ml. ölçüye karşılıktır.
 1 tsp/Küçük Kaşık; 5 ml. ölçüye karşılıktır.)


Ön Maya İçin:


1     Ölçü Kabı Genel Amaçlı Un.

1/2 Ölçü Kabı Su.

1/4 Küçük Kaşık İnstant Maya.


Asıl Hamur İçin:


Ön Mayanın Tamamı.

1.5  Ölçü Kabı Genel Amaçlı Un.

1/2 Ölçü Kabı Tam Buğday Unu.

1/2 Ölçü Kabı Patates Ezmesi (haşlanmış, püre halinde).

1/3 Ölçü Kabı Keten Tohumu (Döğülmüş).

2/3 Ölçü Kabı Ilık Su.

1     Büyük Kaşık Zeytinyağı.

1     Büyük Kaşık Şeker.

1 tam 1/4 Küçük Kaşık Tuz.

2      Küçük Kaşık İnstant Maya.


Üzerine sürmek için:

1 Adet Yumurta (büyük ve 1 Büyük Kaşık Su ile çırpılmış)

1/2 Ölçü Kabı Susam


Teknik: Tava Ekmeği tekniği uygulanacaktır.


Yapılışı:


Temel tekniklerde Tava Ekmeği yapımında anlatıldığı sıraya uygun bir yöntem izlenir. Buna göre:


Öncelikle bir gece önceden Ön Mayanın hazırlanması sağlanır. Bunun için unlar, su ve maya uygun bir kapta tahta kaşıkla karıştırılır, bulamaç haline getirilir ve üzeri duş bonesi ile kapatılarak oda sıcaklığında 12 - 15 saat boyunca beklemeye alınır.


Ön maya hazır olunca asıl hamurun yapımına geçilir. Bunun için de ön maya mikser kabına alınır. Üzerine su ve döğülmüş keten tohumu hariç tüm malzeme konulur. Mikser düşük devirde çalıştırılırken yavaş yavaş su ilave edilir. Hamur, 8 dk boyunca mikserde orta hızda yoğrulur. Daha sonra döğülmüş keten tohumu ilave edilerek 4 dk daha yoğrulur. Hamur, kulak memesi diye tanımlanan kıvamda olmalıdır.


EYM’de yoğurmak için de; öncelikle ön maya, sıvılar ve tuz, üstüne de unlar ve instant maya konularak hamur programında yoğurma bitinceye bitinceye kadar çalıştırılır. Sinyal sesi gelince keten tohumu üzerine ilave edilir. Yoğrulması biten hamur dışarı alınarak zeytinyağı ile hafifçe yağlanmış kabartma kabına konulur ve üzeri duş bonesi ile örtülür.


Elde ise "Temel Teknikler/Görüntülü kayıtlar/Hamur Yoğurma Tekniği"ne uygun olarak yoğrulmalıdır. Tuz, ilk 5 dk.lık yoğurmanın sonunda 5 dk. bekledikten sonra ilave edilmeli, arkasından hamur elastik ve plastik bir kıvam alana kadar yaklaşık 15-20 dk. boyunca yoğrulmalıdır.


Hamur, Zeytinyağıyla yağlanmış kabartma kabında üzeri duş bonesi ile kapatılmış halde hacmi iki kat olana kadar beklenir. Bu süre malzeme ve oda sıcaklığına bağlı olarak 60 -90 dk arasında değişmektedir.


Uyarı: Ortam sıcaklığına uygun olarak hamurun kontrolü yapılır. Çok sıcak ortamlarda hamurun iki katına erişme süresi daha kısa olacağından fazla beklendiği takdirde aşırı kabarma olacak ve gluten yapısı zayıflayacağından hamur çökecek ve basık, katı, lezzetsiz bir ekmek ortaya çıkacaktır. Aşırı soğuk ortamda ise bu süre biraz daha uzayabilecektir.


İlk kabarmasını tamamlamış ve iki katına ulaşmış olan hamur, hafifçe unlanmış silikon mat ya da çalışma tezgahı üzerine alınır. 6 eşit bezeye ayrılarak yeniden top haline getirilir. Her bir beze tezgah üzerinde yuvarlanmak suretiyle 60-70 cm kadar açılır ve 10 dk boyunca dinlenmeye bırakılır. Hazırlanan 6 adet hamur çubuğunun üzerine suyla çırpılmış yumurta sürülür ve bolca susam serpilir.


Önce 3 adet hamur çubuğu alınır, yukarıdan uçları birleştirilerek aşağıya doğru saç örgü ile örülür ve aşağıda uçları tekrar birleştirilir.


Yan tarafta uygun fırın tepsisinin üzerine pişirme kağıdı serilir.


Örülerek saç örgü haline getirilen hamur; 6-7 cm boylarında 6 eşit parçaya kesilerek, kesilmiş olan parçaların kesik uçları birleştirilir ve pişirme kağıdı serili fırın tepsisine mesafeli bir şekilde yerleştirilir.


Kalan diğer 3 hamur çubuğu da aynı şekilde saç örgü ile örülür, 6-7 cm boylarında 6 eşit parçaya kesilir, uçları dağılmasın diye birleştirilir ve aynı pişirme kağıdı serili fırın tepsisine mesafeli bir şekilde yerleştirilir.


Fırın tepsisi varsa uygun naylon torba içine alınıp ağzı bağlanır, yoksa üstü amerikan bezi/pamuklu bez ile kapatılarak ikinci kabarmasına bırakılır.


İkinci kabarmada hamurların 2 katına ulaşması 60-90 dakikayı bulmaktadır. Bu arada kabarmanın bitmesine 20-25 dk. kala fırın 220 santigrat dereceye ayarlanarak ısıtılır.


Fırın yeterince ısındıktan ve hamur kabarmasını tamamladıktan sonra fırın tepsisi, alttan ikinci rafa yerleştirilir. 25 - 35 dk boyunca üstü altın renk alıncaya kadar pişirilir.


Fırın tepsisi dışarıya alındıktan sonra ekmekçikler pişirme kağıdından alınarak ızgara üzerine serilir ve pamuklu beze sarılı halde soğutulur.
Ekmekçikler fırından henüz çıkmış durumda.Yakın görünüm.Doku ve kabuk.


Afiyet Olsun.