Her evin ihtiyacı, özellikle tost yapımında kullanabileceği, bunun yanında kahvaltıda ya da hafif yemeklerin yanında rahatlıkla yiyebileceği nefis bir ekmektir.
Klasik Tost Ekmeği
Malzemeler:


( 1 Cup/Ölçü Kabı: 240 ml. hacminde bardak ölçüsüne karşılıktır. Ekmeklik un olarak elenmiş un karşılığı yaklaşık 125 gr. dır.
 1 TBSP/Büyük Kaşık; 15 ml. ölçüye karşılıktır.
 1 tsp/Küçük Kaşık; 5 ml. ölçüye karşılıktır.)


4 Ölçü Kabı Elenmiş Genel Amaçlı Un (Ankara Un).

1 tam 1/4 Ölçü Kabı Ilık Süt.

1 Büyük Kaşık Tereyağı (oda sıcaklığında).

1 Büyük Kaşık Şeker.

2 Küçük Kaşık Deniz Tuzu/Tuz.

1/2 Küp Yaş Maya (EvMaya).


Teknik: Tava Ekmeği tekniği uygulanacaktır.


Yapılışı:


Temel tekniklerde Tava Ekmeği yapımında anlatıldığı sıraya uygun bir yöntem izlenir. Buna göre:


Elenmiş Un, Şeker ve Tuz mikser kabına konularak tel ya da silikon el çırpıcısı ile iyice homojen hale gelene kadar karıştırılır. Arkasından mikser düşük devirde çalıştırılırken üzerine yavaş yavaş yaş maya, tereyağ ve süt ilave edilir. Hamur, 12 dakika boyunca mikserde yoğrulur. Uygun kıvam alan hamur, Zeytinyağı ile hafifçe yağlanmış kabartma kabına alınarak üzeri duş bonesi ile örtülür.


EYM’de yoğurmak için de; öncelikle süt, tereyağ, şeker ve tuz, üstüne de un ve yaş maya konularak hamur programında yoğurma bitinceye bitinceye kadar çalıştırılır ve yoğrulması biten hamur dışarı alınarak zeytinyağı ile hafifçe yağlanmış kabartma kabına konulur ve üzeri duş bonesi ile örtülür.


Elde ise "Temel Teknikler/Görüntülü kayıtlar/Hamur Yoğurma Tekniği"ne uygun olarak yoğrulmalıdır. Tuz, ilk 5 dk.lık yoğurmanın sonunda 5 dk. bekledikten sonra ilave edilmeli, arkasından hamur elastik ve plastik bir kıvam alana kadar yaklaşık 15-20 dk. boyunca yoğrulmalıdır.


Hamur, Zeytinyağıyla yağlanmış kabartma kabında üzeri duş bonesi ile kapatılmış halde hacmi iki kat olana kadar beklenir. Bu süre malzeme ve oda sıcaklığına bağlı olarak 60 -90 dk arasında değişmektedir.


Uyarı: Ortam sıcaklığına uygun olarak hamurun kontrolü yapılır. Çok sıcak ortamlarda hamurun iki katına erişme süresi daha kısa olacağından fazla beklendiği takdirde aşırı kabarma olacak ve gluten yapısı zayıflayacağından hamur çökecek ve basık, katı, lezzetsiz bir ekmek ortaya çıkacaktır. Aşırı soğuk ortamda ise bu süre biraz daha uzayabilecektir.


İlk kabarmasını tamamlamış ve iki katına ulaşmış olan hamur, hafifçe unlanmış silikon mat ya da çalışma tezgahı üzerine alınır. 10 dk boyunca dinlenmeye bırakılır. Hamur, öncelikle tost kalıbı boyunda olacak şekilde dikdörtgen biçiminde dikkatlice açılır. Hamur, kenarlardan itibaren içe doğru zarf usulü dikkatlice katlanır, ek yerleri dikkatlice birleştirilir ve ters çevrilerek pürüzsüz kısmı üste gelecek şekilde içi hafifçe yağlanmış uygun tost kalıbına yerleştirilir. Üstü amerikan bezi/pamuklu bez ile kapatılarak ikinci kabarmasına bırakılır.İkinci kabarmada hamurun 2 katına ulaşması ya da tavayı doldurması 60-90 dakikayı bulmaktadır. Bu arada kabarmanın bitmesine 20-25 dk. kala fırın 180 santigrat dereceye ayarlanarak ısıtılır, ızgara rafı en alt kata yerleştirilir.


Hamur, gözlemlenir ve tost kalıbını doldurmaya yakın kalıbın kapağı takılarak kapatılır.


Fırın yeterince ısındıktan ve hamur kabarmasını tamamladıktan sonra Tost kalıbı, en alt rafa yerleştirilmiş ızgara üzerine ortaya gelecek şekilde bırakılır. 60-70 dk boyunca pişirilir.


Kalıp fırından dikkatlice çıkarıldıktan sonra, kapağı açılır ve ters çevrilerek ekmek dışarı alınır, altına vurularak kontrol edilir. Tok bir ses duyuluyor ise pişmiş demektir. Aksi takdirde tekrar kalıbına konularak ağzı açık halde kısa bir süre için yeniden fırına verilir.


Dışarı alınan ekmek kalıbından çıkarılarak ızgara üzerinde pamuklu beze sarılı halde soğutulur.
Tost Ekmeği fırından henüz çıkmış durumda.
Tavasından çıkarılmış Ekmek.
Kesit ve doku.Afiyet Olsun.