Kolay Tambuğday İtalyan Ekmeği


İtalyan ekmeği, sade yapısıyla damak tadımıza en fazla uyan ekmeklerdendir. Ön maya kullanılmadan yapılan bu tambuğday karışımı ekmekte, pratikliği, yoğrulmasının kolay olması, sindirime katkısı ve her sofraya giden lezzeti ile günlük yapılabilecek ekmeklerdendir. Tarif, Wayne Gisslen'in muhteşem eseri "Professional Baking" den uyarlanmıştır.


Tariften yaklaşık 350'er gramlık 3 adet taş ekmeği çıkmaktadır.


Taş ekmeği tekniğine ve aşağıdaki tarife uygun yapılmış Kolay Tambuğday İtalyan Ekmekleri.Malzemeler:


425 gr. Genel Amaçlı Un (Tombullar Genel Amaçlı un kullanıldı).

325 gr. Tambuğday Unu (Ankara Un Tek Leylek un kullanıldı).

425 gr. Ilık Su.

12 gr. Deniz Tuzu/Tuz.

4 gr. Kahverengi Şeker (İsteğe bağlı)

1 tam 3/4 Tatlıkaşığı (Teaspoon/Tsp/Küçük kaşık) İnstant maya (Yuva İnstant Maya kullanıldı).


Teknik: Taş Ekmeği tekniği uygulanacaktır.


Yapılışı:


Temel tekniklerde Taş Ekmeği yapımında anlatıldığı sıraya uygun bir yöntem izlenir. Buna göre:


Hamur için unlar, tuz, kahverengi şeker, İnstant maya mikser kabına konularak tel ya da silikon el çırpıcısı ile iyice homojen hale gelene kadar karıştırılır. Mikser düşük devirde çalıştırılırken üzerine yavaş yavaş ılık su dökülür. Hamur,8-10 dakika boyunca mikserde yoğrulur. Elastik ve plastik kıvam alan hamur, Zeytinyağı ile hafifçe yağlanmış kabartma kabına alınır ve üzeri duş bonesi ile kapatılır.


EYM’nda ise öncelikle su, kahverengi şeker, tuz ile en üste de unlar ve İnstant Maya konularak hamur programında bitinceye kadar çalıştırılır.


Uyarı: Hamurun hacmi fazla olduğu için 1.250 kg. ve üstü kapasiteli EYM'ler için daha uygundur. Daha küçük hacimli EYM'lerden taşma yapabilir.


Elde ise tuz hariç tüm malzemeler karıştırma kabında tahta spatula ile iyice karıştırıldıktan sonra çalışma tezgahında klasik katlama ve ezme tekniğine uygun olarak en az 15-20 dakika boyunca yoğrulmalıdır. Tuz, ilk 5 dk.lık yoğurmanın sonunda 5 dk. bekledikten sonra ilave edilmeli, arkasından hamur elastik ve plastik bir kıvam alana kadar yaklaşık 15 dk. boyunca yoğrulmalıdır. Hamur, sert kıvamlı olduğundan video filminde gösterilen teknik uygulanamaz.


Taş Ekmek tekniğinde benzer şekilde Zeytinyağıyla dibi yağlanmış kabarma kabında üzeri duş bonesi ile kapatılmış halde 27 derece için 1.5 saat, 24 derece için de 2 saat boyunca hamur 2 kat olana kadar kabarması beklenir.


Uyarı: Ortam sıcaklığına uygun olarak hamurun kontrolü yapılır. Çok sıcak ortamlarda hamurun iki katına erişme süresi daha kısa olacağından fazla beklendiği takdirde aşırı kabarma olacak ve gluten yapısı zayıflayacağından hamur çökecek ve basık, katı, lezzetsiz bir ekmek ortaya çıkacaktır. Aşırı soğuk ortamda ise bu süre biraz daha uzayabilecektir.İki katı hacime ulaşan hamur, hafifçe unlanmış çalışma tezgahı ya da mat üzerine alınıp tartı yardımı ile ölçülerek hamur kesme bıçağı ile 3 eşit parçaya ayrılır.


Taş ekmeği tekniğinde gösterilen yöntemle hamurlara somun ekmek şekli verilir. Şekil verilmiş hamurlar, son kabarmasını yapacağı yağlı kağıt üzerine alınır. Yağlı kağıt üzerine alınma esnasında somun şekli verilmiş hamurun ek yerleri alta gelmelidir. Üzeri pamuklu bir bez ile örtülerek veya naylon bir torbaya sokularak, 1-1.5 saat boyunca 2 kat olana kadar beklenir.


Hamur, gece boyunca buz dolabında yavaş kabarma gerçekleştirdi.


Uyarı: Ekmeğin sabah erken saatte pişirilmesi gerektiğinden yağlı kağıt üzerinde kabarmayı bekleyen hamur, torba içine alınarak bir gece boyunca buz dolabında bekletildi. Fırına verilmeden 45 dakika önce çıkarılarak ortam sıcaklığına ulaşması sağlandı.


Pişirme işleminden 30-35 dk. önce sonra fırının en alt rafına ızgara üzerine ekmek taşı konularak ısı 230 Santigrat Dereceye ayarlanır.


Solda kabarmasını tamamlamış hamur, sağda ise keskin bir bıçak yardımıyla çizilmiş hali.


Yağlı kağıt üzerinde kabarmasını tamamlamış ve çizilmiş hamurların üzerine bir miktar su püskürtülerek ıslatılır.


Fırın yeterince ısındıktan sonra hamur fırına sürülmeden fırının kapağı açılarak su püskürteci ile 15-16 kez kenarlara gelecek şekilde su püskürtülerek yeterli nem  sağlanır. Yağlı kağıt üzerinde bulunan hamurlar,  kağıt ile beraber kızgın taşın üzerine kaydırılır. 15 dakika boyunca 230 santigrat derece, 25-30 dakika boyunca 200 santigrat derecede pişirilir. İlk 10 - 15 dk. sonrasında ekmekler fırın içinde yön değiştirilerek homojen pişme sağlanır.


Altından tok ses gelince pişmişler demektir ve dışarıya alınarak ızgarada soğutulur.


Solda kabuk yapısı, sağda ise doku görülmekte.


Afiyet Olsun.