(Taş değirmen unundan)


Taş değirmen unu ile yapılan ekmeklerin hem işlenmesi zor, hem de az kabarmaları sebebiyle damak şımartıcı lezzet verememeleri meşhurdur. Bu ekmekler hem kabarma, hem de lezzet olarak ekmeğin içinde tane istemeyen kızlarımın bile hoşuna gittiğini ve zevkle tüketildiğini söylemem yeterli olacaktır.Yoğrulmayan Ekmek tekniğine ve aşağıdaki tarife uygun yapılmış nefis ayçekirdekli ekmek.


( 1 Cup/Ölçü Kabı: 240 ml. hacminde bardak ölçüsüne karşılıktır. Ekmeklik un olarak elenmiş un karşılığı yaklaşık 125 gr. dır.
 1 TBSP/Büyük Ölçü Kaşığı; 15 ml. ölçüye karşılıktır.
 1 tsp/Küçük Ölçü Kaşığı; 5 ml. ölçüye karşılıktır.)


Malzemeler:


300 gr Uğralık Un.

300 gr Taş Değirmen Has Unu.

440 ml ılık Su.

1 Büyük Kaşık Tuz.

1/3 Küçük Kaşık İnstant Maya.


İçine karıştırmak için:

1 Ölçü Kabı AyÇekirdeği (kavrulmamış).


Üzerine serpmek için:

1/3 Ölçü Kabı AyÇekirdeği (kavrulmamış).Teknik: Tarif için Yoğrulmayan Ekmek tekniği uygulanacaktır.


Yapılışı:


Temel tekniklerde Yoğrulmayan Ekmek yapımında anlatıldığı aynı sıra aynen takip edilir. Buna göre:


Sıvılar hariç tüm malzemeler mikser kabına konulur. Tel ya da silikon el çırpıcısı ile iyice homojen hale gelene kadar karıştırılır. Üzerine su ilave edilir. Tahta kaşık ya da spatula ile her tarafı ıslanana kadar iyice karıştırılır.


Karıştırma yapılan uygun büyüklükteki kabın üzeri duş bonesi ile kapatılarak 8-16 saat arasında mayalanmaya bırakılır.


Mayalanması tamamlanmış olan hamur iyice unlanmış tezgah üzerine açılır ve AyÇekirdekleri katman halinde üzerine yayılır. Daha sonra Hamur uçlarından gerdirilerek zarf usulü katlanır.


Bu esnada hamurun ikinci kabarmasını yapacağı kalıp, içine has un serpiştirilerek hazırlanır. Dibine de AyÇekirdekleri serpiştirilir. Tezgahta katlanmış topan şeklindeki hamurun ek yerleri yukarıya gelecek şekilde kalıba konur ve üzeri pamuklu bir bez ile örtülerek ikinci kabarma için 2 kat oluncaya kadar beklenir.


1-1.5 saat arası sürebilen ve hamurun 2 katına ulaşmasını sağlayan son kabarma  beklenirken son 20 dakikada fırın 220 Santigrat dereceye getirilir ve ızgara, içinde ekmeğin pişeceği kapların konması için fırının en alt rafına yerleştirilir. Üzerine de içinde ekmeğin pişeceği toprak, porselen, döküm ya da ısıya dayanıklı cam kap yerleştirilir. Kapağının dışarıda kalması çalışma bakımından kolaylık sağlar.


Hamur yeterince kabarınca sıcak durumdaki kap fırından dikkatlice çıkarılır. Kalıp içinde kabarmış olan hamurun pürüzsüz yüzeyi ve AyÇekirdekleri üste gelecek şekilde sıcak kaba aktarılır. Sıcak kap fırın eldiveni ile bir-iki kez sallanarak hamurun oturması sağlanır. Soğuk kapak kapatılarak kapalı haliyle yeniden sıcak fırına verilir. 220 Santigrat derecede 20 dk, 200 Santigrat derecede 10 dk kapaklı bir halde pişirme devam eder. 30 dk.'nın sonunda kapak, kabın üzerinden dikkatlice fırın dışına alınarak ekmek kapaksız kapta 25 dk.-  30 dk. arası daha pişirmeye devam edilir.


Fırından çıkarılan sıcak kaptan alınan ekmek ızgara üzerinde pamuk bir bez ile sarılarak soğutulur.


Uyarı: Ekmek fırından çıkınca kıtır bir kabuğa sahip olmasına rağmen, beklendiğinde kabuğunun yumuşacık olduğu görülür.


Afiyet olsun.


Ekmekler fırından henüz dışarı alınmış.
Kabuk üzerinde ayçekirdekleri.
Yakın görünüm.
Doku ve kabuk.