Zeytinli Akdeniz Ekmeği


Zeytinli ekmekler damak tadımıza uygun, kahvaltıda ve çay yanında zevkle yenebilen, taneli ekmekleri yemeyen çocukların bile zevkle yiyebildiği ekmeklerdir. Bu besleyici ve leziz ekmeğin içinde kullanılan malzemeler sebebiyle 3 gün içinde tüketilmesi uygundur. Sık sık yapılabilecek bu nefis ekmeğin tarifi Mark Bittman'ın "How to Cook Everything" isimli kitabından uyarlanmıştır.
Zeytinli Akdeniz Ekmeği
Malzemeler:


( 1 Cup/Ölçü Kabı: 240 ml. hacminde bardak ölçüsüne karşılıktır. Ekmeklik un olarak elenmiş un karşılığı yaklaşık 125 gr. dır.
 1 TBSP/Büyük Kaşık; 15 ml. ölçüye karşılıktır.
 1 tsp/Küçük Kaşık; 5 ml. ölçüye karşılıktır.)


375 gr (yakl. 3 Ölçü Kabı) Ekmeklik Un (Olin Un).

190 ml Ilık Su.

1/3 Ölçü Kabı Zeytin Yağı.

2 Küçük Kaşık Deniz Tuzu/Tuz.

2 Küçük Kaşık İnstant Maya (Yuva).


Yoğurma sonuna doğru karıştırmak üzere:

1 Ölçü Kabı Siyah Zeytin (Ayıklanmış, doğranmış).

2 Büyük Kaşık Biberiye.


Teknik: Tava Ekmeği tekniği uygulanacaktır.


Yapılışı:


Temel tekniklerde Tava Ekmeği yapımında anlatıldığı sıraya uygun bir yöntem izlenir. Buna göre:


Un, Tuz ve İnstant Maya mikser kabına konularak tel ya da silikon el çırpıcısı ile iyice homojen hale gelene kadar karıştırılır. Arkasından mikser düşük devirde çalıştırılırken üzerine yavaş yavaş zeytin yağı ve su ilave edilir. Hamur, 8 dakika boyunca mikserde yoğrulur. Üzerine Siyah zeytin ve biberiye ilave edilerek 2-3 dk daha yoğrulur. Uygun kıvam alan hamur, Zeytinyağı ile hafifçe yağlanmış kabartma kabına alınarak üzeri duş bonesi ile örtülür.


EYM’nda yoğurmak için de; öncelikle su, Zeytin Yağı ve tuz, üstüne de un ve maya konularak hamur programında yoğurma bitinceye bitinceye kadar çalıştırılır. Sinyal sesinden sonra Zeytin ve Biberiye ilave edilir. Yoğrulması biten hamur dışarı alınarak zeytinyağı ile hafifçe yağlanmış kabartma kabına alınarak üzeri duş bonesi ile örtülür.


Elde ise "Temel Teknikler/Görüntülü kayıtlar/Hamur Yoğurma Tekniği"ne uygun olarak yoğrulmalıdır. Tuz, ilk 5 dk.lık yoğurmanın sonunda 5 dk. bekledikten sonra, zeytin son 5 dkda ilave edilmeli, arkasından hamur elastik ve plastik bir kıvam alana kadar yaklaşık 15-20 dk. boyunca yoğrulmalıdır.


Hamur, Zeytinyağıyla yağlanmış kabartma kabında üzeri duş bonesi ile kapatılmış halde hacmi iki kat olana kadar beklenir. Bu süre malzeme ve oda sıcaklığına bağlı olarak 60 -90 dk arasında değişmektedir.


Uyarı: Ortam sıcaklığına uygun olarak hamurun kontrolü yapılır. Çok sıcak ortamlarda hamurun iki katına erişme süresi daha kısa olacağından fazla beklendiği takdirde aşırı kabarma olacak ve gluten yapısı zayıflayacağından hamur çökecek ve basık, katı, lezzetsiz bir ekmek ortaya çıkacaktır. Aşırı soğuk ortamda ise bu süre biraz daha uzayabilecektir.Hamur, tavaya konulmadan önce 20 dk boyunca dinlendirilir.


İlk kabarmasını tamamlamış ve iki katına ulaşmış olan hamur,hafifçe unlanmış silikon mat ya da çalışma tezgahı üzerine alınır. 20 dk boyunca dinlenmeye bırakılır. Hamur, öncelikle ekmek tavası boyunda olacak şekilde dikdörtgen biçiminde dikkatlice açılır. Hamur, kenarlardan itibaren içe doğru zarf usulü dikkatlice katlanır, ek yerleri dikkatlice birleştirilir ve ters çevrilerek pürüzsüz kısmı üste gelecek şekilde içi hafifçe yağlanmış uygun ekmek tavasına yerleştirilir. Üstü amerikan bezi/pamuklu bez ile kapatılarak ikinci kabarmasına bırakılır.


İkinci kabarma için tavaya yerleşirilmiş hamurİkinci kabarmada hamurun 2 katına ulaşması ya da tavayı doldurması 60-90 dakikayı bulmaktadır. Bu arada kabarmanın bitmesine 20-25 dk. kala fırın 220 santigrat dereceye ayarlanarak ısıtılır, ızgara rafı en alt kata yerleştirilir.Fırın yeterince ısındıktan ve hamur kabarmasını tamamladıktan sonra ekmek tavası fırına verilir.


Tava fırına verilmeden önce; fırının kapağı açılıp su püskürteci ile 15-20 kez fırın kenarlarına su püskürtülerek yeterli nem sağlanır. Tava, en alt rafa yerleştirilmiş ızgara üzerine ortaya gelecek şekilde yerleştirilir. 220 santigrat derecede 10 dk, 190 santigrat derecede ise 50-55 dk boyunca pişirilir.


Tava fırından dikkatlice çıkarıldıktan sonra, ters çevrilerek ekmek dışarı alınır ve altına vurularak kontrol edilir. Tok bir ses duyuluyor ise pişmiş demektir. Aksi takdirde tekrar tavasına konularak kısa bir süre için yeniden fırına verilir.


Dışarı alınan ekmek tavasından çıkarılarak ızgara üzerinde pamuklu beze sarılı halde soğutulur.
Zeytinli Akdeniz Ekmeği fırından henüz çıkmış durumda.
Yakın görünüm.
Kesit ve doku.Doku.


Afiyet Olsun.