Kula Tahinli EkmeğiEkmekSanati.info'da Tahinli ekmek isteği üzerine daha önce Kula'da yemiş olduğumuz ve ailecek müptelası olduğumuz ekmeğin bir benzerini EYM'ye uyarlamaya gayret ettim. Normal olarak tahin ve şekeri malzemeler ile birlikte karışırmak, kek benzeri bir ekmek ortaya çıkaracaktı. Oysa burada katmer katmer, aralarda ağzınıza tahin ve şekerin lezzetinin geleceği kat kat bir ekmek elde edilmiştir. Beğeneceğinizi umarım.Kat kat yenebilen Tahinli Ekmek.Malzemeler:

( 1 Cup/Ölçü Kabı: 240 ml. hacminde bardak ölçüsüne karşılıktır. Ekmeklik un olarak elenmiş un karşılığı yaklaşık 125 gr. dır.
 1 TBSP/Büyük Ölçü Kaşığı; 15 ml. ölçüye karşılıktır.
 1 tsp/Küçük Ölçü Kaşığı; 5 ml. ölçüye karşılıktır.)


360 ml Ilık Su.

1 Küçük Kaşık Tuz.

3 Büyük Kaşık Tere yağı.

1 Büyük Kaşık Şeker.

1 Adet İri Yumurta.

625 gr (yakl. 5 Ölçü Kabı) Genel Amaçlı Un (Sinangil Un).

2 Küçük Kaşık  İnstant Maya (Yuva Maya).


Hamurun içine sürülmek üzere:

1 Ölçü Kabı Tahin.

1 Ölçü Kabı Şeker.Teknik: EYM Ekmeği tekniği uygulanacaktır.


Yapılışı:


Temel tekniklerde EYM Ekmeği yapımında anlatıldığı aynı sıra aynen takip edilir. Buna göre:


Uyarı: Malzemelerin Oda sıcaklığında olması gerekmektedir.


Uyarı: Malzemeler konulmadan EYM hamur kazanı içinde karıştırma bıçağının yerleştirilmiş olduğundan emin olunuz.Malzemeler, EYM'nin hamur kazanına yazılan sıraya uygun olarak konulur.


EYM'nin hamur kazanı makine içinde yerine yerleştirilir.


Hamur yoğurma programı seçilir, start tuşuna basılarak program başlatılır. Başlangıçta kıvam kontrolu yapılır. Kulak memesi kıvamında (cıvık olmayan) bir hamur hedeflenmektedir. Yoğurma işlemi20 dk civarında  sürer.


Uyarı: Tüm tariflerin kullanılan malzeme, sıcaklık, mevsim, yükseklik gibi dış etkenler nedeniyle kontrolü gerektiğinden EYM Ekmeği tekniğinde detaylı anlatıldığı gibi ilk yoğurma anında hamur kıvam kontrolu  yapılarak kuru ise 1'er Yemekkaşığı su, cıvık ise kuru ise 1'er Yemekkaşığı un ilavesi ile kulak memesi kıvamı yakalanır. Aşırı un ilavesi yapılıp hacim büyür ise taşmaması için EYM durdurulup fazla hamur alınır, EYM çalışmaya devam edilir veya program baştan başlatılır. Alınan kısım atılmayarak buzdolabına konur ve bir sonraki hamura ilave edilir.Program bittikten sonra EYM'nin elektriği kesilir, kapak açılarak kazan dışarı alınır ve hem hamur, hem de yoğurma bıçağı tezgah üzerine alınır.Yoğurma programı bitmiş.Hamur tezgah üzerine alınırTop haline getirilerek 10 dk dinlendirilirDört eşit bezeye bölünürHer bir beze 50-60 cm uzunluğunda, 10-15 cm genişliğinde açılır, içine tahin-şeker karışımından ince bir tabaka halinde sürülür ve katlana katlana rulo yapılır. Rulonun uçları parmak uçlarıyla ezilerek birleştirilir.Rulo, iki taraftan sicim gibi tutularak havada döndürüle döndürüle inceltilir, tabii koparmadan. Düzgün hale getirilir.Rulo, bir ucundan itibaren yavaş yavaş sarılarak toparlanır. Hemen yanında işlenmemiş beze görülmekte.Rulo, unlanmış el ayaları ile her iki taraftan bastırılarak sıkıştırılır ve düzeltilir.Bu haliyle önce zarf usulü katlanarak göbeği yukarı gelecek şekilde mini topan yapılır ve EYM kazanına tepesi yukarı, ek yerleri aşağı gelecek şekilde yerleştirilir. Aynı işlemler diğer bezelere de yapılır.Tüm bezeler açılıp içlerine tahin-şeker karışımı sürülmüş, rulo yapılmış, toplanıp ezilmiş ve şekillendirilmiş olarak uygun bir biçimde EYM kazanına yerleştirilmiş. Dikkat, kazanın içinde yoğurma bıçağı yok.Kazan, EYM'ye yerleştirilir ve mayanın gelmesi beklenir. Hamurlar iki katına çıkınca fırınlama işlemi başlayacak. Bu süre 45-60 dk arası sürmektedir.Hamurların bu kadar kabarmasına izin vermeyiniz. Hamurların başının kazandan 1-2 cm çıkması yeterli olacaktır.Bu aşamadan sonra EYM'nin kapağı kapatılır ve fırın programı çalıştırılır. EYM içinde mevcut hamur, normal hamura göre daha geç pişeceğinden -arzuya bağlı olarak- 15-20 dk ilave fırınlama yapılabilir.Program bittikten sonra Ekmek, EYM'den çıkarılmadan 10 dk. beklenir, dikkatlice çıkarılarak hava alabilmesi için ızgara üzerinde pamuklu beze sarılarak dinlendirilir.Genel görünüşKesit, katman katman yapı görülmekte.Pamuk pamuk doku, aralarda tahin-şeker karışımları görülmekteDilimlerDilimler yakından görünümServis esnasındaAfiyet olsun.