Yoğrulmayan Sade Ekmekler


Yoğrulmayan ekmekler, bir defa tadan ve lezzetine varan biri için vaz geçilmesi zor bir ekmek türüdür. Bizde de ara ara ailenin yoğrulmayan ekmek krizi tutmaktadır. Bu defa 4 ayrı tahıl unundan su, tuz ve çimdik maya harici malzeme kullanılmayan uygulamalar gerçekleştirilmiştir. Hemen her yemeğin yanında, ayrıca kahvaltıda da gayet iyi gitmektedir.Yoğrulmayan Ekmek tekniğine ve aşağıdaki tarife uygun yapılmış nefis yoğrulmayan ekmekler.( 1 Cup/Ölçü Kabı: 240 ml. hacminde bardak ölçüsüne karşılıktır. Ekmeklik un olarak elenmiş un karşılığı yaklaşık 125 gr. dır.
 1 TBSP/Büyük Ölçü Kaşığı; 15 ml. ölçüye karşılıktır.
 1 tsp/Küçük Ölçü Kaşığı; 5 ml. ölçüye karşılıktır.)


Malzemeler:


2 tam 2/5 Ölçü Kabı (300 gr) Genel Amaçlı Un veya Ekmeklik Un (Olin Un kullanıldı).

2 Ölçü Kabı (250 gr) Tahıl Unu (Tam Buğday veya Çavdar veya Yulaf veya Arpa Unu/Doğalsan Un).

1 tam 4/5 Ölçü Kabı (440 ml) Damacana veya arıtılmış su (R/O Su kullanıldı).

2/3 Tatlıkaşığı (Teaspoon/Tsp/Küçük kaşık) Deniz Tuzu/Tuz.

1/3 Tatlıkaşığı (Teaspoon/Tsp/Küçük kaşık) İnstant Yuva maya.


Teknik: Tarif için Yoğrulmayan Ekmek tekniği uygulanacaktır.


Yapılışı:


Temel tekniklerde Yoğrulmayan Ekmek yapımında anlatıldığı aynı sıra aynen takip edilir. Buna göre:


Bir gün öncesi akşamdan su hariç tüm malzemeler kabartma kabına konulur. Tel ya da silikon el çırpıcısı ile iyice homojen hale gelene kadar karıştırılır. Üzerine suyun tamamı dökülerek tahta spatula ile kuru kısım kalmayıncaya kadar karıştırılır ve üzeri hava almaması için duş bonesi ile kapatılarak ılık bir yere konur.


12-18 saat sonra silikon mat veya çalışma tezgahı, süzgeç yardımıyla Genel amaçlı veya Ekmeklik un ile bolca unlanarak ekşimiş olan hamur buraya alınır.


Bu arada hamurun son kabarmasını yapacağı kalıp bolca unlanır.


Hamur nazik bir şekilde zarf usulü katlanarak kat yerleri yukarıya gelecek şekilde top yapılır ve kabartma kabına yavaşça konulur ve üzeri aynı bez ile örtülerek son kabarması beklenir.


Uyarı: Hamur çok cıvık olduğu için bu işlem yapılırken çok dikkatli olunmalıdır.


1.5-2 saat arası son kabarma süresi hesaplanarak beklenirken son yarım saatte fırın 230 Santigrat dereceye getirilir ve içinde ekmeğin pişeceği kap, ısınması için fırının en alt rafına konulan ızgaraya yerleştirilir.


Bekleme süresi dolunca sıcak fırından ısınmış olan pişirme kabı dikkatle çıkarılır, ocağın üzerine yerleştirilerek acele etmeden son kabarma kabındaki hamur sıcak kaba dikkatle bırakılır. Sıcak kabın dışarıda bekletilen kapağı kapatılarak tekrar fırına sürülür.


230 Santigrat derecede 20 dk., 200 Santigrat derecede 10 dk. kapaklı bir halde pişirme devam eder. 30 dk.'nın sonunda kapak, kabın üzerinden dikkatlice fırın dışına alınarak ekmek kapaksız kapta 15 dk.-  20 dk. arası daha pişirmeye devam edilir.


Fırından çıkarılan sıcak kaptan alınan ekmek ızgara üzerinde pamuk bir bez ile sarılarak soğutulur.


Uyarı: Ekmek fırından çıkınca kıtır bir kabuğa sahip olmasına rağmen, 6-12 saat arası beklendiğinde kabuğunun yumuşacık olduğu görülür.


Afiyet olsun.


Yulaf Ekmeği.


Çavdar Ekmeği.


Tam Buğday Ekmeği.Arpa Ekmeği.Ekmekler ve pişirme kapları.Ekmekler bir arada.Sıcak kesilmiş doku ve kabuk.