Baget ekmekleri, alışık olduğumuz köy ekmeği kokusu ve tadında olan, dilimlemek yerine elinizde kırarak yiyebileceğiniz muhteşem ekmeklerdendir. Tarif, Daniel Leader'in "Local Breads" isimli kitabından uyarlanmıştır.


Tariften 2 adet büyük boy Baget çıkmaktadır.


Taş ekmeği tekniğine ve aşağıdaki tarife uygun yapılmış İtalyan Bagetleri.


( 1 Cup/Ölçü Kabı: 240 ml. hacminde bardak ölçüsüne karşılıktır. Ekmeklik un olarak elenmiş un karşılığı yaklaşık 125 gr. dır.
 1 TBSP/Büyük Ölçü Kaşığı; 15 ml. ölçüye karşılıktır.
 1 tsp/Küçük Ölçü Kaşığı; 5 ml. ölçüye karşılıktır.)


Malzemeler:                                                          


550 gr elenmiş Ekmeklik Un (Olin Un).      

370 gr ılık Su.                                                          

10 gr Deniz Tuzu/Tuz.                                  

15 gr Yaş maya (EvMaya).                          


Teknik: Taş Ekmeği tekniği uygulanacaktır.


Yapılışı:


Temel tekniklerde Taş Ekmeği yapımında anlatıldığı sıraya uygun bir yöntem izlenir. Buna göre:


Kabartma kabına un ve su konularak tahta spatula ile homojen hale gelinceye kadar iyice karıştırılır. Üzeri duş bonesi ile kapatılarak ılık bir yerde 20-30 dk arası bekletilir.


Daha sonra hazırlanan bulamaç mikser kabına alınır, tuz ve maya kırıklanarak ilave edilir. 10-12 dk boyunca yoğrulur. Ortaya kulak memesi kıvamında bir hamur çıkmaktadır.


EYM’de ise öncelikle hazırlanmış olan bulamaç, tuz ve maya konularak  hamur programında yoğurma işlemi bitinceye kadar çalıştırılır. Yoğrulması biten hamur kabarmaya bırakılmadan dışarı alınır.


Elde ise "Temel Teknikler/Görüntülü kayıtlar/Hamur Yoğurma Tekniği"ne uygun olarak yoğrulmalıdır. Tuz, ilk 5 dk.lık yoğurmanın sonunda 5 dk. bekledikten sonra ilave edilmeli, arkasından hamur elastik ve plastik bir kıvam alana kadar yaklaşık 15-20 dk. boyunca yoğrulmalıdır.


Daha  sonra elde 1-2 dk daha yoğrularak topan şekil verilir. Hamur hafifçe yağlanmış kabartma kabına alınır. Üzeri duş bonesi  ile kapatılır.


60-90 dk arasında hamurun 2 kat olması beklenir.


Çok hafif unlanmış çalışma tezgahına veya silikon mat üzerine alınır. Daha sonra hamur, 2 bezeye bölünür. Bezeler zarf usulü katlanmış halde 10 dk boyunca dinlendirilir. Kendine gelmiş olan bezeler ezilmeden katlanarak 25-30 cm uzunluğunda silindir haline getirilir ve ek yerleri alt tarafa gelecek şekilde pişirme kağıdına serilir. Üzerlerine pamuklu bez örtülerek ikinci kabarmaya bırakılır.


İkinci kabarmanın bitmesinden 30-35 dk. önce fırının en alt rafında ızgara üzerine ekmek taşı konularak ısı 220 Santigrat Dereceye ayarlanır ve fırın önceden ısıtılmış olur.


Yaklaşık 45 dk-1 saat sonra iki katına kabarmış olan hamurlar, fırına verilmeden önce boydan 3 sıra halinde 3-5'er cm aralıklarla ıslatılmış kürdanla şişlenerek yarılması engellenir.


Hamurlar fırına verilmeden fırın kapağı açılarak ısınmış olan fırına 15-20 kez su püskürtülür ve fırına gerekli  nem sağlanır. Hamurlar, fırın taşına  pişirme kağıdıyla itinayla bırakılır. 220 santigrat derece 25-35 dk boyunca pişirilir.  Son 10 dk içerisinde fırında ekmeklerin yönü değiştirilmelidir.


Ekmeklerin üzeri yeterince kızarınca fırından alınır ve altına vurularak kontrol edilir. Hemen ızgara üzerinde pamuklu beze sarılarak dinlendirilir.Yakın görünüş.
Doku.
Afiyet Olsun.