Yumuşak, kendine has lezzeti ve iştah açıcı görünümüyle özellikle çay yanında mükemmel giden lezzetiyle sık sık yapacağınız bu tarif "King Arthur Flour"dan uyarlanmıştır.
Tereyağlı Altın Çörekler
Malzemeler:


( 1 Cup/Ölçü Kabı: 240 ml. hacminde bardak ölçüsüne karşılıktır. Ekmeklik un olarak elenmiş un karşılığı yaklaşık 125 gr. dır.
 1 TBSP/Büyük Kaşık: 15 ml. ölçüye karşılıktır.
 1 tsp/Küçük Kaşık: 5 ml. ölçüye karşılıktır.)


3.5 Ölçü Kabı Genel Amaçlı Un.

1 tam 1/6 Ölçü Kabı Ilık Süt.

1/4 Ölçü Kabı Haşlanmış Patates (Püre edilmiş).

4 Büyük Kaşık (60 gr) Tereyağ (oda sıcaklığında).

2 Büyük Kaşık Şeker.

1.5 Küçük Kaşık Tuz.

3 Küçük Kaşık Aktif Kuru Maya.


Üzerine sürmek için:

2 Büyük Kaşık Tereyağ (oda sıcaklığında).


Teknik: Tava Ekmeği tekniği uygulanacaktır.


Yapılışı:


Temel tekniklerde Tava Ekmeği yapımında anlatıldığı sıraya uygun bir yöntem izlenir. Buna göre:


Un, Şeker, Tuz ve Aktif Kuru Maya mikser kabına konularak tel ya da silikon el çırpıcısı ile iyice homojen hale gelene kadar karıştırılır. Arkasından mikser düşük devirde çalıştırılırken üzerine yavaş yavaş patates, tereyağ ve süt ilave edilir. Hamur, 7 ila 9 dakika boyunca mikserde yoğrulur. Yumuşak kıvam alan hamur, Zeytinyağı ile hafifçe yağlanmış kabartma kabına alınarak üzeri duş bonesi ile örtülür.


EYM’de yoğurmak için de; öncelikle süt, arkasından un ve tuz hariç diğer malzemeler, üstüne de un ve tuz konularak hamur programında yoğurma bitinceye bitinceye kadar çalıştırılır ve yoğrulması biten hamur dışarı alınarak zeytinyağı ile hafifçe yağlanmış kabartma kabına konulur, üzeri duş bonesi ile örtülür.


Elde ise "Temel Teknikler/Görüntülü kayıtlar/Hamur Yoğurma Tekniği"ne uygun olarak yoğrulmalıdır. Tuz, ilk 5 dk.lık yoğurmanın sonunda 5 dk. bekledikten sonra ilave edilmeli, arkasından hamur elastik ve plastik bir kıvam alana kadar yaklaşık 15-20 dk. boyunca yoğrulmalıdır.


Hamur, Zeytinyağıyla yağlanmış kabartma kabında üzeri duş bonesi ile kapatılmış halde hacmi iki kat olana kadar beklenir. Bu süre malzeme ve oda sıcaklığına bağlı olarak 60 -90 dk arasında değişmektedir.


Uyarı: Ortam sıcaklığına uygun olarak hamurun kontrolü yapılır. Çok sıcak ortamlarda hamurun iki katına erişme süresi daha kısa olacağından fazla beklendiği takdirde aşırı kabarma olacak ve gluten yapısı zayıflayacağından hamur çökecek ve basık, katı, lezzetsiz bir ekmek ortaya çıkacaktır. Aşırı soğuk ortamda ise bu süre biraz daha uzayabilecektir.


İlk kabarmasını tamamlamış ve iki katına ulaşmış olan hamur, hafifçe unlanmış silikon mat ya da çalışma tezgahı üzerine alınır. Eşit 36 bezeye bölünür ve top haline getirilerek 10 dk boyunca dinlenmeye bırakılır.


Hamur, 36 adet eşit bezeye ayrılır ve bezeler dinlendirilir


Bezelere sırasıyla yapılacak işlem;


Tereyağı ile iyice yağlanmış olan Muffin kalıplarının her bir gözüne üçer adet beze gelecek şekilde simetrik olarak  sırayla yerleştirilir. Yerleştirme esnasında bezelerin ek yerlerinin alta gelmesine ve hepsine eşit hacimli yer ayrılmış olmasına dikkat edilir.


Tereyağla yağlanmış Muffin Kalıplarına bezeler üçerli olarak yerleştirilir


Muffin kalıpları, yeterince büyük temiz bir poşete yerleştirilerek ağzı bağlanır. Uygun poşet yok ise üzeri amerikan bezi ile kapatılarak ikinci kabarmaya alınır.


Bezelerin mayası yeterince gelmiş durumda


İkinci kabarmada hamurun çok fazla kabarmasına müsaade edilmeden 45 -60 dk arası beklenir. Bu arada kabarmanın bitmesine 20-25 dk. kala fırın 175 santigrat dereceye ayarlanarak ısıtılır.


Fırın yeterince ısındıktan ve hamur kabarmasını tamamladıktan sonra Muffin Kalıpları alttan ikinci rafa yerleştirilen ızgara üzerine aralıklı olarak konulur.  Ekmekçiklerin üzeri altın rengini alacak şekilde 22-25 dk boyunca pişirilir. Daha sonra dışarı alınan Muffin kalıplarından çıkarılan çöreklerin altı konrol edilir. Henüz yumuşak ise fırına tekrar verilir, kavrulmaması için üzeri pişirme kağıdı ile örtülerek 10-15 dk daha pişirilir.


Kalıplar fırından dikkatlice çıkarıldıktan sonra, üzerine tereyağ sürülür. Çörekler birbirinden ayrılmış bir şekilde ızgaraya dizilip, üzerlerine de pamuklu bez örtülerek dinlendirilir. Mümkün olduğunca soğumadan yenmesi tavsiye edilir.Tereyağlı Altın Çörekler fırından çıkarılmış ve yağlanmış durumda.
Izgaralı tahta sepetlerinde dinleniyorlar.
Alttan ve yandan görünüş.İpek doku.


Afiyet Olsun.