Yoğurt Ekmeği


Temel malzemelerden meydana gelen hafif bir ekmektir. Uzun süre için yumuşaklığını korumaktadır. Damak tadımıza uygun ve besleyicidir. Fransız Usulü Torba Ekmeğin tarifinden geliştirilmiştir ve aynı tarif ile tava ve torba ekmeği de yapmak mümkündür.


Tariften yaklaşık 1250 gram 1 adet büyük veya 400 gram 3 adet küçük Yoğurt Ekmeği çıkmaktadır.


Taş ekmeği tekniğine ve aşağıdaki tarife uygun yapılmış Yoğurt Ekmekleri.


Malzemeler:


Ön Maya için:


2 Cup (yakl. 250 gr.) Genel Amaçlı Un veya Ekmeklik Un (Ankara  Un Çift Leylek marka kullanıldı).

1 tam 1/4 Cup (300 ml.) Damacana veya arıtılmış su (R/O Su kullanıldı).

1/2 Tatlıkaşığı (Teaspoon/Tsp/Küçük kaşık) İnstant maya.


Asıl Hamur için:


4 Cup (yakl. 600 gr.) Genel Amaçlı Un veya Ekmeklik Un (Ankara  Un Çift Leylek marka kullanıldı).

1 Cup (240 ml.) Ev yapımı yoğurt.

1 Yemekkaşığı (Tablespoon/TBSP/Büyük kaşık) Deniz Tuzu/Tuz.

1 Tatlıkaşığı (Teaspoon/Tsp/Küçük kaşık) İnstant maya.


Not: Yoğurdun kıvamına uygun olarak cıvık olması durumunda 1/2 Cup'a kadar un ilavesi gerekebilir.


Teknik: Taş Ekmeği tekniği uygulanacaktır.


Yapılışı:


Temel tekniklerde Taş Ekmeği yapımında anlatıldığı aynı sıra aynen takip edilir. Buna göre:


Bir gün öncesi gece Ön maya hazırlanır. Ön Mayada önce uygun kaba un konulur ve üzerine İnstant Maya serpiştirilerek tel ya da silikon el çırpıcısı ile iyice karıştırılır. Un ve maya karışımının üzerine oda sıcaklığında olan su gezdirilerek tahta spatula ile kuru kısım kalmayıncaya kadar karıştırılır ve üzeri hava almaması için duş bonesi ile kapatılarak ılık bir yere konur.


12-18 saat sonra asıl hamur hazırlanır. Bunun için un ve İnstant Maya mikser kabına konularak tel ya da silikon el çırpıcısı ile iyice homojen hale gelene kadar karıştırılır. Arkasından bu karışımın üzerine ön maya eklenir ve mikser düşük devirde çalıştırılırken üzerine yoğurt yavaş yavaş dökülür. Daha sonra hamur karıştırılırken yavaş yavaş tuz ilavesi yapılır. Hamur,10 dakika boyunca mikserde yoğrulur.


EYM’nda ise öncelikle yoğurt, tuz, arkasından ön maya ile en üste de un ve İnstant Maya konularak hamur programında bitinceye kadar çalıştırılır.


Uyarı: EYM için de yoğurma kazanına malzemeler konulmadan önce ayrı bir kapta un ve İnstant Mayanın tel ya da silikon el çırpıcısı ile çırpılması hamurun homojen olması ve fermentasyonun hızında etkili olacağı bilinmelidir.


Elde ise en az 15 dakika boyunca yoğrulmalıdır.


Taş Ekmek tekniğinde olduğu üzere Zeytinyağıyla dibi yağlanmış kabarma kabında üzeri duş bonesi ile kapatılmış halde 40’ar dakikalık aralar ile 2 defa “EZEREK” zarf usulü katlama yapılmak suretiyle toplam 120 dk. boyunca ilk kabarma gerçekleştirilir.


Daha sonra silikon mat ya da çalışılacak yüzeye alınarak 10 dk. boyunca üzeri naylon örtülü (naylon hamura değmemeli) olarak dinlendirilir.


10 dk. sonra tek parça halinde yapılacak ise doğrudan, aksi takdirde hamur kesme bıçağı ile 3'e ayrılır, taş ekmeği tekniğinde gösterilen yöntemle dikkatlice ezilerek havası alındıktan sonra kat aralarında boşluk kalmayacak şekilde yuvarlak şekil verilir. Son kabarmasını yapacağı, kalıp içinde bulunan ve süzgeç yardımıyla bolca unlanmış amerikan bezi üzerine yatırılarak 45 dakika-1 saat boyunca son kabarmayı tamamlaması beklenir.  


15 dk.-30 dk. sonra fırının en alt rafına ızgara üzerine ekmek taşı konularak ısı 230 Santigrat Dereceye ayarlanır.


45/60 dakikalık (30/45+15=45/60 dakika boyunca hamur ikinci kabarmasını gerçekleştirdi) süre sonunda hamur dikkatlice kalıbındaki  amerikan bezinden, unlanmış olan kürek üzerine alınır, teknikte anlatılan şekilde çizilir, sıcak durumda olan (230 santigrat derece) fırına buhar desteği sağladıktan sonra taşın üzerine konulur. 15 dakika boyunca 230 santigrat derece, 30-40 dakika boyunca 200 santigrat derecede pişirilir. İlk 10 dakika boyunca fırının duvarlarına gelmek şartı ile içeriye bir kaç kez bolca su püskürtülür.


Uyarı: Tek parça halinde pişirilecek ise, hamur büyük olduğu için küreğe alıp sonra ekmek taşının üzerine koymak problem olabilmektedir. Bu nedenle seri bir şekilde  fırın kapağı açılır, eldivenler yardımıyla taş ızgarası ile birlikte önde doğru çekilir ve hamur dikkatlice üzerine yerleştirilerek fırın kapağı kapatılır.


Altından tok ses gelince pişmiş demektir ve dışarıya alınarak ızgarada soğutulur.Afiyet Olsun.Taş Ekmeği tekniğine uygun yapılmış Yoğurt Ekmeğinin kabuk ve doku resimleri: