Doğal Yulaf EkmeğiYulafın sindirim sistemi ve kalp-damar sağlığı üzerindeki olumlu etkileri bilinmektedir. Bu nedenle bol miktarda yulaf ve ekşi maya içeren bu tarif zevkle uygulanmıştır. Gerçek ekşi maya tadı ve yulaf kokusunu almış olduğumuz bu ekmeğin tarifi, Richart Bertinet Ustanın "Crust" kitabından uyarlanmıştır.


Tariften yaklaşık 800'er gram 2 adet orta boy Doğal Yulaf Ekmeği çıkmaktadır.


Taş ekmeği tekniğine ve aşağıdaki tarife uygun yapılmış nefis Doğal Yulaf Ekmeği görülmekte.Malzemeler:


( 1 Cup: 240 ml. hacminde bardak ölçüsüne karşılıktır.
 1 TBSP: Yemekkaşığı ölçüsü olup, 15 ml. ölçüye karşılıktır.
 1 tsp : Tatlıkaşığı ölçüsü olup, 5 ml. ölçüye karşılıktır.)


Not: Bu uygulamada tamamen ekşi maya kullanılmış ve başka hiç bir maya kullanılmamıştır. Tarif, ekşi mayası olmayan ancak yine de uygulamak isteyenler için ayrıca uyarlanmıştır.


Ekşi Maya İçin:


400 gr. Ekşi Maya (Aktif hale getirilmiş).


Ekşi Maya Mevcut Değil ise Ön Maya için:


200 gr. (1 tam 2/3 Cup Genel Amaçlı Un (Ankara Çift Leylek Un kullanıldı)).

200 ml. Damacana veya arıtılmış su (R/O Su kullanıldı).

1/4 Tatlıkaşığı (Teaspoon/Tsp/Küçük kaşık) İnstant Maya (Yuva Maya kullanıldı).Asıl Hamur için:


500 gr. (3 tam 3/4 Cup Yulaf Unu (Doğalsan Yulaf Unu kullanıldı)).

300 gr. (2 tam 1/3 Cup Ekmeklik Un (Ankara Çift Leylek 850 randıman Un kullanıldı)).

Ekşi maya veya Hazırlanmış olan Ön Mayanın tamamı.

400 ml. Damacana veya arıtılmış su (R/O Su kullanıldı).

1/2 Yemekkaşığı (Tablespoon/TBSP/Büyük kaşık) Tuz.

Ekşi Maya kullanılmadı ise: 2 Tatlıkaşığı (Teaspoon/Tsp/Küçük kaşık) İnstant Maya.


Uyarı: Kullanılan Ekşi mayanın akışkan olması dolayısı ile su ayarı yeniden yapıldı. Ekşi maya kullanılmadığı durumda 100 -150 ml. su ilavesi gerekebilir.


Teknik: Taş Ekmeği tekniği uygulanacaktır.


Yapılışı:


Temel tekniklerde Taş Ekmeği yapımında anlatıldığı sıraya uygun bir yöntem izlenir. Buna göre:


Ekşi maya, bir gün öncesinden aktif hale getirilerek kullanıma hazırlanır. Ekşi maya mevcut değil ise, bir gün öncesi gece ön maya hazırlanır. Ön Mayada önce uygun kaba tüm malzemeler konulur ve tahta spatula ile kuru kısım kalmayıncaya kadar iyice karıştırılır. Duş bonesi ile kapatılarak bir gece boyunca (en az 6 saat) beklemesi yeterlidir.


Ön Maya hazırlandıktan sonra asıl mayanın hazırlanmasına başlanılır. Bunun için unların tamamı, ekşi/ön maya mikser kabına konularak hamur yapma aparatı ile düşük devirde karıştırılmaya başlanır. Arkasından bu karışımın üzerine karıştırma devam ederken yavaş yavaş su dökülür. Hamur,4 dakika boyunca mikserde yoğrulur ve 20 dk. boyunca ekşimeye bırakılır.


Bu sürenin sonunda ekşimiş hamurun üzerine tuz ilavesi ile 10 dk. daha karıştırılır. Daha  sonra tezgah üzerine alınır ve 2-3 dk. daha elde yoğrularak topan şekil verilir. Elastik ve plastik kıvam alan hamur, Zeytinyağı ile hafifçe yağlanmış kabartma kabına alınır.EYM’nda ise öncelikle su, Ekşi maya ile en üste de unlar ve birbirine değmeyecek şekilde karşılıklı köşelere tuz ve İnstant Maya konularak hamur programında bitinceye kadar çalıştırılır.


Elde ise "Temel Teknikler/Görüntülü kayıtlar/Hamur Yoğurma Tekniği"ne uygun olarak en az 15-20 dakika boyunca yoğrulmalıdır. Tuz, ilk 5 dk.lık yoğurmanın sonunda 20 dk. bekledikten sonra ilave edilmeli, arkasından hamur elastik ve plastik bir kıvam alana kadar yaklaşık 15 dk.  daha yoğrulmalıdır.


Taş Ekmek tekniğinde benzer şekilde kabartma kabına alınarak üstü kapatılan hamur, 2 kat oluncaya kadar beklenir. Bu süre ortam sıcaklığına göre 1.5-2 saat arasında değişmektedir.


Not: Ekşi maya kullanımında, bilindiği gibi mayanın gelmesi ortam sıcaklığına ve mayanın keyif durumuna göre 4-6 saat arası sürebilmektedir. Bu bakımdan dikkatle gözlenmelidir.


Fermantasyonunu tamamlamış ve en az iki katına ulaşmış hamur, kabarma kabından çalışma tezgahına veya silikon mat üzerine alınır. Kesme bıçağı ile 2'ye kesilerek tartılır ve istenilen ağırlıklara bölünür. Taş ekmeği tekniğinde gösterilen yöntemle topan şekli verilir. Şekil verilmiş hamur, son kabarmasını yapacağı, üzerine un serpilmiş kalıba ek yerleri yukarıya gelecek şekilde konulur. Son kabarma için de 2 kat olması beklenir. Bu süre de ortam sıcaklığına göre 1.5-2 saat sürmektedir.


Uyarı: Ortam sıcaklığına uygun olarak hamurun kontrolü yapılır. Kontrol için hamurun üzerine hafifçe bastırılması yeterlidir. Basılan yer hemen dolduruluyor ise henüz hamur yeterince kabarmamış demektir. Çok sıcak ortamlarda hamurun iki katına erişme süresi daha kısa olacağından fazla beklendiği takdirde aşırı kabarma olacak ve gluten yapısı zayıflayacağından hamur çökecek ve basık, katı, lezzetsiz bir ekmek ortaya çıkacaktır. Aşırı soğuk ortamda ise bu süre biraz daha uzayabilecektir.


Pişirme işleminden 30-35 dk. önce fırının en alt rafına ızgara üzerine ekmek taşı konularak ısı 250 Santigrat Dereceye ayarlanır.Fırın yeterince ısındıktan sonra hamur fırına sürülmeden fırının kapağı açılarak su püskürteci ile 15-20 kez kenarlara gelecek şekilde su püskürtülerek yeterli nem  sağlanır. Hamur, fırına verilmeden önce, pişirme kağıdı serili kürek üzerine alınır, keskin bir bıçak ya da jilet yardımı ile uygun bir şekilde çizilir,fırın taşına  pişirme kağıdı ile birlikte bırakılır. 5  dakika boyunca 250 santigrat derece, 15 dakika boyunca 230 santigrat derece, 15-20 dakika boyunca 200 santigrat derecede pişirilir. İlk 10 dakika boyunca fırının duvarlarına gelmek şartı ile içeriye bir kaç kez bolca su püskürtülür.


Altından tok ses gelince pişmiş demektir ve dışarıya alınarak ızgarada soğutulur.


Not: Hamurun bir parçası anlatıldığı üzere ekmek taşında, diğer parçası ise uygulama amaçlı olarak yoğrulmayan ekmek tekniğinde anlatıldığı yöntemle kap içinde pişirilmiştir.


Profilden görünüş.


Kabuk Detay.


Pişirme Kabında pişen ekmek.

Kabuk Detay.


Genel Kesit.


Doku detay.Afiyet Olsun.