İrmikli Ekmek


Hem beyazı, hem de tambuğday unlusu gayet sevilerek tüketilen klasik ekmeklerdendir. Sık sık yapılabilecek lezzette bir ekmektir. Uygulamada aynı anda hem irmikli beyaz, hem de irmikli tambuğday aynı anda yapılmıştır. Her bir tariften orta boy birer ekmek çıkmaktadır.


Yoğrulmayan Ekmek tekniğine ve aşağıdaki tarife uygun yapılmış nefis ekmekler pişerken.Malzemeler:


4 Cup Genel Amaçlı Un veya Ekmeklik Un (Hatab Ekmeklik Unu kullanıldı).

(Tambuğday ekmeği için 2 Cup Ekmeklik, 2 Cup Tambuğday Unu kullanıldı)

1/2 Cup İrmik.

1 tam 1/2 Cup Damacana veya arıtılmış su (R/O Su kullanıldı).

2 Yemekkaşığı İLAVE (Tablespoon/TBSP/Büyük kaşık)  Damacana veya arıtılmış su (R/O Su kullanıldı).

1 Yemekkaşığı (Tablespoon/TBSP/Büyük kaşık) Deniz Tuzu/Tuz.

1/4 Tatlıkaşığı (Teaspoon/Tsp/Küçük kaşık) İnstant maya.


Teknik: Tarif için Yoğrulmayan Ekmek tekniği uygulanacaktır.


Yapılışı:


Temel tekniklerde Yoğrulmayan Ekmek yapımında anlatıldığı aynı sıra aynen takip edilir. Buna göre:


Bir gün öncesi akşamdan su ve tuz hariç tüm malzemeler kabartma kabına konulur. Tel ya da silikon el çırpıcısı ile iyice homojen hale gelene kadar karıştırılır, arkasından tuz serpilerek tekrar karıştırılır. Üzerine suyun tamamı dökülerek tahta spatula ile kuru kısım kalmayıncaya kadar karıştırılır ve üzeri hava almaması için duş bonesi ile kapatılarak ılık bir yere konur.


12-18 saat sonra silikon mat veya çalışma tezgahı, süzgeç yardımıyla Genel amaçlı veya Ekmeklik un ile bolca unlanarak ekşimiş olan hamur buraya alınır. Hava almasını engelleyecek şekilde hamurun üzerine naylon  serilir (yapışmaması için dikkat edilir) ve 10 dakika hamurun dinlenmesi beklenir.


Bu arada hamurun son kabarmasını yapacağı kalıp/kalıplar hazırlanır, kalıbın üzerine amerikan bezi konularak yine süzgeç yardımı ile yapışmasını önlemek amacıyla bolca unlanır.


10 dk. sonra hamur nazik bir şekilde zarf usulü katlanır. Kat yerleri aşağıya gelecek şekilde top yapılır ve unlanmış bezin bulunduğu kaba/kaplara hamurun pürüzsüz kısmı alta gelecek şekilde yavaşça konulur ve üzeri aynı bez ile örtülerek son kabarması beklenir.


Uyarı: Hamur cıvık olduğu için bu işlem yapılırken çok dikkatli ve çabuk olunmalıdır.


1 - 1.5 saat arası son kabarma süresi hesaplanarak beklenirken son yarım saatte fırın 230 Santigrat dereceye getirilir ve içinde ekmeğin pişeceği kap/kaplar, ısınması için fırının en alt rafına konulan ızgaraya yerleştirilir.


Uyarı: Sadece kapları fırına sürünüz. Kapakları ise dışarıda bırakınız.


Bekleme süresi dolunca sıcak fırından ısınmış olan pişirme kabı/kapları dikkatle çıkarılır, ocağın üzerine yerleştirilerek acele etmeden son kabarma kabındaki hamur sıcak kaba/kaplara dikkatle bırakılır. Sıcak kabın/kapların kapağı kapatılarak tekrar fırına sürülür.


230 Santigrat derecede 20 dk., 200 Santigrat derecede 10 dk. kapaklı bir halde pişirme devam eder. 30 dk.'nın sonunda kapak fırından dikkatlice alınarak ekmek kapaksız kapta 20 dk.- 30 dk. arası pişirmeye devam edilir.


Fırından çıkarılan sıcak kaptan alınan ekmek ızgara üzerinde pamuk bir bez ile sarılarak soğutulur.


İrmikli Beyaz ekmek, pişirme kabından çıkarılırken.


Solda beyaz, sağda ise tambuğday karışımı ekmekler.


Kabuk yapıları

Sıcak kesilmesine rağmen çiğnemlik doku ve kıtır kabuk kesiti dikkat çekmektedir.


Afiyet olsun.