Cevizli-elmalı ekmek ilginç lezeti ile özellikle kahvaltılarınızın vazgeçilmez ekmeği olmaya adaydır. Büyük-küçük herkesin beğenerek yediği ekmeklerdendir. Tarif, "King Arthur Flour"dan uyarlanmıştır.Tariften 2 adet orta boy cevizli-elmalı ekmek çıkmaktadır.


Taş ekmeği tekniğine ve aşağıdaki tarife uygun yapılmış Cevizli-Elmalı Ekmekler


( 1 Cup/Ölçü Kabı: 240 ml. hacminde bardak ölçüsüne karşılıktır. Ekmeklik un olarak elenmiş un karşılığı yaklaşık 125 gr. dır.
 1 TBSP/Büyük Ölçü Kaşığı; 15 ml. ölçüye karşılıktır.
 1 tsp/Küçük Ölçü Kaşığı; 5 ml. ölçüye karşılıktır.)Malzemeler:


Ön Maya İçin:


1 Ölçü Kabı Genel Amaçlı Un.

1/4 Ölçü Kabı Çavdar Unu.

1 tam 1/4 Ölçü Kabı Su.

1/4 Küçük Kaşık İnstant Maya.


Asıl Hamur İçin:


Ön Mayanın Tamamı.

2 Ölçü Kabı Genel Amaçlı Un.

1 tam 1/4 Küçük Kaşık Deniz Tuzu/Tuz.

1 Küçük Kaşık İnstant Maya.


İlave için:

1 Ölçü Kabı Ceviz içi (İri kıyılmış, hafifçe kavrulmuş).

3/4 Ölçü Kabı Elma (ayıklanmış, küçük küp kesilmiş).


Teknik: Taş Ekmeği tekniği uygulanacaktır.


Yapılışı:


Temel tekniklerde Taş Ekmeği yapımında anlatıldığı sıraya uygun bir yöntem izlenir. Buna göre:


Öncelikle bir gece önceden Ön Mayanın hazırlanması sağlanır. Bunun için unlar, su ve maya uygun bir kapta tahta kaşıkla karıştırılır, bulamaç haline getirilir ve üzeri duş bonesi ile kapatılarak oda sıcaklığında 12 - 15 saat boyunca beklemeye alınır.


Ön maya hazır olunca Asıl hamurun yapımına geçilir. Bunun için de ön maya mikser kabına alınır. Üzerine un, tuz ve instant maya ilave edilir. Mikser düşük devirde çalıştırılırken yavaş yavaş su ilave edilir. Hamur, 10 dk boyunca mikserde orta hızda yoğrulur. Daha sonra ceviz ve elma da ilave edilerek 4 dk daha yoğrulur. Hamur, yumuşak kulak memesi kıvamında olmalıdır.


EYM’de ise öncelikle hazırlanmış olan ön maya, tuz, un ve instant maya konularak  hamur programında yoğurma işlemi bitinceye kadar çalıştırılır. Sinyal sesinden sonra ceviz içi ve elma ilave edilir. Yoğrulması biten hamur kabarmaya bırakılmadan dışarı alınır.


Elde ise "Temel Teknikler/Görüntülü kayıtlar/Hamur Yoğurma Tekniği"ne uygun olarak yoğrulmalıdır. Tuz, ilk 5 dk.lık yoğurmanın sonunda 5 dk. bekledikten sonra ilave edilmeli, arkasından hamur elastik ve plastik bir kıvam alana kadar yaklaşık 15-20 dk. boyunca yoğrulmalıdır.


Daha  sonra elde 1-2 dk daha yoğrularak topan şekil verilir. Hamur hafifçe yağlanmış kabartma kabına alınır. Üzeri duş bonesi  ile kapatılır.


60-90 dk boyunca hamurun iki kat olması beklenir.


Çok hafif unlanmış çalışma tezgahına veya silikon mat üzerine alınan hamur, 2  eşit bezeye bölünür, zarf usulü katlanmış halde 10 dk boyunca dinlendirilir. Bezeler ezilmeden katlanarak 30 cm uzunluğunda uçları küt somun ekmek haline getirilir ve  ek yeri alta gelecek şekilde pişirme kağıdı üzerine özenle konulur. Pamuklu bez örtülerek ikinci kabarmaya bırakılır.


İkinci kabarmanın bitmesinden 20-25 dk. önce fırının en alt rafında ızgara üzerine ekmek taşı konularak ısı 220 Santigrat Dereceye ayarlanır ve fırın önceden ısıtılmış olur.


Yaklaşık 1 saat sonra iki katına kabarmış olan hamurlar, fırına verilmeden önce kağıdıyla birlikte küreğe alınırlar. Kürek üzerine alınmış olan hamurlara bıçak yardımı ile verevine üç çizgi çizilir. Çizerken cevize gelen kısımları zorlayıp bastırmamalıdır. Hamurlar çizildikten sonra üzeri su püskürtülerek iyice ıslatlır.


Hamurlar fırına verilmeden fırın kapağı açılarak ısınmış olan fırına 15-20 kez su püskürtülür ve fırına gerekli  nem sağlanır. Küreğe alınmış olan ıslak hamurlar kağıdıyla birlikte fırın taşına  itinayla bırakılır. 220 santigrat derece 25-35 dk boyunca pişirilir.  Son 10 dk içerisinde fırında ekmeklerin yönü değiştirilmelidir.


Ekmeklerin üzeri yeterince kızarınca fırından alınır ve altına vurularak kontrol edilir. Hemen ızgara üzerinde pamuklu beze sarılarak dinlendirilir.Genel görünüm.Kabuk ve Doku.Afiyet Olsun.